Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, weszła na stałe do arsenału metod leczenia spastyczności rąk i nóg u pacjentów po udarze i krwotoku mózgu / WSS 2 Jastrzębie
Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, weszła na stałe do arsenału metod leczenia spastyczności rąk i nóg u pacjentów po udarze i krwotoku mózgu / WSS 2 Jastrzębie


Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, weszła na stałe do arsenału metod leczenia spastyczności rąk i nóg u pacjentów po udarze i krwotoku mózgu. Jest stosowana w ramach poradni neurologicznej w jastrzębskim szpitalu, a program lekowy umożliwia korzystanie z niej nieodpłatne.

Terapia za pomocą toksyny botulinowej skutecznie zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększa zakres ruchów w stawach, ogranicza ból oraz częściowo pomaga w odzyskiwaniu utraconych funkcji.

Pani Urszula, jedna z pacjentek poradni tak podsumowała leczenie: – Razem z mężem, który bardzo mi pomaga od dłuższego czasu staramy się o poprawienie mojej sprawności. Kiedyś miałam zupełnie przykurczone palce w stopie, ale zastrzyki i rehabilitacja pomogły i teraz mogę poruszać się sama. Trochę jeszcze się podpieram, ale już nie używam wózka. Dziś przyjechaliśmy, żeby leczyć rękę.

Jak wygląda proces leczenia? Najpierw kwalifikuje się pacjenta, aby rozstrzygnąć, czy ta terapia spowoduje zmniejszenie objawów spastyki. Następnie toksyna botulinowa podawana jest w wyznaczone mięśnie spastycznej kończyny górnej czy dolnej, w bardzo małej objętości w formie zastrzyków. Lek działa około 3-4 miesięcy, po których należy terapię powtórzyć.
Po iniekcjach chory wchodzi w cykl regularnych rehabilitacji, by uzyskać możliwie najlepszą sprawność kończyny i powrót fizjologicznego ruchu – czy to ruchomości ręki czy sprawnej pracy nogi przy chodzeniu.

Na jakie efekty można liczyć? - Obserwujemy, że ustępują napadowe, spastyczne kurcze mięśniowe. Łącznie z rehabilitacją terapia powoduje zmniejszenie napięcia i np. całkowicie zamknięta, przykurczona ręka otworzy się częściowo. To leczenie może spowodować, że powróci częściowo ruch zginania czy prostowania w ręce bądź w stawie skokowym - mówi Anna Smołka, lekarz oddziału neurologii.

Szpital zachęca osoby, które przeszły udar lub krwotok mózgu i zmagają się z problemem spastyczności kończyny górnej i dolnej zachęca do kontaktu z poradnią neurologiczną. Można dzwonić pod nr tel. 32 47 84 267 – codziennie w godz. 7.30-9, 32 47 84 728 – w pierwszy i ostatni piątek miesiąca, między 10 i 11.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz