Maciej Kopiec napisał list otwarty do abp. Wiktora Skworca
Maciej Kopiec napisał list otwarty do abp. Wiktora Skworca

List otwarty skierowany do arcybiskupa to niejako odpowiedź na apel Wiktora Skworca do Ministerstwa Edukacji Narodowej z pomysłem obowiązku nauczania religii w polskich szkołach. Arcybiskup chce, by uczniowie uczęszczali na religię, a jeśli z niej rezygnują, to na etykę, gdyż "jednym z celów, dla których szkoła istnieje, jest kształcenie i wychowanie osoby ludzkiej".

- Jako reprezentant państwa polskiego, zobowiązany przez Konstytucję, na którą składałem przysięgę, chciałbym zauważyć, że obecność religii, jako przedmiotu uczącego dogmatu katolickiego, ściśle powiązanego z Kościołem katolickim, czyli jedną z najzamożniejszych organizacji religijnych na świecie, jako jedynego nurtu teologicznego obecnego w polskiej szkole i jego finansowanie z funduszów państwowych, pozostają w sprzeczności z ustawą zasadniczą - zauważa Kopiec w liście do arcybiskupa.

Poseł zwraca uwagę na fakt, że w myśl owej ustawy kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione, a władze publiczne w Polsce mają zachować bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Maciej Kopiec pisze również, że według "Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych" w Polsce działa 171 kościołów i innych związków wyznaniowych, lecz tylko jedna instytucja ma swoją reprezentację - finansowaną przez obywateli - w postaci lekcji religii we wszystkich szkołach publicznych.

- Taka sytuacja w mojej opinii, prócz pozostawania w sprzeczności z prawem, jest również dalece niesprawiedliwa społecznie, ponieważ ogólnodostępne lekcje nie uczą o religioznawstwie, przekazują za to dogmat jednego kościoła - wyjaśnia poseł Lewicy.

Lekcje etyki, jak wskazuje Kopiec, są nauką działu filozofii mówiącą o ważnej dla społeczeństwa moralności, i to właśnie one powinny być obecne w polskich szkołach. W imieniu prawie 15 tys. mieszkanek i mieszkańców naszego okręgu wyborczego apeluje do arcybiskupa o poparcie następującego kompromisu:

- Moja propozycja zakłada zwiększenie sprawiedliwości społecznej i wniesienie realnego wkładu Kościoła Katolickiego w rozwój śląskiej młodzieży. Apeluję o podział ponoszonych kosztów prowadzenia lekcji religii i etyki pomiędzy Państwo i Kościół, polegający na tym, iż samorządy finansują nauczanie etyki w szkołach, a Kościół pokryje wszystkie koszty (w tym wynagrodzenia dla katechetek i katechetów) związane z przekazywaniem dogmatu chrześcijańskiego w budynkach szkół państwowych - pisze Maciej Kopiec.

2

Komentarze

  • Kazek Do pegasus 19 stycznia 2020 12:50Za to pieniądze lecą....
  • pegasus zabawne 17 stycznia 2020 09:20Wierny uczeń Kohuta. Listy pisze, pajacuje, a merytorycznej roboty za grosz

Dodaj komentarz