Wakacje mają się ku końcowi, dlatego ten felieton chciałbym poświęcić przekonaniu Państwa do udziału w zbliżających się wyborach samorządowych. Ich paradoks polega na tym, że choć mamy naszych włodarzy na wyciągnięcie ręki, a radni chodzą ulicami miast i gmin to mimo to, uczestniczy w nich mniej obywateli, niż w tych parlamentarnych. Każdy stara się usilnie znaleźć powód, by odpuścić sobie głosowanie. A to jakaś rodzinna uroczystość, to weekendowy wyjazd, zła pogoda, niechęć do polityki, przekonanie, że mój głos nic nie znaczy. Istnieje prawidłowość, że im większa ilość oddanych głosów, tym większe szanse na odrzucenie kandydatów nieodpowiedzialnych, populistów lub radykałów, którzy składają obietnice bez pokrycia, albo tworzą nierealne wizje.
Dzisiaj nasza demokracja nie działa dobrze, a wielu osobom tak naprawdę ciężko zrozumieć jak ona funkcjonuje. To przedkłada się na niską aktywność społeczną. Rzadko korzystamy z możliwości sprawdzenia co robią nasi samorządowcy, czy spełnili swoje obietnice, co myślą o sprawach ważnych dla lokalnych społeczności. A wybory to przecież doskonała okazja, by powiedzieć sprawdzam i zapytać kandydata oto jak wykorzystał swój mandat społeczny.
› Marek Krząkała: Dwa światy
› Marek Krząkała: Głos wołającego na puszczy
› Marek Krząkała: Bruksela zakręci kurek?
Dlaczego nasz głos jest taki ważny? Wiele razy zdarzało się, że w wyborach samorządowych wyniki poszczególnych kandydatów różniły się niewielką liczbą głosów, a niska frekwencja powodowała, że gdybyśmy namówili tych niegłosujących do pójścia na wybory to właśnie oni zmieniliby ich ostateczny wynik. Im większe zainteresowanie własną miejscowością, tym więcej ludzi z pomysłami decyduje się wystartować w wyborach i tym większe szanse na to, że mieszkańcom naszych miast i gmin będzie żyło się lepiej.
Moi Drodzy! To samorząd decyduje o drogach, chodnikach, remontach szkół i przedszkoli, terenach zielonych, wydawaniu miliardów złotych z funduszy unijnych, komunikacji miejskiej, wydarzeniach kulturalnych oraz wielu mniejszych i większych sprawach. To samorząd tworzy nasze najbliższe otoczenie i rozwiązuje lokalne problemy. Nie bądźmy zatem obojętni, bowiem w taki sposób pozwalamy decydować innym, często mniejszości. Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, także ten wyborczy.
Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny
Komentarze
o patriotyzmie
Jedyne, prawdziwe zdanie o patriotyzmie (specjalnie dla was, prawaki): Patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków - Samuel Johnson
po co , pytam po co
branie udziału w wyborach to dla ludzi jakaś paranoja , bo po co , zrobicie i tak co chcecie , zachowujecie się jak struktury mafijne , macie gdzieś mieszkańców którzy na was głosują bo was własny interes jest najważniejszy . mieszkam w Zwonowicach i jak p.bętkowska zażądała podniesienia cen za ścieki tak żeście przyklepali bo przecież radni muszą dostać jeszcze większą kasę a najlepiej ją ukraść ludziom podnoszac cenę za wszystko co mają w gestii radni . to jest skandal żeby płacić za ścieki 15 zł plus woda to wnet 25 za metr . To jest rozbój w biały dzień i bandytyzm i za takie numery powinniście skończyć w kryminale . Wójt i jego poplecznicy oczywiście wspólnie z radnymi to zorganizowana grupa przestepcza bez dwóch zdań
Panie pośle...
Proszę nie spłaszczać pojęcia patriotyzmu tylko do udziału w wyborach!!! Patriotyzm młodego człowieka to uczenie się i wyuczenie na odpowiedniego pracownika, aby w swojej pracy polepszali byt swój i upiększali Ojczyznę i wcale pańska partia PO im tego nie ułatwiała, a teraz....wręcz przeszkadza
Dokładnie
I tak np 5 lat temu startował taki nieodpowiedzialny kandydat, który tworzył nierealne wizje przyłączenia Rybnickiego ciepłociągu do Elektrowni Rybnik, która to była obietnicę bez pokrycia.
Tutaj dodasz i opłacisz
ogłoszenie drobne
do Tygodnika Regionalnego
NOWINY »
SPRAWDŹ, TO NIGDY NIE BYŁO ŁATWIEJSZE!
Przeglądaj ogłoszenia drobne »
Motoryzacja » Nieruchomości » Mieszkania » Handel » Usługi » Finanse » Zdrowie i Uroda » Turystyka » Nauka » Praca » Szukam pracy » Zwierzęta » Podaruję » Różne »
- Łukasz Kohut: Święta Barbara i Frans Timmermans
- Grzegorz Matusiak: Dobre perspektywy rozwoju górnictwa
- Krzysztof Jaroch: Turystyczna marka regionu
- Piotr Masłowski: Remik
- Łukasz Dwornik: Wskaźnik koncentracji
- Sztajgrowy badycimer
- Chałpka do chroboczkōw
- Jako to ze tymi wszyjskimi starymi godkami było?
- Ucz sie, syniorze!
- Jako downi strojyli groby
- Browarowe opowieści
- Sydonia von Borck – post scriptum cz. 3
- Sydonia von Borck w legendzie
- Sydonia von Borck – ostatnia pomorska czarownica?
- Czy naprawdę widziałam ducha?
- oby tak dalej!! sezon się jeszcze nie skończył pozycja lidera można...
- ale bezczeszczenie polskiej flagi narodowej przez celebrytów, polityków,...
- No i stało się. Brawo! Kraina Górnej Odry to bardzo dobra turystyczna...
- Urząd miasta Rybnik wymyślił, a nie ja, że serial miał być promocją...
- Niech Bóg da Ci wieczny odpoczynek w niebie i pamięć ludzi na ziemi,...
- Emerytura górnicza a praca pod ziemią
- Renta po zmarłej żonie
- Renta czy emerytura? Co lepiej wybrać?
- Z renty na emeryturę
- Renta rodzinna dla syna i żony
- Urlop ojcowski
- Urlop a praca na wyjeździe
- Urlop a pierwsza praca
- Ile wynosi odprawa emerytalna
- Zakres obowiązków pracownika

Reklama w portalu
Kontakt z działem reklamy
Katalog firm
2019 © Tygodnik Regionalny NOWINY