Od 22 stycznia grnicze spłki będą przyjmowały wnioski dotyczące wypłaty rekompensat  / SRK
Od 22 stycznia grnicze spłki będą przyjmowały wnioski dotyczące wypłaty rekompensat / SRK

10 tysięcy złotych, jako rekompensatę za utracony deputat węglowy dostaną wdowy i sieroty po górnikach oraz pracownicy przedsiębiorstw górniczych, którzy nie skorzystali jeszcze z ekwiwalentu. Od 22 stycznia będzie można składać wnioski w 18 punktach na terenie całego kraju. Połowa z nich znajduje się w naszym regionie: Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Ornontowicach, Knurowie i Pawłowicach.

Jak informuje Ministerstwo Energii, osoby uprawnione mają na to 90 dni. Wypłata rekompensaty zacznie się 1 czerwca i potrwa do końca roku. Aby otrzymać pieniądze, należy wypełnić wniosek, którego wzór stanowi załącznik do ustawy z 22 stycznia 2019 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego. Następnie trzeba go złożyć w jednym z punktów, których lokalizację podajemy niżej.

Komu ekwiwalent?


Nowa ustawa uwzględniła pominięte wcześniej grupy. To przede wszystkim wdowy, wdowcy i sieroty, uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku w czasie jego zatrudnienia, emerycie lub renciście przedsiębiorstwa górniczego, o ile utrata prawa do bezpłatnego węgla nie została im zrekompensowana w jakikolwiek inny sposób. O ekwiwalent mogą ubiegać się także wdowy i sieroty górnicze otrzymujące rentę socjalną przyznaną przez premiera lub prezesa ZUS.
-Kolejną grupą są pracownicy przedsiębiorstw górniczych korzystający ze świadczeń przedemerytalnych. Następnie,
osoby uprawnione do gratyfikacji na podstawie poprzedniej ustawy, które nie otrzymały jej do chwili obecnej – informuje Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Uprawnienie do rekompensaty będzie przysługiwało pod warunkiem, że osoby te miały prawo do bezpłatnego węgla na podstawie układów zbiorowych pracy, porozumień lub innych regulacji, które utraciły moc przed wejściem w życie tej ustawy lub pobierały węgiel bezpłatny w naturze lub ekwiwalencie i którym to osobom przedsiębiorstwo górnicze przestało wydawać węgiel lub ekwiwalent przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Jak dodaje wiceszef resortu, w przypadku wdów i wdowców, ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie będzie pozbawiało ich prawa do rekompensaty, podobnie jak miało to miejsce w przypadku prawa do bezpłatnego węgla. Świadczenie mogą otrzymać również emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, ale zamiast tej renty lub emerytury pobierają rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, jako korzystniejszą finansowo.
Osoby, które złożyły wnioski o rekompensatę na podstawie ustawy z 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla i nie otrzymały ani odmowy, ani rekompensaty, nie będą musiały ich ponownie składać.

Ilu uprawnionych?

 
- Jak podało Ministerstwo Energii uprawnionych wdów i sierot może być blisko 24 tysiące. Na dziś ustaliliśmy 18 tysięcy osób, którzy otrzymają rekompensatę. Wkrótce dojdą kolejne osoby, wszyscy na pewno dostaną swoje 10 tysięcy złotych – powiedział nam Wojciech Jaros, rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu. Na wypłaty tego jednorazowego świadczenia budżet państwa wyasygnuje około 240 mln złotych.

- Sprawiedliwości stało się zadość. Sprawa wyszła na światło dzienne podczas wypłaty ekwiwalentu emerytom i rencistom górniczym. W przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie jest to duża grupa uprawnionych, licząca raptem około 1200 osób – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW SA. Polska Grupa Górnicza tym razem nie przyjmuje wniosków. Wszystkim zajmuje się bowiem SRK. - Nie jestem w stanie podać liczby uprawnionych z naszej firmy – przyznaje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Batalia o świadczenie


Przypomnijmy, że w 2017 roku rekompensaty otrzymało ponad 200 tysięcy górniczych emerytów i rencistów, którym w przeszłości odebrano deputaty węglowe. W budżecie państwa przeznaczono wówczas na ten cel ponad 2,3 mld zł, z czego faktycznie wydano ponad 2 mld zł. Wniosków o ekwiwalent wpłynęło łącznie 237 tys. 45, większość z nich, prawie 193 tysięcy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Niestety, ustawa pomijała wdowy i sieroty po górnikach. Ruszyła batalia (między innymi na łamach "Nowin") o uwzględnienie tej grupy społecznej.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda zapowiadał już w styczniu ubiegłego roku na naszych łamach, że w najbliższych tygodniach wypracowane zostaną rozwiązania, umożliwiające wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracony deputat węglowy także dla wdów i sierot pobierających renty rodzinne po górnikach, którzy nie byli emerytami lub rencistami.

W Piekarach Ślaskich powstało nawet Stowarzyszenie Wdów i Sierot Górniczych. Sporo osób skrzyknęło się na Facebooku, w tym z Rybnika i Knurowa, i postanowiło dochodzić swoich praw. Do sądów trafiły pozwy. Zapadały jednak sprzeczne wyroki, raz korzystne dla wdów i sierot, a raz niekorzystne. Sprawa trafiła do parlamentu. Wkrótce wiceminister Tobiszowski zapewnił, że resort zdiagnozuje możliwości, zarówno prawne, jak i finansowe, rozwiązania sytuacji, w jakiej znalazły się wdowy i sieroty po zmarłych pracownikach przedsiębiorstw górniczych.

Gdzie pytać?

 
W październiku zeszłego roku wdowy i sieroty górnicze zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o jak najszybsze skierowanie do Sejmu projektu ustawy o rekompensatach za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Chodziło o uwzględnienie w nim również osób, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Ustawa została uchwalona 23 listopada 2018 roku, opublikowana w "Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej" 7 stycznia, a weszła w życie 22 bieżącego miesiąca.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych można znaleźć na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie) oraz Ministerstwa Energii. Wszelkie informacje na ten temat udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18 pod numerem infolinii32 757 4554. Pytania można też kierować na adres e-mail: rekompensaty@srk.com.pl.

Punkty przyjmowania wniosków o wypłatę rekompensaty


KWK "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" Ruch
"Borynia", dawny referat węglowy w budynku transportu, ul. Węglowa 4, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; KWK "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" Ruch; "Zofiówka", budynek szkoleniowy sala nr 33, ul. Rybnicka 6, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; KWK "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" Ruch "Jastrzębie", dawny budynek działu BHP, ul. Górnicza 1, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; KWK "Budryk", budynek A starej dyrekcji, pokój nr 25, Ornontowice ul. Zamkowa 10, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Knurów", Budynek Szkolenia, Knurów ul. Kopalniana 1, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; KWK "Knurów-Szczygłowice" Ruch "Szczygłowice", pokój 20, Knurów ul. Górnicza 1, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; KWK "Pniówek" i KWK "Krupiński", dział zatrudnienia pokoje nr 209, 111, Pawłowice ul. Krucza 18, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15; SRK SA POK Rybnik, przychodnia, ul. Jastrzębska 12, godz. otwarcia: pn. – pt. 8-18; Zakład Wsparcia Produkcji JSW S.A. (były Zakład Logistyki Materiałowej), pokój 402, Jastrzębie-Zdrój ul. Towarowa 1, godz. otwarcia: pn. 7-18, wt. – pt. 7-15.

2

Komentarze

  • Emeryt Rekompensaty 24 stycznia 2019 15:12Nie biadolić.Inne grupy zawodowe też nic nie otrzymują i muszą kupować opał.Chyba zrozumiane co?
  • Emeryt 2015 Rekompensata dla emerytów 2015 23 stycznia 2019 18:12Szanowna Redakcjo. Zwracam się z prośbą o uzupełnienie artykułu i wyjaśnienie ludziom że rekompensata o której piszecie dalej NIE OBEJMUJE TYCH którzy przechodzili na emerytury górnicze po 2015r. Okolo 4 tys osób z JSW i 6 tys osób z PGG. Ludzie ci dalej są pominięci i OLANI przez Rządzących i Prezesów. Damy sobie radę i bez węgla i bez rekompensaty. Nie płaczemy nad swoim losem. Zapamiętamy - a pracujący dziś w górnictwie przed zhejtowaniem mnie niech też pamiętają że czas szybko mija. ZUS na was czeka.

Dodaj komentarz