W środę przejazdy autobusami, na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ będą bezpłatne / Dominik Gajda
W środę przejazdy autobusami, na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ będą bezpłatne / Dominik Gajda

Uwaga! W środę, 19 grudnia, ze względu na prognozowany wysoki poziom pyłu zawieszonego, na obszarze Rybnika jakość powietrza będzie bardzo zła. W związku z tym prezydent Piotr Kuczera podjął decyzję, że tego dnia przejazdy autobusami, na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ będą bezpłatne.

- Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej w sytuacji przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza powyżej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 będzie już standardem na terenie Rybnika, podobnie jak w innych miastach. Chciałbym jednak zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na to, że tego rodzaju działanie nie rozwiązuje problemu. Dopóki sami nie zmienimy swoich przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem domów i dopóki prawo w Polsce w tej kwestii się nie zmieni, wciąż będziemy borykać się z problemem smogu – mówi Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.


Zalecamy unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużego wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Więcej o jakości powietrza w Rybniku: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/walka-ze-smogiem/jakosc-powietrza/
W 2017 roku w Rybniku przez 96 dni zanieczyszczenie powietrza przekroczyło poziom 50 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Z czego przez 7 dni normy zostały przekroczone powyżej 200 µg/m3 a przez 5 dni na terenie Rybnika miał miejsce alarm smogowy, co oznacza, że normy zostały przekroczone o co najmniej 300µg/m3.

W tym roku Rybnik ma już za sobą 105 dni z przekroczeniem poziomu zanieczyszczenie powietrza powyżej 50 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10. Z czego przez 5 dni normy zostały przekroczone powyżej 200 µg/m3 a jeden raz na terenie Rybnika miał miejsce alarm smogowy (normy zostały przekroczone o co najmniej 300µg/m3 ).

 

źródło: UM Rybnik

2

Komentarze

  • Górnoślązak do przyjezdnego 22 grudnia 2018 08:55koleś dopóki was przyjezdnych tu na Górnym Śląsku nie było powietrze było normalne!! Jak ci śmierdzielu nie pasuje, to wracaj do swojej "macierzy" i dalej tam sobie sraj przez żerdkę prosto na pole!!!
  • Przyjezdny Powietrze 21 grudnia 2018 15:09Co tu dużo mówić.Zacofane śląskie plemię.

Dodaj komentarz