W wodzisławskim szpitalu można odwiedzać pacjentów tylko za zgodą ordynatora, lekarza kierującego albo lekarza dyżurującego / Archiwum
W wodzisławskim szpitalu można odwiedzać pacjentów tylko za zgodą ordynatora, lekarza kierującego albo lekarza dyżurującego / Archiwum

 

Koronawirus zabił już w Chinach blisko 400 osób, dziś (3 lutego) media poinformowały o pierwszym zgonie na Filipinach. Polskie służby również „dmuchają na zimne”, szczególnej obserwacji poddano 500 osób, które w ostatnich tygodniach wróciły z Dalekiego Wschodu.

Ze względu na zagrożenie infekcją koronawirusem, obostrzenia wprowadził jako na razie jedyny w naszym regionie Powiatowy Publiczny ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu. Wstrzymano odwiedziny na oddziałach. - Mogą odbywać się tylko za zgodą lekarza kierującego, ordynatora lub lekarza dyżurującego na danym oddziale. Takie właśnie wydałem zarządzenie – mówi dyrektor Krzysztof Kowalik.

14 dni

Wszystko to w związku z pojawieniem się zachorowań wywołanych nowym koronawirusem 2019 – nCoV. - Jeżeli w ciągu 14 dni u osób, które wróciły z regionu Wuhan wystąpią objawy infekcji dróg oddechowych, zaleca się udanie do najbliższego oddziału zakaźnego. Jeśli to niemożliwe, do najbliższej placówki ochrony zdrowia – radzi dyrekcja wodzisławskiego szpitala. Jak dodaje, w przypadku osób powracających z innych miejsc niż Wuhan w Chinach oraz osób z kontaktu, u których wystąpiły takie objawy, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Dodatkowych informacji udzielają: ogólna izba przyjęć pod nr tel. 32 459 18 16, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wodzisławiu – tel. 32 459 18 23 w godz. 20 – 8, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Rydułtowach – tel. 32 459 24 07 w godz. od 20 – 8.

Podobnych obostrzeń nie wprowadzono na razie w wojewódzkich szpitalach specjalistycznych w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. - Nie ma takiej potrzeby – mówią rzecznicy Michał Sieroń i Marcelina Kowalska.

Kto najbardziej zagrożony

Jakie są zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV – zalecenia wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

Obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Opracowano wstępne zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację będą się zmieniały. Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV należy uznać osoby, które mają objawy infekcji dróg oddechowych. Ich temperatura ciała lub w wywiadzie przekroczyła 38 stopni C. Występuje u nich jeden lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc) i lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome (ARDS)), bez innej, znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej wymienione dolegliwości. Ponadto podróżowały lub zamieszkiwały w mieście Wuhan, w chińskiej prowincji Hubei - w ciągu ostatnich 14 dni przed pojawieniem się objawów choroby.

Drugą grupę stanowią pracownicy medyczni, którzy opiekowali się pacjentami zakażonymi 2019-nCoV. Trzecią, osoby z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych, bez względu na ich zaawansowanie, które w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem tych objawów były narażone na bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem lub opiekowały się hospitalizowanymi pacjentami z koronawirusem. Nadto odwiedzały lub pracowały na targu w Wuhan albo miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt.

Zalecenia GIS-u

Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV. Po pierwsze, pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

Po drugie, każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy natychmiast zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po trzecie, personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną o zachorowanie, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt
1

Komentarze

  • jan epidemia 03 lutego 2020 14:53Pacjentom z powodu zakazu odwiedzin grozi śmierć głodowa

Dodaj komentarz