Pielęgniarki z oddziału VIIIa Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku / Materiały prasowe
Pielęgniarki z oddziału VIIIa Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku / Materiały prasowe

Jak aktualnie, w kontekście zagrożenia zarażenia koronawirusem wygląda praca Szpitala i jego poszczególnych oddziałów?

Dyrekcja Szpitala wprowadza wiele rozwiązań pozwalających zabezpieczyć pacjentów i personel szpitala przez możliwością zarażenia się koronawirusem. Czas pandemii to olbrzymie wyzwanie dla całej służby zdrowia. Na co dzień z dużym uznaniem śledzimy pracę naszych koleżanek pracujących w oddziałach zakaźnych. Niestety pandemia jest groźna dla wszystkich szpitali. Nasza praca to już nie tylko standardowe czynności do których przywykliśmy ale szereg nowych działań organizacyjnych wymuszonych nową, nieznaną dotąd sytuacją epidemiologiczną. Nikt nie był przygotowany na walkę z epidemią na tak szeroką skalę.

Pewnie nastąpiło wiele zmian organizacyjnych?

Dokładnie tak. Aby zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa do Szpitala, działania Izby Przyjęć zostały całkowicie podporządkowane zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom i personelu. Zmodernizowana Izba Przyjęć została wyposażona w domofon oraz śluzę, gdzie zebrany wywiad pozwala lekarzowi podjąć decyzje o bezpiecznym przyjęciu pacjenta na oddział.

W szpitalu został wyizolowany także jeden oddział, wskazany jako oddział „przejściowy” dla każdego pacjenta przyjmowanego do szpitala w okresie wysokiej zachorowalności, gdzie obowiązują dodatkowe obostrzenia epidemiologiczne. Tam personel pracuje bez wytchnienia kontrolując sytuację nowo przyjętych pacjentów.

W strukturze Szpitala są Zakłady Opiekuńczo – Lecznicze, Oddziały Psychiatrii Sądowej, Oddziały Psychiatryczne, Rehabilitacji i Uzależnień. Każdy z nich pracuje inaczej, inne są standardy postępowania i inne zagrożenia. Musimy myśleć i działać bardzo zróżnicowanie i wielotorowo. Opracowaliśmy specjalistyczne procedury postępowania związane z obecną sytuacją epidemii. Praca pielęgniarek epidemiologicznych w tym zakresie jest nieoceniona.

Ponieważ w strukturze szpitala jest Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, podjęto wszelkie możliwe starania aby bezpiecznie hospitalizować pensjonariuszy tego zakładu. To bardzo liczna grupa pacjentów (niecałe 250 osób), którą trzeba otoczyć szczególną opieką w tej sytuacji.
Niemałym wyzwaniem dla zarządzających placówką są także pacjenci oddziałów psychiatrii sądowej (ponad 250 pacjentów) skierowanych na leczenie na mocy postanowienia sądu. To bardzo wymagająca grupa pacjentów, których musimy hospitalizować stosując szczególne środki bezpieczeństwa i ochrony ale personel tych oddziałów jest doskonale przygotowany do tej pracy. To profesjonaliści w pełnym znaczeniu tego słowa.

A jak reagują pacjenci, jak przeżywają tę sytuację?

Ta wyjątkowa sytuacja, wszystkim budzi niepokój i realne obawy o zdrowie i życie. Pacjentom oczywiście również.
Proszę pamiętać, że nasz pacjent co absolutnie zrozumiałe - bywa trudny w kontakcie, nie zawsze chce współpracować. Dlatego zebranie rzetelnego wywiadu epidemiologicznego, który stanowi bazę dalszego postępowania jest bardzo trudne. Wszystkich otaczamy podwójnym wsparciem.

To dla personelu ogromne wyzwanie. Jak sobie radzicie?

Oczywistym jest, że wszystkie te działania generują szereg dodatkowej pracy dla personelu pielęgniarskiego. Dynamika pracy jest jednak wpisana w nasz zawód i pomimo własnych lęków i obaw – pracujemy wytrwale. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji to od postawy pielęgniarki czy ratownika medycznego zależy eliminacja zagrożeń i minimalizowanie ryzyka związanego z zakażeniem COVID-19. Umiejętnie przeprowadzona rozmowa, bardzo wnikliwa obserwacja, łączenie faktów, szybka analiza, ale przede wszystkim szeroka wiedza medyczna i bardzo dobra współpraca całego zespołu pozwala na szybkie działanie w celu wychwycenie zagrożenia.

W stałej gotowości do pracy pozostają wszyscy pracownicy naszego szpitala a zwłaszcza zespół ds. zakażeń działający w szpitalu, apteki szpitalnej oraz pracownicy laboratorium. Wszyscy obecnie wypełniają swoją misję najlepiej jak potrafią.
Codziennie podejmujemy wysiłki by poza naszymi głównymi zadaniami, chronić naszych pacjentów przed zakażeniem koronawirusem.
Pielęgniarki, to grupa, która się nie poddaje.

Dzięki wspólnym wysiłkom, na razie nie odnotowaliśmy przypadku zarażenia koronawirusem. Jesteśmy dobrej myśli.

Powodzenia

4

Komentarze

  • Marcin PoMOCY To lekarze na XX-tece psychicznie chorzy!!!!!! 27 października 2020 22:37POMOCY! To lekarze na XX-tec jak psychicznie chorzy a nie my! Ich experymenty, maltretowanie , krzyki nawet w nocy i godzinami! Robienie za idiote , wmawianie, to nie psychotropy tylko latami 3x dziennie antybiotyk ( 4-5 tablettek????) . Teraz Covid a zero owocu na system immunologiczny! Czasem tylko suchy chleb!
  • Marcin SOS! Pomocy! Terror na 20-tce ku uciesze lekarzy! 27 października 2020 22:27SOS, Prosimy o pomoc ! Prosimy bardzo! Gdzie jest prasa? Covid jest pretekstem by nas Pani i Pan Doktor z XX-tki zabili! Dla Pani i Pana Doktor to znakomity czas. Covid pozwala im experymentowac jak za Hitlera! Nikt tu nie ma wejscia! Nikt nie zobaczy! Nikt nie powie! Pragnienie po psychotropach a tylko woda chlorowana z kranu! Suchy chleb to podstawa , 1-2 kromki, jaki humorek i do tego zamiast owocu czy warzywa kilka razy dziennie kilka kolorowych tabletek , non stop inne , inne experymenty, krzyki na pacjenta, godzinami, bez powodu i szczypanie pacjenta bez powodu. Eldorado i prognozy ze ona sama i jedyna gra w Pana Boga i decyduje dla kogo dzisiaj maltretacja! Viva Covid bo przez niego Pani i Pan Doktor Panem Bogiem!
  • Pielęgniarka pracująca w swoim zawodzie 41 la Odpowiedz do pana Arka 16 kwietnia 2020 22:34Panie Arku pana komentarz świadczy że jest pan niestety laikiem na temat wiedzy medycznej i jeszcze się pan nią popisuje !!!! niewiedzą !!!!!! To nie od testów zaczynają się objawy !!!!! A testy są wykonywane wtedy kiedy jest taka konieczność . Rozumiem że są ludzie , którym się nie podoba że personel staje na wysokości zadania , stara się , robi w tej trudnej sytuacji tyle ile jest w stanie z siebie dać . Dziękujemy za docenienie naszej pracy . Mam nadzieję że takich ;;Arków nie jest dużo ;;; Pozdrawiam pana Arka życzę zdrowia . Pielęgniarka pracująca 41 lat
  • Arek Covid 14 kwietnia 2020 21:51'' Dzięki wspólnym wysiłkom, na razie nie odnotowaliśmy przypadku zarażenia koronawirusem '' Haha o czym świadczy ten cytat? Że nie robią testów?

Dodaj komentarz