V Rybnickie Zaduszki Muzyczne

V Rybnickie Zaduszki Muzyczne odbędą się 9 listopada o godzinie 18 w teatrze. Tym razem zespoły i wykonawcy wystąpią w hołdzie polskim artystom, którzy odeszli do największej orkiestry świata.

Zagrają: Blend, Jinx, Nie Tak Głośno, Ostatni Pociąg, Sekcja z Włoch, Tata Sławek, The Farsk, Trans Sfer, Vitamins, Voyth Guitar, Znaki Czasu.

- To już piąta odsłona rybnickich zaduszek. W tym roku specjalna, ponieważ koncert wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego występujące zespoły podjęły się opracowania utworów wyłącznie polskich wykonawców. Nie zdradzę szczegółów, ale podczas koncertu zapowiada się kilka wykonawczych niespodzianek. Ideą tego koncertu, oprócz wspomnienia tych, którzy odeszli do największej orkiestry świata, jest dodatkowo cena biletu na każdą kieszeń. Trudno dziś znaleźć kilkugodzinny koncert z dziesięcioma wykonawcami, z utworami, których nieczęsto już można posłuchać na żywo, za 10 zł - mówi Piotr Bukartyk z Teatru Ziemi Rybnickiej.

W dniu koncertu bilety będą kosztowały15 zł.

Poznajcie artystów, którzy zagrają na Zaduszkach:

Voyth Guitar
Jest gitarzystą samoukiem, gra od szkoły średniej. Muzyka, która go fascynuje i którą wykonuje, to rock alternatywny. Gra głównie covery, lecz ma również własne utwory instrumentalne. Często grywa na wszelkiego rodzaju koncertach charytatywnych. Kilka razy brał udział w WOŚP, z czego jest dumny. Jest również zapraszany na różnego rodzaju eventy, wieczorki poetyckie oraz dni miast.

Znaki Czasu
Zespół powstał na początku 2014 roku. Tworzy własne utwory, a inspiracje czerpie z takich muzyków jak Joe Bonamassa, BB.King, Stevie Ray Vaughan oraz wielu, wielu innych. W sierpniu 2016 zakwalifikowali się do finałowej ósemki festiwalu Blues nad Bobrem, w październiku tego samego roku zdobyli drugie miejsce na 12. Rybnik Blues Festival. Maj 2018 roku to trasa koncertowa po Polsce w projekcie "Płyniemy Polsko" oraz nagranie epki, na której znalazł się utwór pod tytułem "Płyniemy Polsko". We wrześniu 2018 r. suportowali Voo Voo w czasie finału konkursu Festiwal z Ikrą, gdzie zajęli III miejsce. Zespół koncertuje w kraju jak i za granicami, m.in. w Czechach i na Węgrzech.
Skład:
Weronika Ruff – wokali
Grzegorz Bezdziecki - gitara
Włodzimierz Karaś - gitara
Radosław Gicz - gitara bas
Kamil Jezusek – perkusja

Vitamins
To solidna porcja rock'n'rollowych witamin. To zdrowa dawka porządnych rockowych dźwięków, które z przyjemnością wchłonąć może każdy organizm spragniony nie tylko przyswajalnych melodii, ale również rockowego pazura.
Skład:
Jadwiga Frydrychowska – wokal
Zbigniew Szendzielorz – Lead guitar
Piotr Szendzielorz - drums
Mateusz Musioł – rythm guitar
Marcin Macionczyk – bass

Trans Sfer

Rybnicki zespół powstał w 2008 roku. Wykonuje muzykę z pogranicza alternatywy, nowej fali i psychodelii. W 2014 roku wydał swój pierwszy album „Trans Sfer”, zaś jesienią 2017 roku drugi krążek, „Jesienny Krajobraz”. Grupa regularnie koncertuje, można ją było usłyszeć m.in. jako support Róż Europy, Daab czy VooVoo. Zespół wygrał III Festiwal z Ikrą.
Skład:
Andrzej Piechota – gitara, wokal
Przemek Kubat – bas
Michał Krentusz – perkusja
Sylwester Wróbel – instrumenty klawiszowe

The Farsk
Grupa powstała w marcu 2015 roku. Zespół tworzy muzykę w klimacie lat 80' i 90'. W sierpniu 2016 r. nagrał swoją debiutancką płytę „Z życia wzięte”. Od III Rybnickich Zaduszek w których brał udział, zaczął koncertować po klubach na terenie Śląska. 
Skład: 
Marcin Grodzki - śpiew, harmonijka ustna
Wiesław Gryt - instrumenty perkusyjne
Michał Markiton - gitara basowa
Maciej Tendera - klawisze, gitara solowa
Arkadiusz Bombik - gitara solowa

Tata Sławek
Zespół powstał we wrześniu 2012 roku z inicjatywy perkusisty Sławka Łasiewickiego. Od „ojca założyciela” wzięła się nazwa kapeli. Jak to w historii powstania większości zespołów, wszystko zdarzyło się przypadkowo i spontanicznie. Kupno perkusji przez "Marleya" dało symboliczną iskrę do dalszego działania. Sławek, jego tata, z zamiłowania perkusista tak zamieszał, że powstał zespół i do tego zagrał debiutancki koncert (po zaledwie dwóch tygodniach prób) na festynie parafialnym w Jedłowniku. Początkowa zabawa przekształciła się w rockowy zespół, który gra dla wszystkich.
Skład:
Kamil (Łoś) Chodkowski - klawisze
Dawid Klimosz - gitara basowa
Waldemar Machnik - gitara solowa
Dariusz Łasiewicki - vocal
Marcin Łasiewicki - gitara prowadząca
Sławek Łasiewicki (Tata Sławek) – bębny

Sekcja z Włoch
Członkowie zespołu wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, od rocka do jazzu, przez blues i folk, jednak otwierają się na nowe kierunki, nowe brzmienia, fascynacje, stąd wiele w ich muzyce elementów funkowych, swingowych i duże pole dla improwizacji. Na swoim koncie mają występy na paru imprezach muzycznych m. in. International Blues Challenge, Rybnik Blues Festival, Żubrowisko, Oldboy Rock&Blues Festiwal, Harris Piano Jazz Bar w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku. 
Skład: 
Tatiana „Tati” Łochowicz - wokal 
Maria „Mery” Olborska - wokal 
Tomek „Blómer” Strokol - gitara, wokal 
Sylwiusz „Sylf” Krakowczyk - gitara 
Adam „Gucio” Dawidziuk - gitara basowa 
Marek „Sonor” Stokowski – perkusja

Ostatni Pociąg
Śląski zespół grający muzykę rockową, powstały jesienią 2014 roku. Od czerwca 2015 r. koncertuje, prezentując swój autorski repertuar, regularnie go rozszerzając. Na początku 2017 roku zespół zarejestrował swój pierwszy materiał demo. Muzyka Ostatniego Pociągu to przede wszystkim energia, radość grania i lekka doza improwizacji. Zespół ma za sobą występy przed takimi grupami jak Raz Dwa Trzy oraz Cheap Tobacco. Jest laureatem II miejsca na II Festiwalu z Ikrą w Rybniku (2017 r.).
Skład:
Olgierd Wedecki - Leliwa – wokal
Łukasz Śliwiński – gitara
Michał Jednaki - gitara basowa
Karol Orzeł – perkusja
Julia Orzeł (gościnnie) – skrzypce

Nie tak głośno
To trójka przyjaciół z Rybnika, których połączyło zamiłowanie do grania akustycznego. Wykorzystując takie instrumenty jak gitara elektroakustyczna, piano i ciepły głos wokalistki, tworzą niepowtarzalny klimat, pozostający na długo w pamięci słuchaczy.
Skład:
Magdalena Wydriński – wokal
Łukasz Kurpanik – piano
Norbert Szramowski – gitara elektroakustyczna

Jinx
Powstał w Rybniku, a jego skład skrystalizował się w 2011 roku. Co charakteryzuje Jinx? Na pewno energia, dynamiczność oraz rockowe zacięcie. Inspiracje zespołu są przeróżne, ponieważ muzykę tworzy czwórka indywidualistów, których łączy wieloletnia przyjaźń i muzyczne zgranie. Razem poszukują własnej ścieżki w gąszczu muzycznej różnorodności. Zespół posiada płytę demo (2011), którą w całości można odsłuchać na ich kanale youtube. Z końcem sierpnia zespół rozpoczął pracę nad nagraniami do nowego krążka.
Skład:
Dominika Wójcicka – wokal
Dawid Dawia – gitara basowa
Jakub Kempe – gitara
Mateusz Górecki – perkusja

Blend
Powstał w 2003 roku. Stworzony i prowadzony do dziś przez Piotra Ruta, gitarzystę zespołu Poziom 600. Twórczość inspirowana muzyką rockową lat 70-tych. Większość ich utworów utrzymana jest w bezkompromisowym, żywiołowym duchu rock and rolla. W 2006 r. zespół zadebiutował w Telewizji Katowice w programie „Gramy”, gdzie zarejestrował na żywo utwory: „Dziewczynki z zapałkami”, „Olej to!”, „Mój kraj, mój dom” .
W 2012 roku był półfinalistą Antyfest, organizowanego przez Antyradio, oraz ćwierćfinalistą telewizyjnego show „Must Be The Music”. Jurorzy: Kora Jackowska, Elżbieta Zapendowska, Adam Sztaba i Wojciech „Łozo” Łozowski przyznali zespołowi cztery razy „tak” za brawurowe wykonanie utworu „Jestem kot”, komentując słowami: „rock and rollowe kocury”, „doskonały frontman” czy „zagrane z grubej rury”.
Utworem „Strategicznie ważna śmierć” grupa zadebiutowała w Programie III Polskiego Radia w audycji „Trzy wymiary gitary”, prowadzonej przez Piotra Barona. W 2013 roku zespół wydał płytę zatytułowaną „Żółty” oraz zrealizował clip z piosenką „Moja M”.
Skład:
Marek Sladek – śpiew, gitara akustyczna, harmonijka ustna
Cezary Gibes – gitara basowa, śpiew 
Robert Szuter – perkusja 
Piotr Rut – gitary, śpiew
Artur Mazurek – gitara

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz