Pielęgniarki z rybnickiego szpitala chcą równych płac

Rankiem w poniedziałek 3 czerwca przed drzwiami dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala nr 3 w Rybniku odbył się spontaniczny protest pielęgniarek i położnych. Kilkadziesiąt kobiet wraz z kartkami głoszącymi „Stop dyskryminacji” i „Domagamy się równego traktowania” wyraziło swój sprzeciw wobec zróżnicowania płac należnych pielęgniarkom na różnych oddziałach szpitala. Powodem są znaczne różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych posiadających te same kwalifikacje.

Protest pracowników szpitala trwa już od miesięcy. Związkowcy pod koniec kwietnia tego roku zażądali podwyżki w wysokości 300 zł od 1 czerwca dla całej załogi szpitala wraz z pielęgniarkami i położnymi zatrudnionymi na niektórych oddziałach (intensywnej terapii, bloku operacyjnym, anestezjologii itd.) oraz po 100 zł dla pielęgniarek zatrudnionych na innych oddziałach, co właśnie stało się kością niezgody.

Różnice pomiędzy wynagrodzeniami pielęgniarek w rybnickim szpitalu wynoszą 400 złotych zależnie od kwalifikacji, zaś różnica pomiędzy standardową a najwyższą stawką zasadniczą (którą otrzymują pielęgniarki „faworyzowanych” oddziałów) wynosi aż 600 złotych.

– Nie planowałyśmy jakiegoś długiego protestu. Dzisiaj zorganizowałyśmy spontaniczną akcję w celu wyrażenia swojego niezadowolenia z powodu kolejnego zróżnicowania płac pielęgniarek i chciałyśmy dać sygnał, że załoga się nie zgadza, nie tylko zarząd – mówiła Renata Krentusz, Przewodnicząca OZZPiP ZOZ przy WSS nr 3 w Rybniku.

Co na to dyrekcja? Dyrektor szpitala Bożena Mocha-Dziechciarz w poniedziałek wyszła do załogi i poinformowała, że nie zgodzi się na dzielenie pielęgniarek. Zapewniła je, że jeżeli Wspólna Reprezentacja Związkowa będzie upierać się przy ponownym stopniowaniu płac, nie podpisze porozumienia.

– Nie chodzi nam o zwiększenie płac, tylko o to, żeby było równo. Uważamy, że stawka zasadnicza na tym samym stanowisku pracy powinna być równa dla wszystkich. Jedyna dopuszczalna różnica powinna być oparta na dodatku uznaniowym zależnym od uciążliwości danego oddziału – dodaje Renata Krentusz.

Jeszcze tego samego dnia doszło do podpisania porozumienia częściowego pomiędzy związkowcami a dyrekcją szpitala, w wyniku którego od 1 czerwca ustalono jednolity wzrost płac: po 150 złotych dla lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz ratowników medycznych oraz 300 złotych dla pozostałych grup zawodowych. Strona związkowa tym samym zawiesiła spór zbiorowy oraz zobowiązała się do nie podejmowania strajku aż do zakończenia kolejnej tury negocjacji z pracodawcą, czyli do końca stycznia 2020 roku.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz