Artyści z Rosji zachwycili publiczność swym kunsztem / Ela Koczar/MOK
Artyści z Rosji zachwycili publiczność swym kunsztem / Ela Koczar/MOK

Na inaugurację 12. Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore” (wiara i miłość) w świątyni farnej wystąpili znakomici artyści z Kaliningradu (Rosja), pod dyrekcją Aleksieja Rodionowa, w koncercie „Pielgrzymka do źródeł miłości...”.

Chór mieszany, soliści i instrumentaliści porwali publiczność swoim kunsztem. Usłyszeliśmy polskie prawykonanie „Pasji według św. Mateusza”, napisanej przez patriarchę Hilariona Alfiejewa. Kompozytor jest równocześnie jedną z najważniejszych osób w prawosławiu i najbliższym współpracownikiem Cyryla, patriarchy Moskwy i Wszechrusi. Wspaniale wybrzmiały głosy solistów: sopranistek i mezzosopranistek, tenorów, barytonów oraz basów.

Wydarzenie ma tym razem szczególne przesłanie: „Pielgrzymka... W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. Gości przywitali ksiądz dr Wiesław Hudek, dyrektor artystyczny festiwalu, i Stanisław Ratajczyk, szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. 12. edycję „Fide et Amore” otworzył wiceprezydent Daniel Wawrzyczek.

-Koncert był cudowny, pełen pozytywnej energii. Najbardziej poruszyła i trafiła do głębi mojej duszy finałowa partia w wykonaniu rosyjskich chórzystów. Pierwszy raz w historii festiwalu zespół po modlitwie na zakończenie koncertu odpowiedział modlitwą – mówi żorzanka Ela Koczar.

Jak informuje ks. dr Hudek, na program festiwalu składa się 10. piątkowych koncertów oraz dziewięć wydarzeń dodatkowych w naszym kraju i w Niemczech, m.in. warsztaty wokalne, spotkanie literackie, konkurs wiedzy o Polsce, a także konferencja naukowa.

Najbliższe koncerty
Organizatorzy zapraszają już 10 sierpnia do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na koncert chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses, Zespołu Puzonów Renesansowych Trombastic z Warszawy oraz Muzyki Dawnej Charbel Music Ensamble z Białegostoku. Artyści wykonają utwór „Florilegium Sacrum Musicum”, hiszpańskiego kompozytora Francisco Guerrero (1528-1599).

17 sierpnia w kościele NMP Matki Kościoła w Rogoźnej usłyszymy „Nieszpory” ku czci św. Jacka, patrona metropolii górnośląskiej. Wystąpią: Brygida Tomala – kantor, Łukasz Kurpas – organy i ks. Wiesław Hudek – celebrans.

31 sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela zaplanowano koncert polskich pieśni XVI-wiecznych, w wykonaniu warszawskiego Zespołu Instrumentów Dawnych „Ars Nova”. Zaśpiewa również kontratenor Marcin Ciszewski.

Galeria

Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz