Wspaniały gest uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Miarki w Żorach

Historia zatoczyła koło. „My uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Karola Miarki w Żorach chcemy przypomnieć o wspaniałej inicjatywie młodzieży polskiej z 1927 roku - Deklaracji Podziwu i Przyjaźni, za wsparcie jakiego udzieliły odradzającej się Polsce, Stany Zjednoczone” - czytamy w Karcie z Deklaracją, którą otrzyma Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie, Ambasada USA w Warszawie, a także Ośrodek Karta.

Dalej młodzi żorzanie piszą: „Wyrazem tej wdzięczności były miliony podpisów złożone w specjalnych albumach przez pierwsze pokolenie młodzieży mogącej dorastać już w niepodległej Polsce. Jako rówieśnicy tamtej młodzieży i uczniowie tej samej szkoły uważamy, że inicjatywa ta nie straciła nic ze swojej aktualności i aby to potwierdzić składamy nasze podpisy pod tą historyczną deklaracją.”

Przypomnijmy, że w 1926 roku Deklarację Podziwu i Przyjaźni sygnowało 5,5 miliona obywateli II Rzeczpospolitej, czyli ponad 20 procent ówczesnych mieszkańców naszego kraju! To było niesamowitym wyrazem wdzięczności za wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych dla Polski po pierwszej wojnie światowej. Historycy nazywają ten dokument „najdłuższym listem miłosnym od jednego narodu do drugiego”.

111 tomową Deklarację, bogato zdobioną ilustracjami wykonanymi przez polskich artystów, doręczono prezydentowi Calvinowi Coolidge’owi w 150. rocznicę niepodległości USA. Ten wyjątkowy dokument podpisali także najważniejsi polscy politycy: prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski.

Jednym z inicjatorów akcji był Leopold Kotnowski, prezes Amerykańsko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (American-Polish Chamber of Commerce and Industry in Poland). Na stronie Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych https://www.loc.gov  dostępne są skany Deklaracji.

Komentarze

Dodaj komentarz