Składamy wniosek o świadczenie przedemerytalne

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.


W poprzednim poradniku odpowiadaliśmy Czytelniczce, która chce starać się o świadczenie rehabilitacyjne, a następnie o świadczenie (nie zasiłek) przedemerytalne. Przypominamy, że po wykorzystaniu 182 dni zasiłku chorobowego można starać się o świadczenie rehabilitacyjne, które jest przyznawane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Jeśli chodzi o świadczenie przedemerytalne, to aby je otrzymać, należy spełnić łącznie kilka warunków, które wymieniliśmy tydzień temu. Dziś wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o jego przyznanie.
Wniosek składa się na formularzu ZUS Rp-26, który składa się z IV części. W częściach I-II wpisuje się dane osobowe, a więc: nazwisko i imię, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, numer ewidencyjny PESEL, Numer Identyfikacji Podatkowej NIP oraz serię i numer dowodu osobistego albo paszportu; dane adresowe, a więc: adres zameldowania na pobyt stały, adres zamieszkania (jeśli jest inny niż adres zameldowania na pobyt stały) oraz adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zameldowania na pobyt stały).
W części III wskazuje się sposób przekazywania świadczenia przedemerytalnego: albo do rąk własnych za pośrednictwem poczty na wskazany adres, albo na rachunek w banku (wskazując nazwę i adres oraz numer rachunku), albo do spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (wskazując adres oraz numer kasy). Osoba wnioskująca podaje też informację, na jaki adres organ rentowy powinien przekazywać korespondencję, w celu ułatwienia kontaktu może też podać numer telefonu (nie jest to obowiązek), jak również liczbę załączników do wniosku. Musi także udowodnić, że nie zachodzą okoliczności, które wykluczają przyznanie świadczenia przedemerytalnego albo powodują wstrzymanie jego wypłaty. W tym celu składa oświadczenie (część IV), czy ma, bądź nie ma, ustalonego prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty rodzinnej, uposażenia w stanie spoczynku, uposażenia rodzinnego. W przypadku posiadania takich uprawnień należy wskazać nazwę i adres organu, który wydał decyzję (ZUS, KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biuro Emerytalne, Biuro Emerytalne Służb Więziennych, właściwą jednostkę organizacyjną resortu sprawiedliwości) oraz numer decyzji.
Wnioskodawca musi również podać, czy pobierał/pobiera emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę inwalidzką, rentę strukturalną, rentę rodzinną, uposażenie, a od 1 stycznia 2009 r. także nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i emeryturę pomostową. W przypadku pobierania któregoś z w/w świadczeń (skreśleniu wyrazu: "Nie"), wnioskodawca podaje nazwę i adres organu wypłacającego to świadczenie oraz numer decyzji. W części tej podaje też, kiedy ustało ostatnie zatrudnienie czy inna praca zarobkowa albo pozarolnicza działalność podlegające ubezpieczeniom społecznym, jak również czy aktualnie osiąga przychód z tytułu zatrudnienia, służby, innej pracy zarobkowej, prowadzonej działalności. W przypadku osiągania przychodu należy wskazać jego źródło oraz miesięczną wysokość. Osoba zainteresowana podaje, czy jest/nie jest właścicielem lub posiadaczem albo współwłaścicielem nieruchomości rolnej, a jeśli jest, to w jakiej części.
Jeśli wniosek o świadczenie przedemerytalne składa osoba, która ma obliczony kapitał początkowy, powinna wskazać oddział ZUS i numer sprawy (KPU). W przypadku zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego należy dołączyć je do wniosku (na odrębnym druku ZUS RP-13). Wnioskodawca potwierdza czytelnym podpisem, iż dane zawarte w oświadczeniu są zgodne z prawdą, stwierdzając jednocześnie, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
 
Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz