Dr n. med. Paweł Stala bada wzrok pacjentki / Ireneusz Stajer
Dr n. med. Paweł Stala bada wzrok pacjentki / Ireneusz Stajer

Oddział okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 2 należy do najlepszych w województwie śląskim. Zatrudnia świetnych fachowców – lekarzy i pielęgniarki, zespołem kieruje dr n. med. Paweł Stala.

- Przyjmujemy głównie pacjentów z zaćmą, ale i innymi schorzeniami oczu. Narodowy Fundusz Zdrowia sugeruje, żeby w pierwszej kolejności operować zaćmę. Nie dziwi to, bo statystyki są nieubłagane. Zaćma jest najczęściej występującą chorobą na świecie – podkreśla lekarz zarządzający oddziałem.

Pod mikroskopem

Zabieg w jastrzębskim szpitalu trwa tylko kilkanaście minut. - W ciągu dnia wykonujemy kilkanaście operacji. Decyduje o tym krótki czas zabiegu. Stosujemy metodę fakoemulsyfikacji z małego cięcia – mówi doktor Stala. Lekarz dostaje się do gałki ocznej przez nacięcia pomiędzy 1,1 a 2,6 mm.

- Nacięcia powstają w przeziernej rogówce, więc nie ma kontaktu z tkankami naczyniowymi, a w konsekwencji krwawienia. Pacjenci bardzo szybko wracają do pełnej sprawności. Nie muszą być hospitalizowani. Zwykle trafiają do szpitala pomiędzy godziną 8 – 9, a o 13 – 14 idą już do domu. Wychodząc ze szpitala, już widzą lepiej, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik – przyznaje szef oddziału. Przyjmuje się, że skuteczność placówki jest dobra, gdy ilość powikłań nie przekracza kilku procent. Jastrzębska okulistyka notuje ich mniej niż 2 procenty!

Przede wszystkim jednak słynie z leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej. Należy do czołówki w Polsce, a na Śląsku jest najlepsza. To bardzo droga terapia. Jedna iniekcja leku do oka kosztuje około 2 tysiące złotych. - Dzięki temu, że zostaliśmy zakwalifikowani do ministerialnego programu lekowego, nasi pacjenci nic nie płacą. Całość refunduje NFZ – zaznacza pan doktor. Oddział ma najwyższą kategorię A – jako jedyny w województwie.

Liczy się czas

Filarami decydującymi o sukcesie jest skuteczność, przyjazność dla pacjenta i bardzo krótkie terminy. - Osoby ze zwyrodnieniem wysiękowym trafiają do nas najpóźniej w ciągu siedmiu dni od wykrycia schorzenia. Ma to ogromne znaczenie, bo nieleczone prowadzi do utraty wzroku

Objawia się gwałtownym pogorszeniem widzenia. Choroba może pojawić się już po 20 roku życia. Najczęściej dotyka 60 – 70-latków. Decyduje czas reakcji. Zdarza się, że pacjent trafia do nas już na drugi dzień po diagnozie – mówi dr Paweł Stala.
W tym roku oddział wykona ponad 1000 iniekcji u pacjentów cierpiących na zwyrodnienie wysiękowe plamki żółtej. Jeszcze dwa lata temu było ich "tylko" ponad 500. Trend jest rosnący, NFZ z roku na rok podwyższa kontrakt. Pacjenci przyjeżdżają z całej Polski. - Spod Częstochowy, Krakowa, Zakopanego czy Szczecina. Mieliśmy też osobę aż z Jemenu – wylicza lekarz.

Stenty na jaskrę

Kolejne schorzenie to jaskra. Uszkadza nerw wzrokowy, co skutkuje ślepotą. - Coraz doskonalsze jest leczenie ambulatoryjne, więc hospitalizacji mamy mało. Dysponujemy najwyższej, światowej klasy laserem. Ponadto wszczepiamy do oka 1,2 mm stent, by usprawnić odpływ cieszy wodnistej. Zazwyczaj w tym samym czasie robimy dwie rzeczy. Najpierw usuwamy zaćmę, a potem wszczepiamy stent przeciwjaskrowy. Pacjent nie musi fatygować się dwa razy do szpitala - akcentuje szef oddziału. W Jastrzębiu stosuje się najlepsze na świecie stenty amerykańskiej firmy Glaukos Corporation
Oddział leczy ponadto: wszelkie inne choroby siatkówki, powikłania cukrzycowe oczu, wylewy i odwarstwienia siatkówki, urazy oczu.

Sprzęt z najwyższej półki

Doktor Stala prezentuje bardzo nowoczesny sprzęt. - To "kombajn" do tomografii siatkówki z angiografią fluoresceinową. Tamto biometr optyczny, bezkontaktowo i bezinwazyjnie obliczający implanty wewnątrzgałkowe dla pacjentów z zaćmą. Tu mamy jeden z najnowocześniejszych aparatów USG, podobno nie ma lepszych, a tam specjalistyczny laser przeciwjaskrowy, stosowany również przy zaćmie wtórnej. Ten sprzęt daje nam duże możliwości – stwierdza pan doktor.

Do tematu wrócimy w środowych "Nowinach".

Komentarze

Dodaj komentarz