Egzamin smoklasisty w szkołach  / Dominik Gajda
Egzamin smoklasisty w szkołach / Dominik Gajda

W Rybniku 1339 uczniów przystępuje do egzaminu ósmoklasisty, który odbywa się w 32 szkołach podstawowych. Jak podkreśla Kuratorium Oświaty we wszystkich szkołach udało się skompletować komisje egzaminacyjne mimo trwającego strajku nauczycieli. Do arkuszy uczniowie zasiedli o godzinie 9. - Komisje egzaminacyjne zebrały się o godzinie 7.45 i wszędzie wszystko odbyło się zgodnie z planem - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku.

W Rybniku składy komisji egzaminacyjnych podczas egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów zostały wybrane z nauczycieli ze szkoły, w której odbywa się egzamin albo z sąsiednich szkół, dzięki współpracy dyrektorów, którzy kontaktowali się między sobą, wymieniając się informacjami o możliwości współpracy z nauczycielami niebiorącymi udziału w strajku. Część składów komisji stanowią wolontariusze oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie, wszyscy członkowie komisji z wykształceniem pedagogicznym.

W Rybniku organ prowadzący podjął decyzję, że w razie konieczności zawarcia umów zlecenia z osobami posiadającymi kwalifikacje pedagogiczne, dyrektorzy szkół mogą zaproponować tym osobom najniższą stawkę przewidzianą przepisami prawa – w roku 2019 jest to 14,70 zł za godzinę. Wynagrodzenie poszczególnych członków komisji będzie zależało od liczby godzin, w jakich będą oni wykonywali pracę w komisji (w niektórych przypadkach może to być około 200 zł – przy założeniu, że osoba ta pracuje podczas wszystkich egzaminów).

W województwie śląskim przystępuje do niego 41 450 uczniów z 1259 szkół podstawowych. O godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Następnego dnia, również o godzinie 9.00 ósmoklasiści zmierzą się z zadaniami z matematyki, a w środę, 17 kwietnia, z języka obcego nowożytnego, którego uczyli się w szkole. Uczniowie mogą zdawać egzamin z jednego z następujących języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego.

Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, egzamin z matematyki 100 minut, egzamin z języka obcego nowożytnego – 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Komentarze

Dodaj komentarz