Wierni w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku / Archiwum
Wierni w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku / Archiwum

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji zwane również Matki Bożej Zielnej. WNMP należy do najstarszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. Ale dogmat o wniebowzięciu Matki Jezusa z duszą i ciałem, czyli prawdę wiary objawioną i niepodważalną, ogłosił dopiero w 1950 roku papież Pius XII.

Wcześniej kult ten był również bardzo żywy. Przecież nikt nigdy nie odnalazł grobu Maryi... - Gdyby pierwsi chrześcijanie pochowali Matkę Bożą tak jak to się robi z innymi ludźmi, na pewno otaczaliby miejsce to czcią i szacunkiem - podobnie jak w przypadku grobu św. Piotra czy innych Apostołów. Dlatego przez wieki w tradycji Kościoła mówiło się o zaśnięciu Matki Bożej, którą Syn zabrał z duszą i ciałem do nieba. Świadczą o tym również święte obrazy otaczane przez wieki czcią wiernych – zaznacza ksiądz Adam Martyna na łamach miesięcznika "Przymierze z Maryją", wydawanego w Krakowie przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej.

Już papież św. Sergiusz I (zm. w 701 roku) do odmawianych w uroczystości maryjne litanii w formie procesji wprowadził stację Oczyszczenia i Zaśnięcia Najświętszej Panny Maryi. A Leon IV polecił uroczyście obchodzić święto Wniebowzięcia Świętej Bożej Rodzicielki. Także ojcowie i doktorzy Kościoła mówili o prawdzie Wniebowzięcia NMP. Szczególnym jej głosicielem był między innymi św. Jan Damasceński.

- 15 sierpnia ma wymiary duchowy i religijny, ale także wojskowy i patriotyczny. Na wszystkich mszach poświęcimy kwiaty i zioła. Maryję od wieków nazywano Patronką plonów – mówi ksiądz Marek Bernacki, proboszcz bazyliki mniejszej Świętego Antoniego Padewskiego w Rybniku.

W sierpniu są żniwa, a kwiaty i zioła kwitną najpiękniej. Według ludowej tradycji, ale potwierdza to także nauka, dokładnie w tym czasie zioła kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc. Dlatego właśnie w tych dniach należy zbierać zioła, których - wiedząc o ich leczniczym działaniu - będziemy używali w zimie.



Metropolitalne uroczystości




Wiele kościołów nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP. Co najmniej kilka znajduje się w naszym regionie, wszystkie mając duże znaczenie dla życia duchowego mieszkańców i pielgrzymów. 15 sierpnia odbędą się w nich uroczystości odpustowe.

Bodaj najbardziej znanym jest bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach. W głównym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Maryi, pochodzący z połowy XV wieku - o wymiarach 114 × 73,5 cm, namalowany temperą na lipowej desce. Jest prawdopodobnie kopią wizerunku z początku XIII wieku.

15 sierpnia śląski Kościół zaprasza tu wszystkich wiernych na metropolitalny odpust. O godzinie 11 na dziedzińcu Starego Opactwa zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca. Koncelebrować będą biskupi i kapłani metropolii górnośląskiej. Nieszpory odpustowe o godz. 15. W uroczystości wezmą udział poczty sztandarowe z poszczególnych miejscowości, róże różańcowe, dzieci Maryi, górnicy, strażacy, schole i chórzyści oraz wielu ministrantów. Poświęcone będą także zioła i kwiaty.


Inicjatorem budowy nowego kościoła Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim był ksiądz Henryk Weltike (Henrich Weltike) urodzony w Gliwicach. Zaprojektowana przez architekta Ludwiga Schneidera z Wrocławia okazała świątynia w stylu neogotyckim powstawała w latach 1909-1911, w centrum miasta. Suma odpustowa zacznie się tu o godz. 11, a nieszpory zaplanowano na 16. Kazanie wygłosi ksiądz Tomasz Stolarski.

W Raciborzu kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny także jest centralną świątynią w mieście. Stoi na rynku i jest najstarszy. Jego początki sięgają... 1205 roku. W związku z działaniami wojennymi w 1945 roku został wypalony przez wojska radzieckie. Dzięki staraniom kolejnych proboszczów wrócił do swej świetności i dzisiaj jest piękny. Zawsze można do niego wejść i zagłębić się w jego ciszy i modlitwie. 15 sierpnia o godz. 10.30 zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa z procesją. Słowo Boże będzie głosił ks. prof Joachim Piecuch.


Odpust akademicki


Swój odpust obchodzić będzie również parafia Wniebowzięcia NMP w Radlinie Biertułtowach. O godz. 7.45 wierni pomodlą się "Koronkę do Miłosierdzia Bożego". Kwadrans później będzie msza św. za zmarłych mieszkańców, kapłanów i siostry zakonne, a na cmentarzu parafialnym o godz.16, przy kaplicy pierwszego proboszcza księdza Franciszka Palarczyka, zostanie odmówiony różaniec w jego intencji.

Obecny ksiądz proboszcz Zbigniew Folcik zaprasza szczególnie gorąco o godz. 11 na sumę: parafian, poczty sztandarowe oraz dzieci wczesnej i pierwszej komunii w strojach. Kaznodzieją odpustowym będzie ksiądz Piotr Makosz, proboszcz parafii Orłowiec w Rydułtowach. Nieszpory rozpoczną się o godz. 16, a Eucharystia wieczorna o 18.00. Na każdej mszy błogosławieństwo ziół i kwiatów.
Kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w mieści się przy ulicy Gliwickiej w Rybniku. To najmniejsza i zarazem najstarsza świątynia w tym mieście. Przez cały rok odprawiane są tu msze święte w niedzielę o godz. 20, dodatkowo - od października do czerwca o godz. 11. 15 sierpnia księża zapraszają tu na odpust akademicki ku czci Wniebowzięcia NMP. Eucharystii o godz. 20 będzie przewodniczył dominikanin ojciec Piotr Oleś.


Jasna Góra zaprasza


Wniebowzięcie NMP warto świętować także w Częstochowie. Sanktuarium na Jasnej Górze zaprasza wówczas na swój największy odpust. Na obchody do sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej co roku przybywają setki tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek z całego kraju. Biorą w nich udział też pątnicy z zagranicy.

Uroczystości zaczną się już w środę, wigilią Wniebowzięcia NMP. O godzinie 20 mszy św. dla pielgrzymów będzie przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wiernych i gości powita przeor Jasnej Góry ojciec Marian Waligóra. Po mszy przewidziano Modlitwę Uwielbienia, którą poprowadzi zespół Mocni w Duchu. O godzinie 21 na Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej z wiernymi będzie się modlił ojciec Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów. Czuwanie nocne w bazylice przygotowała Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska. O godzinie 21.30 jasnogórskimi wałami ruszy Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Oczywiście każdy chętny może wziąć udział w nabożeństwie.

Czwartkową uroczystość Wniebowzięcia NMP rozpoczną o godzinie 5.30 godzinki. Pół godziny później nastąpi odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej i zostanie odprawiona msza św. z homilią. O godz. 8 kolejnej mszy przewodniczył będzie kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosi ojciec Marian Waligóra. O godz. 10 Modlitwa za Ojczyznę, którą poprowadzą ojciec Nikodem Kilnar z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie i Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus".

Na godz. 10.45 zaplanowano ingres księży biskupów, czyli uroczyste wejście. Kwadrans później na jasnogórskim szczycie rozpocznie się Suma Pontyfikalna, której będzie przewodniczył arcybiskup Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wiernych i gości powita ojciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Następnie stanie się zadość tradycji i nastąpi poświęcenie kwiatów i ziół.

O godz. 14.30 na wałach zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, a pół godziny później w Kaplicy Matki Bożej - różaniec. O godz. 18.30 wałami ruszy procesja eucharystyczna. O godz. 19 msza św. z homilią arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Obchody zakończą się o godz 21 Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej, prowadzonym przez Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego. W nabożeństwie weźmie udział Kompania Honorowa WP. 15 sierpnia obchodzimy bowiem również Święto Wojska Polskiego.


Ireneusz Stajer

2

Komentarze

  • pospolity mądrala Do gościa czwartkowego 16 sierpnia 2019 17:37Cenię sobie Twój wywód, tu jednak nie chodzi o kogoś kto do nieba wstąpił, ale został doń porwany (prorok Eliasz) lub został doń wzięty (Maryja), a to całkiem coś innego!
  • gosc czwartkowy gosc czwartkowy 15 sierpnia 2019 09:18Pan Jezus Chrystus powiedział, że: Jana 3:13 "NIKT NIE WSTĄPIŁ DO NIEBA, oprócz Tego, który z nieba zstąpił - Syna Człowieczego." Zatem jeśli uważasz, że Jezus mówi prawdę, to znaczy, że dogmat o wniebowstąpieniu Maryji jest oszustwem. Musisz zatem jasno określić, komu tak na prawdę będziesz służyć i się kłaniać. Czy będzie to kłamstwo, czy może będzie to tylko Jezus? Decyzja należy do Ciebie. Wiedz, że każdy przed Bogiem zda sprawę z tego, komu oddawał cześć i chwałę. Izajasz 42:8 "Ja, Pan, a takie jest moje imię, NIE ODDAM mojej czci NIKOMU ani mojej chwały bałwanom rytym." (1 Koryntian 5:6) "Wcale nie macie się czym chlubić! Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? " Zatem ile razy trzeba skłamać, aby być kłamcą? Czy 5 razy wystarczy? A może tylko 3 razy? Nie, mój Przyjacielu. Wystarczy oszukać tylko mały, drobny RAZ, aby stać się kłamcą. Wobec tego jeśli katolicyzm uważa się od wieków za przedłużenie linii apostolskiej oraz stanowi się ostoją Boga na ziemii, a mimo to kłamie - to w takim razie, już wiesz, że Twoje kroki powinny odejść od kłamstwa, a zwrócić się do Tego, który mówi o sobie, że jest: "Jam jest Drogą, Prawdą i Życiem." (Jana 14:6)

Dodaj komentarz