Rzeźbiarz Grzegorz ze swoim dziełem, obok zdjecia zmarłych bezdomnych / Ireneusz Stajer, Nina Powązka
Rzeźbiarz Grzegorz ze swoim dziełem, obok zdjecia zmarłych bezdomnych / Ireneusz Stajer, Nina Powązka



Ireneusz Stajer


Wreszcie mogli najeść się do syta. Bezdomni umyli się pod prysznicami, a fryzjerzy przycięli zmierzwione włosy. Brudne ubrania powędrowały do wora, każdy z nich dostał nowe ciuchy: bieliznę, koszule, spodnie, kurtki.

Pielęgniarki opatrzyły rany i pobrały krew na badania, które wykażą czy i na co chorują. Ksiądz zafundował biednym i wykluczonym mini rekolekcje. Wszyscy chłonęli Słowo Boże jak gąbki. Była też spowiedź św., a wieczorem msza, którą odprawił biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, Marek Szkudło.

Tak wyglądał w sobotę 3. Światowy Dzień Ubogich w żorskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ustanowił go w listopadzie 2016 roku papież Franciszek, w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Czekali na murku

W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób. - Przyjechałam do kościoła o godzinie 7.30, a oni już grzecznie siedzieli w rzędzie na murku. Szkoda, że pan tego nie widział. O 8 zaczęło się pobieranie krwi. Mnóstwo ludzi z kościelnych wspólnot m.in. Focolari, Novare przygotowało kanapki. Nasze stowarzyszenie dokupiło pewne produkty i wspólnie zjedliśmy śniadanie – mówi Anna Powązka ze Stowarzyszenia Exodus, które zorganizowało spotkanie wraz z księdzem Mateuszem Włoskiem. Grupa kilkunastu osób z Żor, Czerwionki-Leszczyn oraz innych miejscowości wyszukuje na ulicach, w pustostanach bezdomnych, częstuje ich kanapkami i herbatą. Zaprasza do parafii, gdzie mogą wziąć prysznic, zjeść, ubrać się, a nawet obejrzeć film religijny. Ostatnio wolontariusze wyemitowali słynną „Chatę”.

Po tak zwaną wydawkę przychodzą co wtorek. To ogromne wsparcie dla ludzi bez dachu nad głową, często schorowanych, zziębniętych, głodnych – niektórzy dopiero co wyszli z więzienia. W ostatnią niedzielę miesiąca ksiądz odprawia dla nich mszę św. Dzięki takim osobom jak działacze stowarzyszenia, bezdomni i wykluczeni odzyskują ludzką godność. Dlaczego to robią: - Bo kochamy tych ludzi. Bóg otwiera nasze serca. Pomaganie bezdomnym daje nam radość – mówi Beata Brulińska, prezes Exodusu.

Twarze Chrystusa

Bezdomni mają swoje talenty, zainteresowania. Na ulicę trafili z różnych powodów. Zwykle jest nim alkoholizm. Często pijaństwo rodziców wygania dzieci z mieszkania, które popadają w tarapaty. Przyczyny są też inne, nie zawinione przez matkę i ojca. Grzegorz pochodzi z Żor-Baranowic. Ma 47 lat, bezdomnym został w 2014 roku. W sobotę wręczył biskupowi Szkudło własnoręcznie wykonaną w lipowym drzewie płaskorzeźbę twarzy Chrystusa, by podziękować za odprawienie mszy dla ubogich.

- Bezdomnym zostałem na własne życzenie. Nie mam do nikogo pretensji. 25 lat temu z wyziębienia, przez zaniedbanie straciłem obie stopy. Przez pierwsze miesiące poruszałem się na kolanach. Miałem dużo czasu, więc wziąłem do ręki scyzoryk i gałąź z lasu i zacząłem strugać. Tak nauczyłem się rzeźbić – opowiada Grzegorz, który chodzi z trudem na piętach. Jest autorem stacji Drogi Krzyżowej w kościele w Baranowicach. Wyrzeźbił też oblicze Chrystusa w belce ze spalonego dachu katedry w Sosnowcu. - Nie chlałem już 13 lat, ale choroba alkoholowa wróciła. Musiałem opuścić przez to i hazard noclegownię. Długo nie rzeźbiłem, bo miałem dwuletnią odsiadkę w kryminale – przyznaje.

Tylko trzeźwość

Od niedawna znowu mieszka w schronisku „na Gwarkach”. Utrzymuje się z niedużej renty, którą przyznano mu po amputacji. Chwali sobie noclegownię. Trzeba tylko być trzeźwym. To jedyny warunek, by tam mieszkać.

Przez cały dzień pomocą bezdomnym służyło wielu wolontariuszy. Spowiadał i wygłosił konferencję ks. Mateusz Włosek. Bogusław Świerczek z Katolickiego Bractwa Motocyklowego Soul Hunters rozmawiał z ubogimi, służył im przy stołach. Wstrząsające świadectwo dał Dobromir Makowski, raper, pedagog, który był na dnie.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz