Łukasz Kohut / Archiwum
Łukasz Kohut / Archiwum

A jak było wcześniej? "Polaków górnośląskich należy bić po pysku" - Karol Franciszek hrabia von Ballestrem pod koniec XIX wieku. Dla równowagi dwa wywody Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził w 2014 roku "Śląsk jest takim miejscem, gdzie natężenie tych negatywnych zjawisk, natężenie patologii jest rzeczywiście bardzo wysokie" i jeszcze "można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej" ten sam autor - 3 lata wcześniej. Ostatnie słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że "Polska miałaby już pandemię koronawirusa za sobą, gdyby nie Śląsk" wpisują się w szerszy kontekst i w pokolonialne już myślenie o Śląsku - Radosław Sikorski w 1996 roku, jeszcze jako poseł Ruchu Odbudowy Polski twierdził, że "Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby można było zrezygnować z jej wyeksploatowanych regionów przemysłowych, takich jak Śląsk". Kazimierz Kutz i słynne "Jestem ze Śląska, czyli Znikąd. Bo kim są Ślązacy? Trochę mówią po polsku, trochę po niemiecku. Odporni na mity niepodległościowe. Naród niewolników, naród pracy" i riposta Jarosława Kaczyńskiego – o Kutzu: " Tego rodzaju ludzi trzeba z polskiego życia publicznego eliminować, stawiać ich na marginesie, bo tylko na marginesie polskiego życia publicznego mogą być ci, którzy łamią konstytucję, którzy podważają terytorialną integralność Polski, którzy są także - bo i tak można to interpretować - w konflikcie z tym wszystkim, co stanowi polskie prawo karne" tylko pokazuje, że zrozumienie Śląska czy to w Warszawie, czy w Berlinie, czy to nawet w Pradze zawsze będzie obarczone pierwiastkiem centralnym. Pokazały to także jak w soczewce problemy pracowników transgranicznych w ostatnim czasie, którzy czują, że zostali sami na pograniczu.

 

Napisałem w tej sprawie kilka pism – do Premiera Morawieckiego, do Ministra Zdrowia Czech i do szefowej Komisji Europejskiej – w sprawie przyszłej legislacji europejskiej. Zbieram poparcie innych posłów w Parlamencie Europejskim. Napisałem też do wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP w sprawie hejtu na Śląsk i w sprawie postulatów śląskich środowisk. Dzieje się. Zegarek ciągle tyka.

 

Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

5

Komentarze

  • LORD Śląsk jest Polski 24 maja 2020 22:28Śląsk jest Polski i chwała Panu za to, a Kohut szuka igły w całym, żołnierzyk uni, wymyśla sobie problemy a największym problem jest on sam
  • kamilus silesius mo recht! 23 maja 2020 22:54jedyn z lepszych tekstow od EP Kohuta jaki czytołech, a mom do niego wzglyndno rezerwa!
  • erp9 ad vocem 22 maja 2020 08:55To charakterystyczne dla każdego bufona: nie znam, nie rozumiem więc skrytykuję...
  • krytyk To ma być tekst? 21 maja 2020 21:57To ma być tekst? Parę cytatów skopiowanych, bez ładu, bez składu.I bez żadnej myśli! Żeby się popisać. Ech.
  • rzyt Czy Śląsk jest jeszcze Śląskiem? 21 maja 2020 12:08Tym razem muszę Panu przyznać rację; sprawy poruszone w felietonie są od wielu lat papierkiem lakmusowym określającym stosunek lepszej Polski do Śląska. Czy pozostała nam alternatywa pomiędzy autonomią, a Katalonią? Czy jest jeszcze szansa na pragmatyzm Ślązaków, który jest pochylaniem karku przed różnego rodzaju pomówieniami?

Dodaj komentarz