Łukasz Dwornik / Archiwum
Łukasz Dwornik / Archiwum

W przypadku gruntów leżących na terenach, których właścicielem jest skarb państwa, bonifikaty zostały uregulowane wprost w ustawie, natomiast w przypadku przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność gminy, o ich wprowadzeniu i wysokości zdecydować może tylko Rada Miasta. I choć o temacie bonifikat dla mieszkańców było w ostatnim czasie głośno w dyskusji publicznej, niestety poza Rybnikiem. Prezydent naszego miasta nie zawnioskował o stosowne regulacje. Dlatego postanowiłem wspomniany projekt złożyć na ręce Przewodniczącego Rady Miasta. Podobne rozwiązania wprowadzono w dziesiątkach miast w Polsce.

 

Projekt uchwały określa wysokość stawek procentowych i warunki udzielania bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, w sprawach prowadzonych na podstawie przepisów właściwej ustawy z dnia 20 lipca 2018r. Ponadto określa, że w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa do gruntu udziela się osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty, której wysokość wynosić może nawet do 60 %. Procentowa bonifikata uzależniona jest od czasu wniesienia opłaty jednorazowej.

 

Żywię nadzieję, że radni przychylnie spojrzą na przedłożony projekt i na lutowej sesji RM wprowadzimy bonifikaty przeze mnie zaproponowane.

 

Łukasz Dwornik, radny Prawa i Sprawiedliwości z Rybnika

 

Komentarze

Dodaj komentarz