Szczegóły projektu ujawniono na konferencji prasowej / Martyna Ludwig
Szczegóły projektu ujawniono na konferencji prasowej / Martyna Ludwig

Projekt zakłada zlikwidowanie niskiej emisji poprzez podłączenie familoków w Czerwionce do sieci ciepłowniczej. W tym celu zostanie wykonana instalacja c.o. wraz z węzłami cieplnymi oraz termomodernizacja 32 budynków. Likwidacja pieców kaflowych, które dotychczas ogrzewały zabytkowe familoki, znacznie zmniejszy emisję zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłu PM10 - o ponad 98 proc., a emisję CO2 na poziomie 61,24 proc.

 

- Nie jest to najłatwiejszy projekt. To zabytkowa architektura, której nie można tak po prostu obłożyć styropianem. Aby zachować wszystkie zalety tego typu budynków, zdecydowaliśmy, że familoki zostaną ocieplone od piwnic i stropów, zostanie wymieniona cała stolarka drzwiowa i okienna, ale oczywiście nie na plastikową, ale drewnianą, aby zachować zabytkowy charakter tego osiedla. Jesteśmy już po podpisaniu listu intencyjnego z firmą, która dostarczy tutaj ciepło systemowe - opowiadał pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w Urzędzie Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, Grzegorz Wolnik. - To pierwszy etap termomodernizacji osiedla, jesteśmy przekonani, że wspólnie z władzami wojewódzkimi znajdziemy metodę, by pozyskać kolejne środki i przeprowadzić prace także na pozostałym terenie osiedla - dodał Grzegorz Wolnik.

 

- Wybraliśmy do dofinansowania projekty w naborze z poddziałania 4.3.4. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - wyjaśnił wicemarszałek województwa śląskiego, Wojciech Kałuża. - W sumie w konkursie złożono ponad 130 wniosków na łączną sumę ok. 305 mln zł. Walka z niską emisją jest procesem wieloletnim, ale staramy się wpierać samorządy, bo obserwujemy dużą aktywność w tym obszarze. Po dokonaniu oceny formalnej i strategicznej wyłoniliśmy beneficjentów konkursu, wśród których znajduje się Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Łącznie do dofinansowania zostały wybrane 23 projekty na kwotę ponad 69 mln zł. Gratuluję i bardzo się cieszę, że to piękne zabytkowe osiedle zostanie poddane termomodernizacji i po raz kolejny nabierze blasku.

 

Beneficjentami tego projektu zostanie w sumie 205 rodzin mieszkających w familokach przy ul. Hallera, Kombatantów, Mickiewicza, Szkolnej oraz Wolności w Czerwionce. Oprócz wymiany drzwi i okien w planach jest także renowacja zewnętrznych elementów architektonicznych familoków i wymiana opraw oświetleniowych w częściach wspólnych budynków na energooszczędne. Ocieplone wełną mineralną zostaną ściany wewnętrzne budynków oddzielające ogrzewane pomieszczenia od nieogrzewanych strychów oraz stropy pod poddaszami i nad piwnicami. Dodatkowo w budynku przy ul. Mickiewicza 10 zostanie zamontowana pompa ciepła c.w.u.

 

- To już kolejna dotacja, która zostanie przeznaczona dla naszego urokliwego zabytkowego osiedla familoków - mówił na konferencji prasowej burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski. - Cieszymy się, że z jednej strony są na to zewnętrzne środki finansowe, a także że nasze miasto i gmina aplikuje po nie o to, by zadbać o historię - a przy okazji historii również o jakość życia naszych mieszkańców. Ta jakość życia ma mieć wyraz w modernizacji i rewitalizacji nie tylko budynków, ale też otoczenia.

 

Realizacja projektu rozpocznie się po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim i potrwa około dwóch lat.

 

Zabytkowe osiedle familoków w Czerwionce

Familoki to obszar strategiczny dla rozwoju, promocji i poszanowania dziedzictwa przemysłowego Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Osiedle powstało w latach 1898-1916 dla pracowników pobliskiej kopalni "Dębieńsko". W 2012 roku gmina otrzymała pierwszą wielomilionową dotację na rewitalizację miejsca (zagospodarowanie terenu - dróg wewnętrznych, chodników, placów utwardzonych, utworzenie przestrzeni publicznej w formie placu rekreacyjnego, uruchomienie Centrum Informacji Turystycznej z tradycyjnie umeblowanym śląskim mieszkaniem, pełniącym rolę izby tradycji oraz budynku Centrum Organizacji Pozarządowych).

Od tego czasu ten obszar miasta podlega zmianom, również wizerunkowym. W działania angażuje się także mieszkańców osiedla (proces rewitalizacji społecznej). Familoki w 2017 roku zostały włączone do Szlaku Zabytków Techniki, który skupia najbardziej wartościowe obiekty postindustrialne województwa. Co roku miejsce odwiedza kilka tysięcy turystów, urzeczonych kunsztem architektonicznym osiedla. Wszystkie 84 budynki wyglądają podobnie, bo zostały wybudowane z czerwonej cegły, różnią się jednak detalami, na które warto zwrócić uwagę - mansardowo łamanymi dachami, bawolimi oczkami w dachach, elementami tradycyjnego muru pruskiego.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz