Emerytura, renta i renta rodzinna

 

Na pytania Czytelników odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Rybniku.

 

W 2014 r. osiągnęłam powszechny wiek emerytalny. Teraz chcę złożyć wniosek o emeryturę. Czy ZUS wyliczy mi ją według nowych zasad, czy w sposób mieszany?

Nie jest istotne, kiedy złoży pani wniosek o emeryturę, lecz to, kiedy spełni pani warunki do jej otrzymania. W pani przypadku powszechny wiek emerytalny został osiągnięty w 2014 r., a to oznacza, że sposób wyliczenia będzie jeszcze mieszany. Polega on na przyjęciu 20 proc. wyliczenia świadczenia według starych zasad i 80 proc. według nowego sposobu. Nowy sposób polega na podzieleniu zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek zgromadzonych na pani indywidualnym koncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia wyliczane na podstawie tabel podawanych przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Moją firmę zamknięto. Przez rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Potem trochę pracowałem, ale nigdzie nie zgłaszano mnie do ZUS. Niestety od roku zmagam się z nowotworem, mam 56 lat i już nie mogę wykonywać ciężkiej, fizycznej pracy. Chciałem iść na rentę, ale jej nie dostałem z powodu zbyt długiej przerwy w ubezpieczeniu. Słyszałem, że jest taka renta wyjątkowa, czy mógłbym ją dostać i gdzie się z tym zgłosić?

Wniosek do prezesa ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w trybie wyjątkowym może pan złożyć. Okolicznością dla pana niekorzystną jest praca "na czarno", czyli bez ubezpieczenia. Zasada jest taka: osoba ubiegająca się o świadczenie w drodze wyjątku musi udowodnić, że z uwagi na szczególne okoliczności nie jest w stanie uzyskać renty w trybie ustawowym. Należy wykazać, że wystąpiło zdarzenie lub też trwały stan wykluczający aktywność zawodową, a skutki tego są niemożliwe do przezwyciężenia. Za taką szczególną okoliczność nie uznaje się jednak podejmowania zatrudnienia bez ubezpieczenia. Jest to bowiem wybór, którego konsekwencje, niestety, należy brać pod uwagę.

 

Skończyłam szkołę średnią, ale nie dostałam się na żadne studia. Do końca sierpnia pobierałam rentę rodziną po tacie. Teraz ubiegam się o przyjęcia na studia zaoczne. Jednocześnie pracuję. Czy mimo to mogę znów pobierać rentę rodzinną?

Ania M.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje m.in. dzieciom osoby zmarłej. Jeżeli przekroczyły one 16. rok życia, wówczas renta należna jest im do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat życia. Pod pojęciem "nauki w szkole" należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym. Prawo do renty rodzinnej nabędzie pani po złożeniu wniosku o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem potwierdzającym kontynuowanie nauki. Natomiast z racji osiągania przychodu prawo do omawianego świadczenia może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu – w zależności od wysokości osiąganego przychodu.

 

Masz pytanie do ZUS? Pisz na adres redaktor@nowiny.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz