Wykup mieszkanie komunalne z bonifikatą

Mieszkanie komunalne można wykupić w wielu miastach w Polsce, w zależności od decyzji gminy. Najemcy lokalu przysługuje prawo skorzystania z pierwokupu – warunki określa Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.

Prawo pierwokupu, to prawo określonej osoby do zakupu lokalu w pierwszej kolejności w przypadku, gdy gmina ma zamiar go sprzedać. W takiej sytuacji dochodzi do sprzedaży na rzecz najemcy w trybie bezprzetargowym.

– Rybnik kontynuuje prowadzoną politykę bezprzetargowej sprzedaży lokali z bonifikatą na rzecz dotychczasowych najemców. Bonifikaty będą jednak stopniowo ulegały zmniejszeniu – w zależności od daty złożenia wniosku o wykup. W 2020 roku będą obowiązywały stawki ustalone przez Radę Miasta Rybnika w 2017 roku. Najemcy, którzy zdecydują się na wykup lokalu dopiero w 2021 roku muszą liczyć się z uzyskaniem niższej bonifikaty – tłumaczy Irena Żylak, Naczelnik Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta Rybnika.

Wnioski o wykup mieszkania z zasobu komunalnego mogą składać najemcy posiadający umowę najmu lokalu komunalnego, którzy mają uregulowane stosunki majątkowe w zakresie praw do lokalu, a lokal znajduje się w budynku wyznaczonym do sprzedaży. Do sprzedaży planowane są lokale gminne znajdujące się w budynkach, których właścicielem jest wspólnota mieszkaniowa.

Wnioski o wykup można składać w Wydziale Spraw Mieszkaniowych lub w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika w godzinach pracy urzędu. Wymagane formalności wynikają z zapisów ustawy i nie są zbyt skomplikowane.

Wszelkie informacje na temat wykupu oraz proponowanych zmian można uzyskać w Wydziale Spraw Mieszkaniowych pod numerami tel.: 32 43 92 246 lub 32 43 92 245.

Należy podkreślić, że najemcy lokali komunalnych mogą uzyskać bonifikatę przy wykupie mieszkań na własność, jednak ustawodawca ustalił 5-letni termin, w którym mieszkania komunalnego nie można sprzedać bez obowiązku zapłaty gminie wartości udzielonej bonifikaty.

– W Rybniku 2019 roku sprzedano 151 mieszkań będących własnością gminy na rzecz ich najemców, a plan sprzedaży na 2020 rok również przewiduje sprzedaż 150 lokali. Środki uzyskane ze sprzedaży zasilają bezpośrednio budżet Miasta Rybnika, a tym samym finansują część wydatków gminy zaplanowanych na rok bieżący – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa rybnickiego magistratu.

Uchwała Rady Miasta Rybnika z 24 października 2019 r. w sprawie Wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń Gminy na lata 2019 – 2023

1

Komentarze

  • Rybniczanin Oburzające 19 stycznia 2020 23:12Mieszkania komunalne nie powinny podleć takim zasadom. Powinny być dla ubogich lub dla ludzi na dorobku. Poprawia się sytuacja materialna, kupujesz lokum z wolnego rynku lub budujesz dom i zwalniają lokal dla kolejnych czekających w kolejce. Co roku PIT przedstawia w Urzędzie Miasta komisji. Tak miasto remontuje, np. na Borki za grube miliony, a ktoś za grosze odkupuje

Dodaj komentarz