Piotr Masłowski / Archiwum
Piotr Masłowski / Archiwum

 

Przykładem takiego przedsięwzięcia (w niewielkiej skali) było odnowienie rybnickiego deptaka. Był społeczny napór, była dyskusja. Nawet udało się przekonać właścicieli sklepów i kamienic, że wjeżdżanie autem pod witrynę sklepu powoduje spadek sprzedaży. Projekt został zrealizowany częściowo, ale jego efekty są oczywiste, a rzesze niedowiarków zniknęły. Przedsięwzięciem o podobnej strukturze, ale znacznie większym zasięgu, jest przekonanie rybniczan do rowerów. Tak jest taniej i zdrowiej. Jednakże zmiana myślenia wymaga czasu, wymaga lat.

 

Jeszcze większym wyzwaniem dla mieszkańców Rybnika będzie likwidacja smogu. I to tym także nie stanie się na już. W tym momencie dotarłem do sedna mojego niepokoju. Dzisiaj świat nie jest taki, jak Zachód marzący mi się w dzieciństwie. Media społecznościowe dają ogromną możliwość komunikowania się, zwiększają dostęp do informacji, ale są niezwykle podatne na każdą bzdurę. Tak jak gorszy pieniądz wypiera lepszy, tak uproszczenie a nawet głupota triumfują w sieci. Rzetelna informacja każdego dnia po sześciokroć przegrywa z plotką. Jest jeszcze większy problem. Zakupy robimy dwoma kliknięciami. Sprzęt ma być taki, żeby nie zerkać do instrukcji. Pal licho, że za takim produktem stoi wyzysk, że wspieramy chiński imperializm. Ma być na już, ma być i ... Latem media społecznościowe nie znają tematu smogu. Wywoływanie go, chociażby przez głosowanie na oczyszczacze powietrza, nie przynosi efektu. Za to zimą... ma być na tu i teraz. Co tam, że nie ma przepisów, właściciele nie są zainteresowani. Zmiana ma być! Takie czasy, takie smutki. Macron był nadzieją na jedność Europy, już nie jest. Właśnie dlatego, że nad tym "i już, i ch..." - nikt nie panuje. Nie ma w tym zjawisku przestrzeni na dyskusję. Jest sprzeciw.

 

Dorośli mają więcej problemu z rozróżnieniem tego co realne, a co wirtualne, niż ich nastoletnie dzieci. Jedno co w prognozach ekspertów na 2019 jest pewne, to wynikający z tej postawy chaos.

 

Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

5

Komentarze

  • Ryjec [by ocenzurowano] Masłowski... 14 stycznia 2019 22:26"zimowa przerwa w życiorysie" może pan ma taki osobisty problem, ale proszę brać połowę dawki- trochę pan zaoszczędzi, a i mniej przerw w życiorysie będzie...
  • konik do rozsądny 14 stycznia 2019 18:41Masłowski akurat walczył o ten deptak. A to, że zakryli ten rant to przecież dobrze.
  • marzena czasami 14 stycznia 2019 12:14Czasami mam wrażenie, że wiceprezydent pisze tutaj artykuły z pozycji zwykłego człowieka. To chwalebne. Jednak pojawia mi się wątpliwość - dlaczego wchodząc do urzedeu zaczyna zachowywać się jak polityk i karmi nas obietnicami z których potem się nie wywiązuje? k19 napisał trzy przykłady wirtualnych obietnic ja podam czwarty: zaoranie (wbrew zapowiedziom) koncertów wielkich gwiazd, które zastąpił np. festiwal disco polo w Boguszowicach. W jakim więc świecie więc żyje wiceprezydent - realnym czy wirtualnym?
  • k19 sdfvsdfv 14 stycznia 2019 10:56Ludzie chcą prawdy a politycy ich oszukują. Przed wyborami PK zaklinał się że będzie walczył ze smogiem. Po wyborach zrezygnował z dotacji do wymiany źródeł ciepła. Przed wyborami nie mówił nic o podwyżce cen za wywóz odpadów a taka będzie. Przed wyborami kreował się na człowieka odpowiedzialnego a kilka tygodni potem wpadł prowadzac auto po kielichu. Dlaczego oczekuje pan cierpliwosci od mieszkanców skoro oni wiedzą że jeśli mają coś tu i teraz, mają to w rzeczywistości. Jeśli ktoś im coś obieca, węszą kłamstwo. To wynika z ich doświadczeń z politykami.
  • rozsądny Panie Masłowski 14 stycznia 2019 10:51Pisze pan o odnowieniu deptaka i podaje ten fakt jako dobry przykład. A ja panu przypomnę, że ludzie z którymi dziś rządzi pan Rybnikiem krytykowali ten pomysł! Pamęta pan konferencję z człowiekiem na wózku, dla którego przejazd przez tzw. rynsztok jest nie wykonania? Pamięta pan te konferencje prasowe pana Kuczery w tym miejscu i krytykę tego, co udało się zrobić? Jeśli tak, to proszę posypać głowę popiołem i przystąpić do realizacji drugiej części rewitalizacji tego miejsca.

Dodaj komentarz