Michal Heřman / OKD a.s.
Michal Heřman / OKD a.s.

Na początek porozmawiajmy trochę o spółce OKD. Czy mógłby Pan przybliżyć nam jej historię, strukturę i aktualną działalność?
Działamy na obszarze Ostrawy i Karwiny. OKD jest jedyną firmą wydobywającą węgiel kamienny w Republice Czeskiej. Do 1994 roku byliśmy spółką państwową. Wówczas to nastąpiły zmiany w strukturze własności i państwo straciło większościowy udział. Jesienią 1994 roku OKD zostało całkowicie sprywatyzowane. Niestety, w kolejnych 20 latach wydobycie malało, z 20 milionów ton węgla eksploatowanych rocznie do 3 – 4 milionów ton. Dwa lata temu OKD znowu stała się firmą państwową, której właścicielem jest spółka Prisko, kontrolowana przez Ministerstwo Finansów.

OKD wydobywa wysokiej jakości węgiel kamienny z niską zawartością siarki. Biorąc pod uwagę światową tendencję odchodzenia od tego surowca, jak widzi Pan przyszłość spółki?
W przyszłości energetyczne znaczenie węgla jeszcze wzrośnie, wbrew niedawnemu zmniejszaniu roli tego surowca. Jego zasoby pod ziemią w Ostrawie i Karwinie pozwalają na długie jeszcze funkcjonowanie naszych kopalń. Połowę z tego stanowi węgiel koksujący, a drugą połowę węgiel i miały energetyczne. Rzeczywiście nasze produkty są bardzo dobrej jakości. Wartość energetyczna wydobywanego w OKD węgla wynosi 24 i 28,5 MJ/kg, no i mamy przecież węgiel koksujący. Na dziś fedrujemy w pięciu kopalniach: ČSM Południe, ČSM Pólnoc, Darkov, ČSA i Lazy. Zgodnie z planem, w październiku zamykamy kopalnię Lazy.

A jakie są plany wydobywcze na najbliższe lata?
Przez minimum pięć lat spółka chce wydobywać około 3 milionów ton węgla rocznie – tak jak już powiedziałem w połowie koksującego, a w połowie energetycznego. Mowa tu o węglu wysokokalorycznym, z małą zawartością siarki i kamienia.

Jesteście jednym z większych przedsiębiorstw w Republice Czeskiej. Ilu pracowników zatrudniacie?
Obecnie powyżej 6 tysięcy w spółce OKD i około 2,5 tysiąca z firm zewnętrznych. Chciałbym tu podkreślić, że korzystamy również z usług polskich firm...

Właśnie, wśród górników OKD jest wielu Polaków. Jakimi są pracownikami?
Ponad 1500 naszych pracowników jest Polakami. Zatrudniamy też Słowaków i Ukraińców. Jeżeli chodzi o firmy zewnętrzne, są to głównie Polacy. Pracowników z Polski cechuje naprawdę świetny warsztat. Są fachowcami, znają się na robocie. Doskonale sprawdzają się przy powierzonych im zadaniach.

Czy polscy pracownicy wciąż mogą zgłaszać się do pracy w OKD? Jeśli tak, to z jakim zawodem mają największą szansę na zatrudnienie?
Oczywiście, chętnie zapraszamy do pracy Polaków, głównie ze względu na ich walory, o których już powiedziałem. Przyjmujemy górników znających się na budowie chodników w kopalniach, górników ścianowych, elektryków i ślusarzy dołowych, elektryków oraz ślusarzy do warsztatów.

Na jakie zarobki i świadczenia mogą liczyć pracownicy OKD?
Oferujemy bardzo konkurencyjne wynagrodzenia. Polacy zatrudnieni w OKD dostają miesięcznie 5 – 6 tysięcy złotych „na rękę”. To jest wynagrodzenie gwarantowane dla wykwalifikowanego górnika. Mogą korzystać z ulgi transportowej. Jesteśmy pod tym względem elastyczni. Refundujemy koszt przejazdów z Polski autobusem, samochodem czy pociągiem. Przez pierwszy rok pracy istnieje możliwość zakwaterowania na koszt OKD w jednym z hoteli pracowniczych., między innymi w Petrovicach. Mamy tam ładny, odremontowany budynek. Warunki w nim są bardzo dobre.

Jakie są warunki pracy w należących do OKD kopalniach?
Poprawiają się z roku na rok. Uruchamiamy na dole coraz nowocześniejsze urządzenia i technologie. Nowe ubrania dla górników składają się z zielonych bawełnianych koszulek z dużym pasem odblaskowym i godłem OKD oraz nowych wygodnych ubrań roboczych z naszywkami odblaskowymi. Do nich są wygodne i wytrzymałe buty z goretexu, nowe hełmy, okulary ochronne, bardziej wydajne, a zarazem mniejsze i lżejsze lampy górnicze oraz nowoczesne aparaty ucieczkowe.
Kolejne pieniądze wydajemy na budowę klimatyzacji, skutecznych systemów odpylania, a także szkolenia pracowników. Głównym celem wszystkich tych działań jest poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy górników.

No właśnie, zawód górnika z natury nigdy nie będzie całkowicie bezpieczny. Proszę jednak powiedzieć jak w OKD dbacie o bezpieczeństwo pracowników?
Robimy wszystko, by poziom bezpieczeństwa był na jak najwyższym poziomie. Niestety, wiemy co się stało 20 grudnia zeszłego roku w Stonawie. Trwająca cztery miesiące kontrola w kopalni Urzędu Górniczego nie wykazała nieprawidłowości. Zadziałały siły natury i doszło tam do wybuchu metanu. Robimy wszystko, by nie powtórzyła się taka tragedia. Bezpieczeństwo górników, niezależnie czy są pracownikami OKD czy firm zewnętrznych jest naszym największym priorytetem. W ramach tego wprowadzono na przykład zróżnicowane pod względem kolorów hełmy dla poszczególnych stanowisk pracy. Wydajemy dużo pieniędzy na zakup nowych środków ochrony indywidualnej dla górników.

Jak zachęciłby Pan Polaków do pracy w czeskich kopalniach?
Zapraszamy serdecznie Polaków. Oferujemy stabilne warunki pracy i bardzo dobre zarobki. Ponadto, jak już mówiłem darmowe zakwaterowanie i zwrot pieniędzy za dojazdy do pracy. Ponadto w OKD pracujemy nad systemem dodatkowych benefitów, który najprawdopodobniej uda się wdrożyć już na początku przyszłego roku.

OKD to nie tylko wydobycie węgla, wiem, że wspieracie również czeski sport, a także prowadzicie własną fundację. Może nam Pan powiedzieć coś więcej o działaniach spółki z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu?
Sponsorujemy drużynę piłki nożnej MKS Karvina, która gra w pierwszej lidze, odpowiedniku polskiej ekstraklasy. Podpisaliśmy umowę na dalsze trzy lata, jako główny sponsor. Pracownicy otrzymują darmowe bilety na mecze naszego zespołu, występującego w najwyższej w Republice Czeskiej piłkarskiej lidze. Wspieramy także klub golfowy i piłki ręcznej – Banik Karvina.

Celem naszej fundacji jest rozwój wartości duchowych i humanitarnych, ochrona środowiska, zabytków kultury i tradycji. A ponadto rozwój oświaty i edukacji w projektach bezpośrednio związanych z regionem, i to przede wszystkim w dziedzinie kultywowania tradycji górniczych, kultury oraz w sferze socjalno - zdrowotnej. Wspieramy na przykład dom dziecka oraz zespoły artystyczne. 14 września serdecznie zapraszamy wszystkich, w tym oczywiście Polaków z przygranicznych miejscowości na Dni Górnika. Będą występy artystyczne, mnóstwo atrakcji.

Rozmawiał: Ireneusz Stajer

Komentarze

Dodaj komentarz