Nielegalni cudzoziemcy i poszukiwani Polacy w rękach pograniczników

Zatrzymanie 20 obcokrajowców nieprzestrzegających naszych przepisów oraz oraz dwóch poszukiwanych Polaków, to efekt działań funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej tylko w ciągu ostatnich trzech dni.

Kontrole legalności pobytu cudzoziemców w Żorach, Gorzyczkach, Gliwicach, Bielsku Białej i Opolu doprowadziły do zatrzymania czternastu obywateli Ukrainy. - Dwunastu z nich miało wizy z prawem do pracy w naszym kraju, której jednak nie podjęli. Zamiast stawić się u pracodawcy w Polsce, postanowili na przykład szukać zatrudnienia w Czechach lub wybrali się tam w celach turystycznych. Dwaj kolejni zatrzymani Ukraińcy przeterminowali pobyt na terytorium państw Schengen. W stosunku do wszystkich wszczęto postępowania administracyjne, które zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązującej ich do powrotu do domu. Ponadto wszystkim unieważniono bądź cofnięto wizy – informuje kapitan Katarzyna Walczak, rzecznik prasowa komendanta Ślaskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Nadto w Opolu zatrzymano obywatela Ukrainy, którego dane widniały w rejestrze osób niepożądanych w Polsce. On także będzie musiał wyjechać do swojego kraju.
Natomiast w Zebrzydowicach, w pociągu relacji Wiedeń - Gdynia znaleziono obywatela Peru, który miał przy sobie tylko czeską kartę pobytu. Paszport zostawił w domu za południowa granicą. Został pouczony o zasadach poruszania się po terytorium państw Schengen i o konieczności niezwłocznego powrotu. Z kolei przeprowadzona na targowisku w Praszce kontrola legalności prowadzenia działalności gospodarczej doprowadziła do ujawnienia dwóch obywateli Bułgarii. W pierwszym przypadku cudzoziemiec prowadził handel mimo zawieszenia firmy. Drugi z Bułgarów handlował na targowisku lecz nie miał zarejestrowanej działalności. Zostali ukarani mandatami.
Dodajmy, że na lotnisku w Katowicach – Pyrzowicach strażnicy zatrzymali dwóch obywateli Polski, poszukiwanych listami gończymi przez policję z Nowego Sącza i Buska Zdroju za jazdę po pijanemu i oszustwa. Zostali osadzeni w areszcie śledczym. W tym samym porcie lotniczym odmówiono wjazdu do Polski dwóm obywatelom Armenii. Obcokrajowcy nie mieli odpowiedniej dokumentacji uzasadniającej cel i warunki pobytu na terytorium RP.

Komentarze

Dodaj komentarz