Wojciech Sobczak / Materiały prasowe
Wojciech Sobczak / Materiały prasowe

Dlaczego elektrownia organizuje Dzień Otwarty?
W tym roku już po raz szesnasty otworzyliśmy naszą elektrownię dla mieszańców miasta i regionu. Naszym celem jest pokazanie społeczności lokalnej jak wygląda proces produkcji energii elektrycznej i tego, jak w tym procesie dbamy o środowisko naturalne, a w szczególności czystość powietrza. Używamy do tego najnowocześniejszej dostępnej technologii.
Dzień otwarty to dla mieszkańców okazja, żeby zobaczyć, jak działa jeden z największych zakładów w regionie.

Elektrownia od dawna wspiera liczne inicjatywy kulturalne i społeczne na terenie miasta. Jakie są plany na ten rok?
Elektrownia od początku istnienia angażuje się w życie społeczności lokalnej. Chcemy się dzielić tym, co mamy. Od lat wspieramy osoby niepełnosprawne, kulturę oraz sport. Takie też będą kierunki działania w tym roku. Wspieramy lokalne kluby sportowe oraz rybnicką sekcję terenową Olimpiad Specjalnych. Byliśmy głównym sponsorem Dni Rybnika. Angażujemy się także w inicjatywy ekologiczne, takie jak Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy. PGE Energia Ciepła jest tez fundatorem Fundacji ekologicznej Ekoterm Silesia, która obsługuje niezwykle istotny dla mieszkańców punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Od września wraz z Fundacją będziemy organizowali spotkania z mieszkańcami we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.

Mówił Pan o dbałości elektrowni o środowisko naturalne. Smog to jeden z największych problemów naszego miasta. Co według Pana można zrobić, aby go zmniejszyć?
Smog w naszym regionie to faktycznie ogromny problem. Jestem mieszkańcem Rybnika i z niepokojem obserwuję to, jaki wpływ na środowisko i nasz komfort życia ma podwyższony poziom zanieczyszczeń. Moim zdaniem na rozwiązanie lub zmniejszenie problemu może wpłynąć kilka czynników. Pierwszym z nich jest edukacja, ponieważ nadal wiele osób jest nieświadomych konsekwencji spalania niektórych materiałów. Drugi to wszelkie programy pomocowe polegające na dofinansowaniu wymiany pieców starej generacji na nowe oraz termomodernizacji budynków, takie jak np. program ‘Czyste powietrze’. Trzeci natomiast to zmiany w prawie, które uregulują temat przyłączeń do miejskich sieci ciepłowniczych oraz jakości i rodzaju używanych paliw.

Jakie są plany inwestycyjne zakładu na najbliższe lata?
Wpływ na sytuację rybnickiej elektrowni mają w dużej mierze nowe regulacje dotyczące wprowadzenia restrykcyjnego limitu emisyjności na poziomie 550 g CO2/kWh, podwyższenie ceny uprawnień do emisji CO2 oraz coraz wyższe koszty zmienne produkcji energii elektrycznej źródeł węglowych.
Stopniowe odchodzenie od węgla przekłada się znacząco na konieczność ponoszenia coraz wyższych nakładów inwestycyjnych w przyszłości, aby umożliwić dalszą eksploatację bloków. W 2025 r. spodziewamy się dalszego zaostrzenia standardów emisyjnych w wyniku rewizji Konkluzji BAT, co będzie oznaczać konieczność poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na spełnienie nowych norm środowiskowych. Przewidywany jest również wzrost kosztów zagospodarowania produktów spalania. Ponadto aktualny kurs polityki klimatycznej przekłada się również na coraz większą trudność w uzyskaniu akceptacji społecznej dla eksploatacji obiektów opalanych węglem i wysoką aktywność organizacji ekologicznych w procesie uzyskiwania decyzji administracyjnych dla tego typu jednostek.
W związku z tym rozpoczęliśmy pracę nad programem inwestycyjnym, w skład którego wchodzą m.in. dostosowanie aktywów elektrowni do konkluzji BAT w optymalnym zakresie oraz potencjalne odtworzenie części mocy wytwórczych poprzez budowę nowego bloku systemowego. Ten ostatni projekt znajduje się na wciąż bardzo wczesnym etapie rozwoju – dlatego na razie nie podajemy szczegółów dotyczących technologii czy harmonogramu.

Komentarze

Dodaj komentarz