Najwięcej zachorowań, na terenie naszego subregionu, zanotowano w powiecie wodzisławskim / Dominik Gajda
Najwięcej zachorowań, na terenie naszego subregionu, zanotowano w powiecie wodzisławskim / Dominik Gajda

Przełom stycznia i lutego jest okresem wzmożonych zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne. Rzeczywiście, po spadkach w poprzednich dwóch tygodniach, znowu notujemy wzrost ilości zakażeń. Póki co, epidemiolodzy nie biją na alarm, bo od początku roku wirusem zaraziło się o wiele mniej osób niż w analogicznych okresach poprzednich lat.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, od 16 do 22 stycznia zgłoszono 10 143 przypadki zachorowań, w tym 4 375 dzieci do lat 14. Hospitalizowano 43 osoby: jedną z powodu dolegliwości układów krążenia i oddechowego i 42 uskarżające się na problemy z układem oddechowym. - Współczynnik zapadalności na grypę w trzecim tygodniu stycznia 2020 roku wyniósł 224,20 na 100 tysięcy mieszkańców i jest niższy od danych z takiego samego okresu w ubiegłym roku (337,53/100 tys. mieszkańców). Najwyższy współczynnik zachorowalności w województwie śląskim zanotowano w analogicznym okresie 2017 roku, to 472,96/100 tys. mieszkańców – informuje biuro prasowe śląskiego Sanepidu.

Od 8 do 15 stycznia zarejestrowano 9 368 przypadków, a w dniach 1 – 7 stycznia: 7 728. W obecnym sezonie jesienno – zimowym, rekordowy okazał się na razie okres od 1 do 7 października 2019 roku, gdy zachorowało 14 627 osób.
Jak rzecz wygląda w naszym subregionie? Najwięcej infekcji stwierdzono łącznie w powiecie wodzisławskim i Jastrzębiu-Zdroju.

- W pierwszym tygodniu stycznia – 576 przypadków, w drugim – 1 590 i trzeba było hospitalizować cztery osoby, w tym dwoje dzieci do czwartego roku życia. W trzecim tygodniu stycznia zanotowaliśmy 1008 zachorowań, w tym cztery małych dzieci – wylicza Barbara Michalak, kierownik sekcji epidemiologicznej Sanepidu w Wodzisławiu Śląskim. W analogicznych okresach zeszłego roku infekcji było znacznie więcej, bo odpowiednio: 1 085, 2 056, 2 248.

Najlepsza sytuacja jest w Rybniku, powiecie rybnickim i Żorach. Oto ilość zachorowań w poszczególnych trzech tygodniach z porównaniem do tych samych okresów ubiegłego roku: 1 (0), 91 (218), 67 (194). W powiecie raciborskim, w okresie od 16 do 22 stycznia na grypę i schorzenia grypopodobne zapadły 562 osoby.

O grypie

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio dwa dni, natomiast największa zakaźność występuje jeden dzień przed i trzy do pięciu dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

Komentarze

Dodaj komentarz