Sędzia Agata Pędracka jest prezesem nowego Sądu Okręgowego w Rybniku / Ireneusz Stajer
Sędzia Agata Pędracka jest prezesem nowego Sądu Okręgowego w Rybniku / Ireneusz Stajer


Koniec z dojazdami do Gliwic. Od dziś sąd okręgowy jest w Rybniku. Podlegają mu sądy rejonowe w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Żorach, Raciborzu i Jastrzębiu-Zdroju. Siedzibę zlokalizowano w dotychczasowym gmachu ośrodka zamiejscowego gliwickiej „okręgówki” przy ulicy Piłsudskiego. Nowy sąd otwarto uroczyście z udziałem m.in. przedstawicieli rządu.

- To jest bardzo ważny dzień dla Rybnika i całego okręgu rybnickiego. Bo przywracamy mu właściwą pozycję. Przez to, że mamy sąd okręgowy, rośnie jego prestiż – powiedział Michał Woś, minister środowiska, a wcześniej wiceszef resortu sprawiedliwości, poseł z Raciborza. To właśnie dzięki jego staraniom ośrodek zamiejscowy przekształcił się w samodzielny sąd.

- Korzystać będą z niego mieszkańcy od Raciborza, przez Wodzisław Śląski, Żory, Jastrzębie-Zdrój i oczywiście Rybnika. Wydziały zamiejscowe były namiastką. Rybnik zasługuje na wiele bardzo ważnych instytucji – podkreślił Woś. Podziękował ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, który rozporządzenie o powołaniu sądu okręgowego podpisał w Rybniku. - To było swego rodzaju historyczne wydarzenie. Bo pierwszy raz zdarzyło się, że taki dokument sygnowano nie w Warszawie, w zaciszu gabinetu, ale tu na miejscu. To uruchomiło całą procedurę, za którą odpowiadała dr Anna Dalkowska, za co gorąco dziękuję w imieniu mieszkańców – powiedział Woś.

Sąd okręgowy na miejscu to ułatwienia dla zwykłych ludzi. W oddziale zamiejscowym odbywała się tylko część rozpraw, więc często na posiedzenia trzeba było jeździć do Gliwic. W Rybniku będzie można też załatwić wszystkie inne sprawy, takie jak skontaktowanie się z prezesem czy rozpatrzenie skargi.

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska podziękowała inicjatorom oraz twórcom tego „niełatwego dzieła” - jak stwierdziła. Sąd powstał w raptem osiem miesięcy, na co złożyła się ciężka praca wielu osób. - To niezwykle krótki okres na organizację zarówno pod względem logistycznym, etatów jak i prawnym. Nie pamiętam na pewno w swojej pracy zawodowej, by w Polsce powstał odrębny sąd okręgowy. Ten w Rybniku jest 46 – wyliczyła wiceminister.

Jeśli chodzi o wielkość, to jest sądem średnim, 24 w kraju, z 42 etatami sędziowskimi. Ale miejscem pracy również dla asystentów sędziów, kadry urzędniczej, czyli w sumie ok. 200 osób.

- Cieszymy się, że społeczeństwo będzie miało dostęp do sądu, nie tylko na tym szczeblu najniższym, ale także w zakresie spraw o randze ważniejszej, które będą odtąd rozpoznawane w Rybniku – zaznaczyła Dalkowska.

Wręczyła akt powołania prezes Sądu Okręgowego w Rybniku, a zarazem pełnomocnik utworzenia tej instytucji sędzi Agacie Pędrackiej. - O to, żeby powstał sąd okręgowy w mieście starało się miejscowe środowisko prawnicze od dłuższego czasu. Taka obietnica padła już kilka lat temu podczas otwierania tego budynku Sąd będzie bliżej obywatela, usprawni to wydawanie orzeczeń. I taka była idea Sądu Okręgowego w Rybniku – powiedziała pani sędzia.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt
3

Komentarze

  • Greek Sad Okregowy w Rybniku 16 września 2020 01:34PAni Agata Pedracka jest bardzo dobra jako sedzia,miejmy nadzieje ze bedzie rownie dobra w roli Prezesa Sadu Okregowego.
  • yas covid19 05 lipca 2020 01:21a tenneco rozebalo, dziesiatki chorych, a firma to ukrywa, w pon maja miec audyt (3dniowy), powodzenia ;)
  • Boi się ziobry Cyrk 02 lipca 2020 15:39Lizusy byli. Dyrektor z Gliwic zgarnął premie a sąd wcale nie jest gotowy. Wszystko leży niepopodlaczane, szafy na magazynach, odpowiedniej kadry technicznej brak itd. Sędziowie się wypieli z Gliwic i nie przyszli do pracy i tego typu cyrki. Powinni przesunąć otwarcie o kwartał by to wszystko się dopielo. Wstęga i propaganda najważniejsza.

Dodaj komentarz