Targi edukacyjne w żorskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego / Ireneusz Stajer
Targi edukacyjne w żorskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego / Ireneusz Stajer

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nie bez powodu jest gospodarzem Żorskich Targów Edukacyjnych. Szkoła została pięknie odnowiona od zewnątrz i wewnątrz. Dysponuje nowoczesnymi pracowniami i gabinetami, w których uczy się młodzież z całego regionu, choć głównie z Żor.

Przez dwa dni w targach wzięło udział blisko... 1000 uczniów, którzy kończą szkołę podstawową lub klasę trzecią gimnazjalną i zastanawiają się nad kontynuowaniem nauki. - W targach brały udział wszystkie szkoły ponadpodstawowe w mieście, a jest ich sześć. Oprócz tego byli przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, którzy informowali młodzież o konkretnych zakładach pracy. Równolegle mieliśmy dni otwarte naszej placówki – mówi Renata Wieczorek, wicedyrektor CKZiU. Jak dodaje, w tym roku targi trwały aż dwa dni, a szkołę odwiedziła młodzież nie tylko z Żor, lecz i z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Orzesza i gminy Suszec. Goście mogli między innymi zobaczyć pokaz mody, na który zaprosili przyszli technicy mody.

Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera zachęcał do nauki w wielokierunkowym technikum oraz liceum. - W ofercie mamy na przykład logistykę, ekonomię, porty i terminale czy turystykę. Młodzież bardzo interesuje się głównie kierunkami proponowanym przez technikum, których ukończenie daje zawód. Parę osób poszło stąd zwiedzić naszą szkołę, czyli „Tischnera” - zachwala Kamilla Hajruddinowa, która 10 lat temu przyjechała w ramach repatriacji polskich rodzin z Uzbekistanu do Żor.

W sali spotkaliśmy również dziewczyny w mundurach klasy policyjnej. Oznaczało to, że obok jest stoisko Zespołu Szkół nr 3. -Zapraszamy do liceum o różnych profilach, m.in. biologiczno – chemicznym, prawnym. W murach naszej szkoły działa też liceum plastyczne. Mamy świetnie wyposażone laboratorium, prowadzone są zajęcia z ratownictwa medycznego – wylicza Olaf Szyja z klasy trzeciej biologiczno – chemicznej. Młodzież pytała o perspektywy po ukończeniu „ogólniaka” i na jakie można się po nim dostać studia. Zwiedzających było więcej niż w zeszłym roku.

- Chciałbym zostać technikiem analitykiem. Jestem bowiem dobry z chemii i biologii – zaznacza Michał z Kryr. Jego klasowa koleżanka Zuzanna nie zdecydowała jeszcze, do jakiej będzie chodziła szkoły ponadpodstawowej. - Na razie zbieram informacje. Może pójdę do technikum rolniczego – zastanawia się.

W ramach dni otwartych, doradca zawodowy Damian Lejta opowiadał gościom z innych szkół o bogatej ofercie CKZiU. Poparte to było prezentacją multimedialną. - Co jakiś czas przychodzi jakaś grupa. Przekonuję młodzież, że czas na kształcenie branżowe, zwane kiedyś zawodowym. Rynek pracy zgłasza olbrzymie zapotrzebowanie na konkretne profesje. Myślę tu głównie o operatorach maszyn skrawających CNC, wszelkiego rodzaju mechanikach, mechatronikach, automatykach – wymienia doradca.

Okazuje się, że nie trzeba skończyć studiów, by wykonywać jeden z tych zawodów. - Zyskuje się duże możliwości otrzymania dobrze płatnej pracy już po ukończeniu szkoły branżowej (zawodowej). Nasi absolwenci potrafią bardzo wiele. Część uczniów ma praktyki w firmie Tenneco w Rybniku, gdzie pod jednym dachem znajduje się imponujący park maszyn – zapewnia Damian Lejta.

- Atutem szkoły branżowej jest to, że trwa trzy lata i zdobywa się konkretny zawód. Proponujemy wachlarz różnych zawodów. Mamy kilka nowości, jak np. pracownik obsługi hotelowej, monter stolarki budowlanej, wspomniany już mechatronik czy magazynier logistyk. Jeśli ktoś chce mieć zawód i maturę, by kontynuować karierę, powinien wybrać technikum – podkreśla wicedyrektor Wieczorek.

Dodaje, że absolwenci bez trudu znajdują pracę. Czasem zmieniają branżę, bo zmienia się rynek zatrudnienia. Od zawsze popularnością cieszą się technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy fryzjerskie. Do łask wraca technikum przemysłu mody. Po kilku latach przerwy, uczniowie znowu pytają o możliwość nauki w zawodach: ślusarz, dekarz, tokarz.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz