Policjanci wyłapują pojazdy, w których „przekręcono” licznik, grozi za to do 5 lat więzienia / Policja Wodzisław
Policjanci wyłapują pojazdy, w których „przekręcono” licznik, grozi za to do 5 lat więzienia / Policja Wodzisław

4 marca około godz. 14.30 policjanci z ruchu drogowego zauważyli na ulicy Młodzieżowej kierującego zestawem pojazdów, który popełnił wykroczenie polegające na zanieczyszczeniu drogi publicznej. Kierowcę scanii ukarano mandatem.

- Podczas sprawdzania przebiegu pojazdu, drogomierz wskazał wartość 484 tys. km, a przy ostatnim badaniu technicznym było to ponad 790 tys. km. Rozbieżności w przebiegu pojazdu sięgały więc ponad 300 tys. km – informuje nadkomisarz Marta Pydych, oficer prasowa policji w Wodzisławiu Śląskim.

Przykład ten obrazuje, że nowe prawne rozwiązanie sprawdza się i z pewnością przyczyni do ukrócenia procederu cofania liczników. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza jest przestępstwem, zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która licznik cofa, jak i właściciel pojazdu zlecający taką usługę. Wszystkie ujawnione nieprawidłowości są wyjaśniane przez śledczych.

Czy można sprawdzić stan licznika w swoim samochodzie?

Stan licznika ostatniego badania technicznego można sprawdzić, korzystając z internetowej usługi Mój Pojazd. Jeśli chcesz nabyć używane auto albo potwierdzić informacje podawane przez jego właściciela, możesz skorzystać z usługi Historia Pojazdu.

- Zachęcamy, aby przed zakupem sprawdzić licznik w dostępnych bazach i zasięgnąć opinii, co do stanu technicznego samochodu, u zaufanego mechanika. Zmniejszając ilość kilometrów na liczniku, sprawcy łatwiej uwiarygodnić nienaganny stan techniczny pojazdu – radzi rzeczniczka.

Przekonanie kupującego, że oferowane mu auto to prawdziwa okazja, w takiej sytuacji nie stanowi większego problemu.

Komentarze

Dodaj komentarz