Nagrodzona realizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego z Jastrzębia i wyróżniony żłobek z Rybnika / Materiały organizatora
Nagrodzona realizacja Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego z Jastrzębia i wyróżniony żłobek z Rybnika / Materiały organizatora

Do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna zgłoszono 33 realizacje z 20 gmin. W kategorii „przestrzeń publiczna” nagroda trafiła do Jastrzębia za zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynkowym Niedzielnego.

Jury, w skład którego weszli najlepsi polscy architekci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Architektów Polski oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, doceniło inwestycję „za stworzenie, a w zasadzie odbudowanie potencjału dawnego ośrodka wypoczynkowego, poprzez wykreowanie interesującej wielofunkcyjnej przestrzeni spotkań i rekreacji dobrze wpisanej w leśny pagórkowaty krajobraz, adresowanej do różnych grup społecznych. Rozwiązanie oczekiwane i akceptowane przez różne grupy wiekowe, co potwierdziła wizja lokalna.” Jak czytamy w uzasadnieniu: „z dużą nadzieją oczekujemy realizacji II etapu.” Komisji konkursowej przewodniczył profesor Krzysztof Gasidło.

- Ta nagroda jest sygnałem, że budowane przez nas przyjazne przestrzenie nie tylko spełniają swoją rolę integrując mieszkańców, ale i są powodem do naszej dumy. Zwłaszcza teraz, gdy OWN został uznany przez czołowych polskich architektów za najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Tu jeszcze raz dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tej inwestycji, począwszy od architektów, a na pracownikach urzędu i wykonawcach skończywszy – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Co wybudowano na OWN

Wodny plac zabaw – składa się on z trzech części: strefa główna dla starszych dzieci z wysokimi urządzeniami wodnymi, strefa dla małych dzieci z niskimi urządzeniami oraz trzecia strefa – brodzik dla dzieci. Gejzery wodne, rekiny czy szczypce krabów - te kolorowe, bezpieczne urządzenia dają wielką frajdę najmłodszym gościom OWN-u.

Park widokowy to miejsce z kaskadowo rozrzuconymi siedziskami, obłożonymi egzotycznym drewnem bangkirai. Teren pomiędzy nimi pokryty jest nawierzchnią mineralno-poliuretanową wykonaną pasami na skarpie. Poniżej siedzisk znajduje się plac o nieregularnym kształcie, który pełni rolę mini sceny.

Tężnia solankowa - właściwości lecznicze, ale również podkreślenie historii uzdrowiskowej miasta – takie funkcje ma tężnia solankowa, która wznosi się nad OWN-em. Obiekt w kształcie ośmiokąta, o konstrukcji drewnianej. Pomiędzy tarninowymi ścianami znajdują się cztery wejścia, a pomiędzy nimi misy ze spływającą z tarniny solanką. Dookoła tężni ulokowano ławki wolnostojące dla tych, którzy chcieliby odetchnąć w solankowym zaciszu. Wnętrze tężni służy do spacerów.

Żłobek wyróżniony

Wyróżnienie marszałka województwa śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej powędrowało do Rybnika. Jury doceniło budowę żłobka z zagospodarowaniem terenu Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku, przy ul. Orzepowickiej, w dzielnicy Maroko-Nowiny. W uzasadnieniu napisano: „Za prostą i czytelną, współczesną dyspozycję przestrzenną i funkcjonalną oraz uzyskanie klimatu obiektu i jego wnętrz adekwatnych do wyobraźni dziecka. Za stworzenie obiektu, który poprzez swoją funkcję i wykorzystane środki wyrazu, „edukuje” wiele pokoleń już od najmłodszych lat.”

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz