Noc Muzeów w Muzeum Miejskim oraz Muzeum Ognia w Żorach / Ireneusz Stajer
Noc Muzeów w Muzeum Miejskim oraz Muzeum Ognia w Żorach / Ireneusz Stajer

Na ten dzień czeka co roku wiele osób. W Żorach w ramach Nocy Muzeów można zwiedzić za darmo Muzeum Miejskie ze słynnymi kolekcjami sztuki afrykańskiej czy azjatyckiej oraz Muzeum Ognia, które w sobotę przygotowało dla dzieci szereg eksperymentów chemicznych i zadań do wykonania.

W Muzeum Miejskim furorę zrobiła wystawa dawnej fotografii rodziny Szczepańskich. Ludzie zobaczyli się na zdjęciach, które powstały wiele lat temu. Intrygowały stare aparaty fotograficzne, łącznie z camerą obscura i zrekonstruowane laboratorium, gdzie kiedyś wywoływano zdjęcia. To była prawdziwa uczta dla miłośników fotografii. Były słodkości i herbaty z różnych stron świata. Chłodnymi napojami można było ukoić pragnienie. A dla dzieci warsztaty.

- Noc Muzeów zainaugurowali berlińscy muzealnicy - przypomniał dr Lucjan Buchalik, dyrektor żorskiego muzeum. Placówkę, odkąd ma nową siedzibę odwiedza rocznie około 30 tysięcy ludzi. Jest wśród nich 18 – 20 tysięcy uczestników zajęć edukacyjnych. Dyrektor opowiedział o najważniejszych wydarzeniach ostatnich 12 miesięcy. Z pewnością na pierwszym miejscu trzeba wymienić projekt poświęcony Bronisławowi Piłsudskiemu. Muzeum po raz drugi z rzędu otrzymało też statuetkę Sybilla, czyli ogólnopolskiego Oscara muzealników.

- W styczniu zostaliśmy wpisani pod pozycją 133 do Państwowego Rejestru Muzeów, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zaznaczył dr Buchalik. Na liście znajdują się najważniejsze placówki, których statut uzgodniono z ministrem. W województwie śląskim jest tylko pięć takich placówek w: Bielsku Białej, Katowicach, Pszczynie, Skansen w Chorzowie, no i Żorach.

Wręczono także grafiki budynku muzeum, które co roku przyznaje rada placówki. - Jak mówi się, to preludium do głównej nagrody. W zeszłym roku otrzymał ją Teruo Matsumoto, japoński dziennikarz i badacz kultury Ajnów, który pomógł nam w realizacji projektu – poinformował szef placówki. Grafiki wręczył wiceprzewodniczący rady muzeum Józef Chmiel. Tegorocznymi laureatami zostali: siostry Sylwia Rduch i Renata Stroka za przekazanie eksponatów z lat 50 i 70. na wystawę Nasza Tożsamość, Marzena Skupień, rzeczniczka WKU w Rybniku, Kornelia Zelcer-Maleszewska za zaangażowanie w projekt o Bronisławie Piłsudskim oraz dr Michalina Szczepańska, która przygotowała znakomitą ekspozycję Foto Szczepański.

- Jest takie jedno zdanie, które mi towarzyszyło przez kilkanaście miesięcy przygotowywania tej wystawy: „bez emocji, to bez sensu”. Pewnego dnia zdecydowałam, że muszę wreszcie zrealizować wielkie marzenie mojej babci i pokazać jak wyglądała praca fotografa dawniej. Mówiono mi, że to się nie uda. Przekopując archiwum, widziałam emocje na twarzach fotografowanych żorzan, w najważniejszych momentach ich życia. Kiedyś zdjęcia nie towarzyszyły nam w każdej sekundzie, ale w najważniejszych chwilach – przy okazji chrztu, roczków, pierwszego dnia szkoły z tytą, komunii czy ślubów – podkreśliła pani Michalina.

W danym czasach walczyło się o papier fotograficzny i sprzęt. - Zobaczycie reflektor zrobiony z miednicy, blaszanej rurki i kabla. Emocje pojawiały się, gdy trzeba było zatuszować jakieś niedoskonałości skóry, by klientka była zadowolona. Bez użycia Photoshopu, ale pędzelkiem i tuszem – opowiadała jedna ze spadkobierców dziedzictwa Szczepańskich. Zwiedzającym wystawę wszystko dokładnie tłumaczył Adam Szczepański, wujek autorki ekspozycji, fotograf w trzecim pokoleniu.

21 maja do Muzeum Miejskiego przyjadą muzealnicy z całego regionu. Żory będą gospodarzem gali, podczas której zostaną wręczone nagrody marszałka województwa śląskiego za muzealne wydarzenie roku. - Dlatego wystawę Foto Szczepański przedłużamy do wtorku, by uczestnicy spotkania mogli sobie obejrzeć tę niesamowitą ekspozycję – powiedział Lucjan Buchalik. Jak dodał, zachęca żorzan do pokazywania swoich rodów. Genealogia niektórych żorskich rodzin sięga XVII wieku a i wcześniej.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz