Nietrzeźwy pracownik

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu ZUS w Katowicach.

 

Co powinien zrobić pracodawca, gdy pracownik wygląda na nietrzeźwego?

Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik zjawił się w zakładzie w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, kierownik lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia go do pracy. Ewentualne okoliczności stanowiące podstawę decyzji pracodawcy powinny być podane pracownikowi do wiadomości. Jeśli pracownik uważa, że zarzuty są bezpodstawne, pracodawca jest obowiązany zapewnić badanie stanu trzeźwości pracownika. Ma prawo przeprowadzić badanie stanu trzeźwości pracownika alkomatem tylko za jego zgodą. W razie jej braku o sprawdzenie stanu trzeźwości pracownika może poprosić uprawniony organ, czyli policję.

 

Co z tego wynika w praktyce?

Z tych przepisów płyną dwa wnioski, po pierwsze podstawą badania pracowników jest uzasadnione podejrzenie stanu nietrzeźwości. Po drugie, nie istnieje przepis, który wprost zobowiązywałby pracownika do poddania się takiemu badaniu.

 

Pracownik dziwnie się zachowuje, chwieje, niewyraźnie mówi, ale zaprzecza, że pił alkohol. Co ma zrobić kierownik zakładu?

W takiej sytuacji zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą zażądać sprawdzenia stanu trzeźwości przez policję. Pracodawca nie może zmusić pracownika do poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jednakże pracownik będzie miał obowiązek poddania się badaniu, jeżeli pracodawca zwróci się do uprawnionych organów. Kontrola stanu trzeźwości pracownika dotyczy sfery jego dóbr osobistych, ale pracownik powinien być gotowy psychofizycznie do wykonywania pracy, czyli ma być trzeźwy oraz przestrzegać przepisów BHP. Priorytetem zarówno pracodawcy, jak i pracownika jest bezpieczeństwo w pracy.

 

Czy dopuszczalna jest wyrywkowa kontrola?

Co do zasady podejrzenie powinno się odnosić do konkretnego pracownika. Kontroli trzeźwości nie można przeprowadzać na zasadzie losowej, czyli sprawdzać wyrywkowo np. co piątego pracownika.

 

Jakie można wyciągnąć konsekwencje wobec nietrzeźwego pracownika?

Pracodawca ma obowiązek odsunąć nietrzeźwego od pracy, co oznacza utratę wynagrodzenia za ten dzień, może nałożyć karę porządkową, czyli upomnienie, naganę, karę pieniężną w wysokości jednej dniówki za każdy dzień odsunięcia od pracy. Stan nietrzeźwości daje również podstawę do zwolnienia bez wypowiedzenia.

Masz pytanie do PIP? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz