Straż graniczna oferuje trudną, ale i bardzo ciekawą pracę / ŚlOSG w Raciborzu
Straż graniczna oferuje trudną, ale i bardzo ciekawą pracę / ŚlOSG w Raciborzu

Nabór prowadzony jest do placówki SG w Katowicach – Pyrzowicach wraz z grupą zamiejscową w Częstochowie, placówki SG w Rudzie Śląskiej wraz z grupą zamiejscową w Sosnowcu, placówki SG w Bielsku-Białej oraz placówki SG w Opolu.

- Żeby zostać funkcjonariuszem straży granicznej, trzeba przejść dwuetapową rekrutację, która wyłoni odpowiednich ludzi. To odpowiedzialna, trudna, ale i bardzo interesująca służba – podkreśla chorąży sztabowy SG Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego

Pierwsza część rekrutacji składa się ze wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badania psychologicznego i psychofizjologicznego. Druga część to egzamin, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i języka obcego, przystępują do testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz poddawani są badaniom lekarskim.

- Wobec kandydata wymaga się: obywatelstwa wyłącznie polskiego, nieposzlakowanej opinii, co najmniej średniego wykształcenia, zdolności psychicznych i fizycznych do pracy w formacji, uregulowanego stosunku do służby wojskowej, korzystania z pełni praw publicznych, nie może być karany za przestępstwo, w tym skarbowe i w dniu przyjęcia do służby nie może przekroczyć 35 lat – wylicza Szymon Mościcki. 

Nowo przyjęci funkcjonariusze trafiają na około półroczne szkolenie podstawowe i podoficerskie do Kętrzyna, Koszalina albo Lubania, gdzie kursanci nabywają podstawowe kompetencje i umiejętności z prawa, budowy i zabezpieczeń polskich oraz zagranicznych dokumentów, poznają specjalistyczny sprzęt, przechodzą kompletne przeszkolenie w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, bezpłatnie umundurowanie i pensję 2550 zł netto.

Po zdaniu egzaminów końcowych wracają do swoich komórek organizacyjnych i pod okiem starszych kolegów zaczynają realizować obowiązki służbowe.

- Straż graniczna oferuje stabilne warunki zatrudnienia, pensję (dla młodych funkcjonariuszy bezpośrednio po szkoleniu) w wysokości od 3640 zł netto, dodatkowo: 13 pensję, mundurówkę, dopłatę do wypoczynku, dodatek mieszkaniowy lub zwrot kosztów dojazdu do służby – wylicza rzecznik. Działa szeroki system motywacyjny. Po 25 latach służby przechodzi się na emeryturę.

W jednostce śląskiej można pełnić służbę na wielu specjalistycznych i ciekawych stanowiskach, np. w Zespole Interwencji Specjalnych jako pirotechnik na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach lub np. jako przewodnik psa służbowego. Funkcjonariusze korzystają z bogatej oferty szkoleń.

Chętni do wstąpienia w szeregi straży granicznej mogą składać aplikacje na adresy: Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, ul. Dąbrowskiego 2, 47-400 Racibórz i Placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, ul. Główna 11a, 41-711 Ruda Śląska. Dokumenty przyjmowane są po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu pod nr tel. 32 414 44 14 w dni robocze w godzinach 8 – 15.

Komentarze

Dodaj komentarz