Tekst ten przeczytacie również w środowych
Tekst ten przeczytacie również w środowych "Nowinach" / Daniel Kornas

Ireneusz Stajer

Patrycja Pająk, lat 24. Z narzeczonym Danielem Kornasem prowadzi bloga podróżniczego. „Powroty” reprezentują Śląsk w finale Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Stawka liczy 16 najlepszych w Polsce autorów opisujących najpiękniejsze zakątki kraju.

Głosujmy na Patrycję z Łazisk rybnickich, która na https://powroty.do/ opowiada fotografią i tekstem o naszym regionie. - Powroty do krainy mojego dzieciństwa! Powroty na Śląsk, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. Śląsk sielski, dziki, soczysty, z czerwonej cegły, ale też z drewna. Doświadczany wolno, spacerem, z perspektywy kajaka i roweru. Zapraszam w podróż po tajemniczym i nieznanym Subregionie Zachodnim! - kusi Patrycja Pająk, która po studiach zamieszkała w Krakowie. Patrzy na świat z perspektywy królewskiego miasta. Zawsze jednak wraca na ziemię wodzisławską, gdzie mieszka rodzina blogerki.

Palowickie jeziora i familoki

W trakcie finału przygotowuje materiały promujące województwo śląskie. Poza Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolią i industrialnymi atrakcjami regionu nie zabrakło też mniej znanych, przyrodniczych ciekawostek Subregionu Zachodniego. Napisała w nich między innymi o Pojezierzu Palowickim, Zalewie Rybnickim, Szlaku Architektury Drewnianej, nowo powstałym Żelaznym Szlaku Rowerowym, meandrach Odry, familokach w Czerwionce-Leszczynach, Rezerwacie Przyrody Łężczok i Starym Opactwie cystersów w Rudach.

- Mogę zdradzić, że w kolejnym, ostatnim już blogowym wpisie powstałym w ramach Mistrzostw Blogerów, również nie zabraknie zielonego oblicza Śląska – uśmiecha się dziewczyna.

Dziołcha z Łazisk rybnickich

Urodziła się w Wodzisławiu Śląskim. Pochodzi z górniczej rodziny, w której śląska godka i tradycje przekazywane były z pokolenia na pokolenie. - Bardzo kocham ten region. Jego przemiany nieustannie inspirują mnie i frapują. Jestem socjolożką i fotografką, i to właśnie śląską tożsamość wzięłam na warsztat w swojej pracy licencjackiej napisanej na studiach w Lublinie – opowiada.

Niedawno obroniła, tym razem w Krakowie, pracę magisterską z dziedziny sztuki. Na podstawie fotografii stanowiących część artystyczną dyplomu pokazała życiu w śląskim krajobrazie poprzemysłowym. - Bazując na moich podróżniczych doświadczeniach doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo świat skurczył się dziś do niewyobrażalnych rozmiarów pod naporem globalizmu. Niesie to z sobą wiele zagrożeń. Odpowiedzią na te unifikujące trendy jest zaś zwrot, ku temu, co lokalne.

Dlatego uważam, że potencjał tkwiący w regionie jest ogromny. Uwielbiam Śląsk za jego różnorodność, a moja pasja do podróży wzięła się chyba właśnie stąd - z chęci poznania świata w całej jego złożoności – tłumaczy autorka.

Kraina dzieciństwa

Jej blog ze swoją ideą powrotów doskonale wpisuje się w motyw podróży po miejscach swojego dzieciństwa. - Składają się na nie przestrzenie zielone, dzikie, wciąż tak bardzo pomijane w potocznych wyobrażeniach i wizjach na temat regionu, jak również po terenach poprzemysłowych, będących unikatowym tworem stwarzającym pole do wytyczania alternatywnych ścieżek poznawania Śląska. Myślę, że to ogromnie ważne, bo wciąż jeszcze wiele osób patrzy na nasz region wyłącznie przez pryzmat przemysłu, co jest niezwykle krzywdzące i stereotypizujące. Stąd tak ważne jest pokazywanie tego pozytywnego oblicza Śląska: zielonego, naturalnego – zaznacza Patrycja.

Na realizacje powstające w ramach finału Mistrzostw Blogerów składają się filmy, fotografie i wpisy. - Śląsk to przede wszystkim żywa tradycja w nieustannym procesie, unikalne smaki, historie ludzi władających etnolektem śląskim, romantyczne, zielone regiony pogranicza, natura koegzystująca z poprzemysłowymi widokami szybów górniczych i hałd – podkreśla blogerka.

Czerpać ze śląskości

Niesamowicie cieszy ją też to, jak wiele osób czerpie inspirację ze śląskości i tworzy fantastyczne rzeczy, choćby w postaci designu nawiązującego wprost do tego, co stąd. - Chciałabym, aby moje materiały były promocją regionu opartą na autentycznym powrocie do tego, co lokalne – przyznaje.

Poza swoim rodzinnym Śląskiem, uwielbia chłód Północy i bezdroża Wschodu. Mgły, pustkowia i krańce świata. - Kocham życie pełne przygód, choć na co dzień szukam stałości i skupienia. Swój świat buduję z ukradkowych spojrzeń i małych zachwytów, co sprawia, że najbardziej lubię opowiadać o świecie poprzez fotografię – stwierdza autorka.

Nazwa bloga nawiązuje do tego, że podróży wraz z Danielem nie traktują jako ucieczek. Zamiast nich wolą powroty. - Do natury. Do spotkanych w drodze ludzi. Do dziecięcych marzeń. Wreszcie do odwiedzonych miejsc i wciąż żywych wspomnień, którymi dzielimy się na blogu z naszymi czytelnikami. Chcemy inspirować do podróży i wspomagać praktyczną wiedzą gromadzoną przez nas przy okazji planowania własnych wyjazdów – oznajmia blogerka.

Świat Daniela

Daniel uwielbia niesamowitą różnorodność świata. Jej odkrywanie uznaje za najważniejszą wartość w podróżach. - Odwiedziłem blisko 50 państw na kilku kontynentach, choć już dawno przestałem zwracać uwagę na ilość zwiedzonych krajów i podporządkowywać temu wyjazdy. Podróżowałem na wiele sposobów, ale najmilej wspominam długie rowerowe wyprawy. Przez sześć lat organizowałem comiesięczne spotkania podróżnicze oraz Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty w Lublinie – mówi współautor blogu, z zawodu fotograf.

Zdecyduje jury i „kliknięcia”!

O zwycięstwie w Mistrzostwach Blogerów nie zdecyduje tylko ocena jury, ale także głosy i zaangażowanie fanów w social mediach, między innymi liczba odsłon artykułów i zasięg postów. Dlatego warto zajrzeć na adresy: www.instagram.com/powroty.do/, www.facebook.com/powroty.do, powroty.do/, https://mistrzostwablogerow.polska.travel/mistrzostwa/powroty-patrycja-pajak.

Internauci i jury wybiorą trójkę zwycięzców. Głosowanie potrwa do 26 sierpnia. Swoje „kliknięcia” oddawać można każdego dnia, jedno co 24 godziny, pod inkiem: https://mistrzostwablogerow.polska.travel/mistrzostwa/powroty-patrycja-pajak.

W kapitule konkursu są między innymi Iwona Tanbouli, dyrektor artystyczny „Magazynu National Geographic” i „National Geographic Traveler”, Agnieszka Franus, redaktor naczelna „Magazynu National Geographic” i „National Geographic Traveler”, oraz Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Mistrzostwa organizują Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna.

 

Artykuł ten przeczytacie także w środowych "Nowinach".

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz