Wspólny rozwój
Medhouse 2.10.2019- 224.06.2020
Koronawirus
enowiny.pl
Koronawirus

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Mieszkania
 4. Handel
 5. Usługi
 6. Finanse
 7. Zdrowie i Uroda
 8. Praca
 9. Zwierzęta
 10. Matrymonialne
 11. Dodaj ogłoszenie
Za nami słoneczny weekend. Wiele osób zdecydowało się opuścić swoje domy i korzystać z dobrej pogody. Niestety, pomimo apeli, nie każdy zrobił to w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi zasadami. Śląska policja wystawiła 65 mandatów.
30.03.2020
0
Decyzję o zamknięciu kopalni i skoszarowani 150 – 200 górników niezbędnych do utrzymania ruchu będą podejmowali dyrektorzy kopalni. Wiceminister Adam Gawęda mówi, że może dojść do tego, jeżeli poziom zagrożenia koronawirusem będzie mógł doprowadzić do sparaliżowania kopalni.
27.03.2020
0
Mieszkańcy szyją maseczki. Trafiły już do przychodni, szpitali oraz do seniorów! W rozwożeniu pomagają harcerze. W poniedziałek setka maseczek trafiła do przychodni przy ulicy Górniczej w Jastrzębiu-Zdroju. W tym tygodniu 300 maseczek zostanie dostarczonych do szpitala wojewódzkiego. 400 maseczek odebrali harcerze. Przekazują je m.in. seniorom.
23.03.2020
0
W internecie krąży szokujący list lekarki z Rybnika, która twierdzi, że zarażonych jest o wiele więcej, ale nie diagnozuje się ich, bo brakuje testów!
11.03.2020
0
Mamy 83 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało 31 marca o godz. 14.30 Ministerstwo Zdrowia.
31.03.2020
0
Widok zabezpieczonych w maseczki ludzi staje się coraz powszechniejszy. Z Inicjatywą ich szycia wyszła firma odzieżowa Lazar z Rybnika, która wyprodukowała je nieodpłatnie i przekazała część z nich miejskim instytucjom
31.03.2020
0
Łukasz Kłosek: Zarzynanie samorządu
04.09.2019   Region   Opinie   Wydanie: 2019/36 (3236)

Łukasz KłosekOd kilku lat wśród najbardziej doświadczonych samorządowców panuje dość powszechna opinia o świadomym niszczeniu przez władze centralne samorządu. Chodzi oto, by przekonać obywateli, że obecny sposób funkcjonowania naszych miast i gmin - dla mnie największe osiągnięcie wolnej Polski - jest po prostu niewydolny. W uproszczeniu rząd to chodzące dobro, bo daje, a samorząd ma kojarzyć się z obciążeniami i utrudnieniami w życiu codziennym. Co sprawniejsi włodarze próbują z tym centralistycznym dążeniem walczyć, ale zaczyna im brakować amunicji, czyli pieniędzy, które są odbierane, a powinny zgodnie z samorządową ideą zaspokajać zbiorowe potrzeby środowisk lokalnych.

Dla zobrazowania sytuacji kilka przykładów. W 2018 roku zmieniła się wykładnia prawa w zakresie pobieranego przez gminy górnicze - w tym miasto Rybnik - podatku od wyrobisk górniczych. Pieniądze, które wpływały do lokalnych budżetów na podstawie obowiązującego przez wiele lat prawa muszą być dzisiaj zwracane branży górniczej. Koszt dla Rybnika to ponad 60 mln zł i o tyle miasto musi ograniczyć swoje wydatki. To mniej więcej budowa 3 nowoczesnych przedszkoli lub żłobków. Największą pozycją w każdym samorządowym budżecie jest zawsze oświata. Jej finansowanie jest zadaniem władz centralnych, a gminy są jakby pośrednikiem i organizatorem całego systemu. Mieszkańcy Rybnika dopłacają dzisiaj do oświaty ponad 40 mln zł rocznie. Również obiecane od września podwyżki dla nauczycieli mają spaść na barki samorządów, to kolejne kilka milionów. Kwota 40 mln zł to koszt budowy kąpieliska Ruda obleganego przez rybniczan podczas sezonu letniego. Niedawno rząd szumnie obniżył podatek dochodowy z 18 do 17 procent. Zrobił to oczywiście kosztem społeczności samorządowej, bowiem ten podatek zasilał budżety lokalne. To mniej więcej 5% rocznych dochodów gmin. Dla Rybnika ubytek wyniesie ok. 30 mln złotych i w związku z tym zostaliśmy zmuszeni do wycofania się z budowy budynku senioralnego w centrum, choć nasze społeczeństwo się starzeje. Czeka nas za to drastyczny wzrost opłat za odbiór odpadów. Niezadowolenie spadnie na samorządy, choć źródło podwyżek leży w zwiększaniu przez rządzących opłat za składowanie odpadów (w ciągu 3 lat podwyżka o 300%), w zwiększaniu pensji minimalnej i wzroście kosztów transportu (od stycznia obowiązuje nowy podatek w cenie benzyny). I jeszcze przykłady inwestycji, które miały być zrealizowane w Rybniku ze wsparciem pieniędzy rządowych, ale poszczególne Ministerstwa z nich najzwyczajniej zrezygnowały. Nie będzie zatem nowej sali koncertowej, choć Rybnik ma piękną tradycję i szkołę muzyczną, nie będzie też sali lekkoatletycznej, w związku z czym osoby aktywne fizycznie w zimę muszą trenować w smogu.

Życie to pasmo indywidualnych wyborów, które kreują naszą przyszłość. W kontekście przyszłości samorządu mamy wybór pomiędzy rozwojem naszych miast i gmin, budową infrastruktury i wzrostu standardu życia wszystkich mieszkańców, a państwowymi programami socjalnymi, które celowane są tylko w niektóre grupy społeczne. Pomiędzy tym, że to Warszawa wie lepiej co w Rybniku nam potrzeba, a decyzjami władz lokalnych na co przeznaczyć otrzymane środki finansowe (drogi, chodniki, place zabaw etc.). "Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka" – jak mawiał jeden z zasłużonych prezydentów Rybnika.

Łukasz Kłosek, politolog, radny miasta Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Niezawi...stny niezawisły 2019-09-09 09:13:48
Do prawdziwego
Program Mieszkanie + realizują samorządy. Jak nikt nie napisał do ministerstwa, że chce to niech nie oczekuje pieniędzy na ten cel. Kto mądry niech się przeprowadza z Rybnika na wschód, bo dotychczas młodzi wyprowadzają się na zachód. ;-))
prawdziwy 2019-09-07 18:02:00
Rządy PiS są korzystne dla Małopolski, Podkarpacia i Kielecczyzny. Tam się coś buduje. Śląsk jest im potrzebny
na zorganizowanie konwencji czy rzucenia jakiegoś ochłapu. A dla naszego okręgu rządy PiS to ogólnie porażka. Kurczące się szpitale, zmniejszone wpływy z podatku w gminach górniczych, likwidacja nowoczesnej Kopalni Krupiński, brak inwestycji w Elektrowni Rybnik, likwidacja gimnazjów a co za tym idzie wielu etatów nauczycielskich, szczególnie na wsiach. Zaangażowanie posłów w sprawy ważne dla Śląska nie istnieje, o obiecanym programie Mieszkanie + nikt w Rybniku nie słyszał. KTO MĄDRY NIECH NIE GŁOSUJE NA PIS.
leon 2019-09-06 11:46:51
zabawne
(...) I jeszcze przykłady inwestycji, które miały być zrealizowane w Rybniku ze wsparciem pieniędzy rządowych, ale poszczególne Ministerstwa z nich najzwyczajniej zrezygnowały. (...) Panie Łukaszu, pana to dziwi? Przecież za czasów PO taktyka była podobna - lokowanie pieniędzy centralnych w tych miastach, gdzie rządzą nasi ludzi. PiS działa dokładnie tak samo. To dramatyczna taktyka, która powoduje że są regiony i miasta które się rozwijajaą i takie w których jest zastój. A o harmonijnym rozwoju regionów nie ma mowy. Problemem Rybnika w czasach PO było jednak coś innego - mianowicie brak siły przebicia w Warszawie wynikający z drugo lub nawet trzecioplanowych ról jakie w parlamencie pełnią nasi posłowie i senatorowie. I tego, że wówczas rządził nielubiany przez Was Fudali. Tak było panie asystencie posła Krząkały?
rzyt 2019-09-05 13:06:38
Czy ktoś w Rybniku myśli o Rybniku?
Pytanie dość przewrotne, ocierające się o nonsens. A jednak wg mnie ma sens bo w Rybniku nie zauważa się rybnickich przedsiębiorców nawet wtedy kiedy inni z zewnątrz do nas się nie pchają. Zamiast nich do miasta trafiają różne "niezagospodarowane spady polityczne" zweryfikowane negatywnie w wyborach, by w Rybniku podnosić standardy fachowości UM. Panie radny - to jest chore. Dostają miejsca pracy bez castingu ludzie, którzy zostali zweryfikowani negatywnie w swoich miastach!!! Proszę o krótką odpowiedź; czy uważa Pan, że takie postępowanie władz miasta jest dobre? Czy "obcokrajowcy" na stanowiskach zastępców prezydenta to także sprawa fachowości, a nie miłości do Rybnika? Czy prezydenci są zainteresowani tym, by rybnicki biznes płacący podatki i zatrudniający Rybniczan mógł liczyć na małe preferencje przy rozstrzyganiu przetargów na jakiekolwiek roboty w Rybniku? Przypomnę jeszcze, że ci "obcokrajowcy" opłacani z pieniędzy Rybniczan płacą podatki na konto swoich miast, gdzie mieszkają. Pewne decyzje wydają mi się bardzo przemyślane w kontekście następnej "wolnej" elekcji na prezydenta miasta. Czyżby obawy o "wyhodowanie" sobie konkurencji kazało prezydentowi zatrudniać ludzi z innych miast? Pisze Pan "życie to pasmo indywidualnych wyborów...."ale nie wtedy kiedy jest się osobą publiczną, która ma pewne zobowiązania wobec wyborców i zarządza publicznymi pieniędzmi.
inferno 2019-09-05 09:26:04
Panie Kłosek
Nie kompromituj się pan. Zapytam jasno - co robi pan, kiedy pana prywatne dochody spadają? Bo ja szukam innych, żeby zapewnić rodzinie byt na odpowiednim poziomie. A co robi miasto Rybnik? Słyszałem przez wiele lat z ust pana kolegów jak to poprzednik naszego agenta 0,49 nieudolnie pozyskuje inwestorów. Co się zmieniło od czasu kiedy rządzicie? Nic, no może powstało kilka marketów tak bardzo wyklinanych wcześniej, bo przecież płacą mało, podatków też w mieście nie zostawiają. A więc pytam: co robi rybnicki samorząd żeby dochody budżetu rosły a nie malały? Co robi żeby ludzie nie uciekali z Rybnika i tutaj płacili podatki?
Hajer z Erebor 2019-09-04 22:08:57
Tak a propos samorządności
Dwa nowe stanowiska w rybnickim samorządzie dla byłego prezydenta i wiceprezydenta Raciborza. Po przegranych wyborach Prezydent Mirosław Lenk i jego zastępczyni Irena Żylak znaleźli zatrudnienie odpowiednio Lenk w spółce miejskiej Hossa a Żylak w Wydziale Spraw Mieszkaniowych w Rybniku (specjalnie utworzonym na tą okoliczność).
Czytaj także
pokaż więcej
Rybnik. Miasto z ikrą
e KULTURA
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
MEDHOUSE
Koronawirus Blok
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowcówenowiny.pl - blok

48282,49693,49650,49573,49424,49711,49710,49708,49709,49707,49705,49704,49703,49702,49701,49700,49699,49698,49697,49696,49695,49694,49692,49691,49690,49689,49688,49687,49686,49685,49684,49562,49473,49471,49303,49290,49600,49502,49410,49332,49288,49599,49504,49411,49333,49289,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034