LO Noblistów
Weninger
Fundusz Górnośląski
Eko-okna czerwiec 2020
LO Noblistów
Weninger

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Mieszkania
 4. Handel
 5. Usługi
 6. Finanse
 7. Zdrowie i Uroda
 8. Praca
 9. Różne
 10. Matrymonialne
 11. Dodaj ogłoszenie
Tomasz Herman z Jastrzębia-Ruptawy nie żyje. Takie informacje przekazała nam matka 30-letniego mężczyzny. Jego zwłoki odnaleziono na terenie Czech. Leżały w wodzie. Jastrzębska policja na razie nie potwierdza tych informacji.
03.07.2020
0
Pożyczki z niezwykle niskim oprocentowaniem, poręczenia kredytów i leasingów, dotacje oraz szkolenia i doradztwo – to tylko niektóre z form wsparcia dla śląskich przedsiębiorców, które oferuje Fundusz Górnośląski SA. Spółka wymiernie pomaga również właścicielom firm w dobie pandemii koronawirusa.
30.06.2020
0
Ulewy, jakie minionej nocy przeszły przez region, zalały m.in. dom przy ulicy Skalnej w Rybniku-Niedobczycach. 86-letnia kobieta trafiła do szpitala. To kolejne podtopienie w tym rejonie!
27.06.2020
0
Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia w całym kraju ruszyły zakłady fryzjerskie. Odwiedziliśmy dziś w południe 18 maja salon „Metamorfoza” w Żorach-Rowniu. Okazuje się, że zajęte są już wszystkie terminy... aż do początku czerwca.
18.05.2020
1
Rozmowa z Bartoszem Demczukiem, jednym z czterech Młodych Panów z Kabaretu Młodych Panów
10.05.2020
0
Kilkudziesięciu policjantów, policyjne drony, przewodnicy z psami tropiącymi, strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i cywile od niemal dwóch tygodni szukają w rejonie Rybnika zaginionego 39-letniego mieszkańca Knurowa
04.07.2020
0
Piotr Masłowski: Małe frustracje
18.03.2019   Region   Opinie   Wydanie: 2019/11 (3211)

Piotr MasłowskiKtóry to już raz tłumaczę w dyskusjach na Facebooku punkt widzenia miasta, jego władz i uderzam w mur. To nie jest mur niechęci, czy wrogości. Wielu, zaskakujące jak wielu ludzi nie ma pojęcia o tym jak jest skonstruowany jest system administracyjny. Nie wiedzą co komu można, a czego nie. Oczekują, że prezydent miasta będzie niczym car - jak rozkaże to się stanie. Z drugiej strony zasłaniają się prawem i czym tylko się da, kiedy tylko zbliżysz się do jakiegoś ich interesu. Najbardziej frustruje mnie to w debatach związanych ze smogiem. Ludzie z wyższym wykształceniem nie rozróżniają kto marszałek województwa, a kto wojewoda. Po raz tysięczny trzeba przypominać, że ciepłociąg nie należy do miasta, ale do państwa. Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa nie podlega prezydentowi, tylko jest własnością spółdzielców. Czego spółdzielcy chyba jeszcze nie odkryli. Znajomość trzeciego sektora to jest ekstrawagancja. Trudno dyskutować o matematyce z kimś, kto nie poznał jeszcze mnożenia. Znam wyjątki. Kilka lat temu, kiedy pracowałem w CRIS-ie prowadziłem wiele szkoleń. Klientki pomocy społecznej miały za zadanie zaznaczyć na mapie Rybnika instytucje i opisać, co można w nich załatwić. Wiedziały nawet gdzie jest GUS, oraz że zdobędą tam REGON. Panie posiadały wiele własnych doświadczeń.

Często używam metafory domu do opisywania działania miasta, także na tych łamach. Moi znajomi budują domy i borykają się z nierzetelnymi wykonawcami, szukają firm do jednej czy drugiej roboty. Narzekają na wzrost cen materiałów i usług budowlanych. Ci sami ludzie chętnie punktują urząd za przekroczenia w przetargach, czy przesuwanie terminu robót. Jakby jakiś styk w głowach nie działał. Wreszcie powtarzane jak mantra, że administracja powinna działać jak biznes. To także luka w edukacji. Cele są inne. Miasto nie działa dla zysku, a to zdecydowanie zmienia optykę. Administracja ma na celu chronić najuboższych, biznes wypycha ich na margines. Pamiętam doskonale rozmowę z kolegą, który prowadzi dużą firmę w Warszawie. "CRIS (stowarzyszenie) jest urzędowe. No nie jest. A więc biznes. Nie! To jednak urząd?" Aaaaa... Wiem, że lubimy naśmiewać się z arogancji Amerykanów na temat geografii. Pewnie mogliby nas wykpić ze znajomości podstaw funkcjonowania państwa. Lepiej na tym wychodzą.

Trwają wybory do rad dzielnic. Za chwilę ruszy budżet obywatelski. Może to tylko łyżeczka wiedzy o tym jak działa się lokalnie, ale to krok do wiedzy. Zachęcam.

Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

zaniepokojony 2019-03-29 18:03:57
Parking
Wpierw parking, a potem w pobliżu blok mieszkalny? Ja przy parkingu widzę strefę ochronną a nie miejsce do mieszkania ze względu na zbyt dużą intensywność emisji spalin. Ale włodarze przewidzieli małą popularność takiego pomysłu i teraz plączą się w tłumaczeniach całkowicie nielogicznych. A wystarczy poczekać by parking zaczął funkcjonować. Jednak ośmieszanie się tego typu tłumaczeniami jest wodą na młyn /ACTA 2/ takich prześmiewców jak ja.
zaniepokojony 2019-03-28 17:39:38
Małe ad vocem
Czekam na ten budynek mieszkalny obok parkingu gdzie inżynier widzi strefę ochronną, a nie mieszkania. Chociaż w obecnym Rybniku to tam może powstać nawet żłobek. A budynek musi być na miarę pojemności parkingu....
Piotr M 2019-03-28 08:02:31
zaniepokojony
Nigdy nic nie tłumaczyłem głupotą mieszkańców. Zwracam uwagę na autentyczny problem, co nie znaczy że mam kogoś za gorszego, czy głupszego. Zaskakuje mnie taki sposób myślenia, chociaż jak się przekonałem nie jest wyjątkiem. Hydra o której pan pisze jest taka wielka, że mamy o jakieś 100 pracowników mniej niż podobnej wielkości miasta jak Opole czy Dąbrowa Górnicza. A co do parkingu - lepiej było wybudować najpierw obiekt mieszkaniowy, a potem parking? Wtedy nie byłoby żadnego parkinu przez czas budowy. Wątpię, żeby tak planował inżynier.
zaniepokojony 2019-03-27 15:00:34
Ciemność widzę
Te Pana felietony nie zmienią faktu, że Zarząd Miasta wraz z Radą Miasta są najsłabsze od niepamiętnych czasów. Panie z-co prezydenta; edukowanie to jedna strona medalu, a rozbudowana administracja to hydra o stu głowach przy odpowiednio długim korycie. Niech więc to Pana nie dziwi, że ludzie nie są obeznani z tym aparatem pożerającym ich pieniądze. Wasze miałkie decyzje próbujecie tłumaczyć "głupotą" mieszkańców? To jak tak Pan uważa to należy rozpatrzyć, czy edukacja w szkołach to nie są wywalane w błoto pieniądze m.in, na płace nauczycieli. A w tej materii już macie coś do powiedzenia. Miasto potrzebuje w zarządzie ludzi z osiągnięciami realnymi, a nie tylko krasomówczymi. Socjolog, historyk, politolog, psycholog....gwarancją gadania o planach, celach, założeniach i problemach z "niewyedukowanymi mieszkańcami", którzy nic nie rozumieją. Wstyd tak mówić do ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli w przeciwieństwie do ludzi obdarzonych zaufaniem przy urnach wyborczych, próbujących wmawiać nam jak to czerwona ścieżka rowerowa usprawni nam życie i ograniczy ruch samochodów w centrum budując jednocześnie parking wielopoziomowy dla samochodów w centrum miasta, który nie cieszy się obecnie popularnością...Trzeba więc podnieść opłaty za parkingi inne, by zapewnić sukces "naszemu pomysłu". Bareja się kłania. Mógłbym tak bez końca, ale jestem po kierunkach ścisłych i szkoda mi czasu mojego i Waszego.
Piotr M 2019-03-27 14:26:17
12345
Na czym polega to rozdwojenie jaźni? Nie ukrywałem i nie ukrywam, że zmonopolizowanie lokalnych budżetów obywatelskich przez Rady Dzielnic było wyzwaniem, bo jest to bariera w rozwoju oddolnej, spontanicznej aktywności. Proszę zwrócić uwagę na to, że uwagi w konsultacjach zgłaszali niemal wyłącznie radni miejscy i dzielnicowi. A gdzie ma przestrzeń tzw. statystyczny obywatel?
123456 2019-03-21 09:00:46
do latex
Masz nauczkę na przyszłość - nie głosuj na ludzi bez kręgosłupa. A co do pana prezydenta - edukacja społeczeństwa w temacie "who is who" to także wasza rola. Od początku wiele pan mówił na temat partycypacji, a teraz chciał pan polikwidować małe budżety obywatelskie. Toż to jakieś rozdwojenie jaźni jest
biurew 2019-03-19 14:42:37
do rybniczaninia
Jaki naczelnik zrezygnował? Pracuje w tym urzędzie od lat i nic mi takiego nie wiadomo. A 17-ka fajną robotę robi,, w końcu kasę dają za coś, a nie za znajomości. Ludzi do uczciwej roboty mają i się w większości znają. Za to szczujnia potem płacze pisząc takie komentarze.
biurew 2019-03-19 14:42:33
do rybniczaninia
Jaki naczelnik zrezygnował? Pracuje w tym urzędzie od lat i nic mi takiego nie wiadomo. A 17-ka fajną robotę robi,, w końcu kasę dają za coś, a nie za znajomości. Ludzi do uczciwej roboty mają i się w większości znają. Za to szczujnia potem płacze pisząc takie komentarze.
latex 2019-03-19 11:46:13
fdgvb
Prezydencie głosowałem na pana w wyborach cztery lata temu i z żalem patrzę, jak dał się pan zepchnąć do narożnika przez Kuczerę. Szkoda bo uważam, że mądry z pana człowiek
rybniczanin 2019-03-19 10:27:00
Pan tak na poważnie czy z braku innych zajęć?
Tak dla przypomnienia jeden przykład ,ponieważ nie wszyscy mają amnezję.Pierwsza decyzja po wyborach w 2014 roku zwiększająca o ponad 380 000 zł dotację dla Klubu 17 stka,którego "nad szefem" jest pana dobry znajomy radny MW.To taka decyzja od ręki tzn,że Prezydent jak chce to może.Druga decyzja naczelnik wydziału ,który ośmielił się nałożyć kontrolę znajomej placówki podał się do dymisji.Przypadek?Panie prezydencie dla pana papier jest cierpliwy.Zgadzam się z oceną działalności p.Prezydenta PK jako prezydentura z przypadku
Tomasz MIłowski 2019-03-18 23:01:15
Odp panu Masłowskiemu
A może tak: Który to już raz tłumaczę w dyskusjach z najwyższymi przedstawicielami władz Rybnika, że swoja pracę wykonują na rzecz Wspólnoty Samorządowej zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym i uderzam w mur. Mur niechęci i wrogości. Kpin i dokuczania. Podśmiewania. Odbierania głosu i możliwości dyskusji. Ale najgorszy jest mur ignorancji, indolencji, inercji i często skrajnej niewiedzy. Dyletanctwa. Prostactwa. Braku podstawowych zasad honoru i znajomości przepisów prawa. Zaskakujące jest, że Prezydent Miasta oraz niektórzy jego zastępcy oraz niektórzy radni wypowiadają się publicznie na temat smogu bez kompletnej znajomości zagadnienia. Nie mają pojęcia o tym jak skonstruowany jest system administracyjny. Nie wiedzą co komu można, a co komu nie. Oczekują, że ludzie we własnym zakresie załatwią sprawy delegowane na samorząd, z drugiej strony zasłaniają się prawem i czym się tylko da, tak by wyglądało na to że ?nic nie można?, bo potem można zająć się sprawami ważniejszymi dla nich samych, jak choćby kręcenie idiotycznego serialu za nasze (Wspólnoty Samorządowej) pieniądze. Zasłaniają się jednak bez podstawowej choćby wiedzy na temat przepisów prawa. W kontekście powyższego, oraz tego, że uważa Pan nas, członków Wspólnoty Samorządowej za tępaków i nieuków czy odważy się Pan do otwartej debaty na temat smogu? Czy będzie Pan inicjatorem? Może w teatrze, może w bibliotece, może w UM, a może w każdej z dzielnic? Z udziałem Prezydenta, Radnych? Tej o której mówi m.in. Radny M. Chmieliński, a której mu odmawiacie. Czy odważy się Pan na konfrontację z nami, ciemniakami? Może czas, by światło mądrości spłynęło i na nas, maluczkich? Spotkajmy się, porozmawiajmy, wyjaśnijmy niektóre kwestie. Przecież inicjatywy społeczne, a zwłaszcza ich rozwój są Panu chyba bliskie? Zapewniam, że i my jednak liznęliśmy nieco wiedzy z zakresu prawa i działania samorządu, chętnie Pana o tym przekonamy.
Smoczek 2019-03-18 20:57:09
Maslowski
Włodarze Rybnika nie cary za nic nie odpowiadają ale wypłaty co miesiąc biorą ale żeby to zrozumieć czeba być bardzo a bardzo wykształconym pa panie wice caze
urzędnik 2019-03-18 11:40:50
Panie Masłowski
Administracja nie powinna działać jak biznes. To fakt. Faktem jest również, że administracja powinna działać. Działać skutecznie. Obserwując Rybnik powiem tak: widoczny jest brak szefa w urzędzie. Bo PK szefem nie jest, nigdy nie był i nigdy nie będzie. Rozdział kompetencji pomiędzy swoich zastępców i niechęć do podejmowania jakichkolwiek decyzji nie ma nic wspólnego z zarządzaniem. A administracją, tak jak biznesem, zarządzać trzeba.
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
LEON - KOPIA
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowcówenowiny.pl - blok

47298,50920,50886,50851,50472,50369,50926,50925,50924,50923,50922,50921,50919,50918,50917,50916,50915,50914,50913,50912,50911,50910,50909,50908,50907,50906,50905,50904,50903,50902,50901,50895,50894,50780,50779,50778,50735,50666,50581,50495,50400,50736,50580,50401,50293,50188,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034