Mariusz Watoła wśrd innych nagrodzonych wolontariuszy / Adrian Karpeta
Mariusz Watoła wśrd innych nagrodzonych wolontariuszy / Adrian Karpeta

 

Rozstrzygnięto konkurs na wolontariusza roku, który organizuje stowarzyszenie Oligos. Za bezinteresownie pomaganie innym uhonorowano kilkadziesiąt osób.

 

Rozstrzygnięto piątą edycję konkursu Wolontariusz roku miasta Rybnika. Tytuł przypadł Mariuszowi Watole, szefowi sekcji bowlingowej Fundacji EdF Polska, który szkoli też zawodników z olimpiad specjalnych. – Kilka lat temu organizowałem turniej bowlingowy walentynkowy. Tak się złożyło, że moja córka pracowała w recepcji kręgielni i widziała, że przychodzą też zawodnicy z olimpiad specjalnych. Powiedziała mi: tato, przyjdź i zobacz, jak oni grają. Tak się zaczęła moja przygoda z wolontariatem, choć miałem obawy, czy niepełnosprawni mogą zagrać w turnieju. Nie chodziło mi jednak o nich. Bałem się reakcji tych zdrowych – mówił Mariusz Watoła. Wolontariat daje mu satysfakcję. – Na twarzach niepełnosprawnych jest takie szczęście, którego nie kupimy żadną kartą kredytową – mówi.

Na gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej uhonorowano kilkadziesiąt osób. W kategorii senior wygrał Karol Kargul, zgłoszony przez Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1. W kategorii inicjatywa wolontariacka doceniono Młodzieżową Radę Miasta za akcję "Czapka św. Mikołaja". W kategorii wolontariat indywidualny nagrodę odebrała Julia Macionczyk, która działa m.in. w parafii, jest ratowniczką WOPR i chodzi regularnie na basen z niepełnosprawnym chłopcem.

W kategorii szkolne koło wolontariackie nagrodzono Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum nr 3. Kategorię wolontariat grupowy wygrał Ochotniczy Hufiec Pracy, a wolontariat pracowniczy Przedsiębiorstwo Odzieżowe Bożeny Lazar, która wspiera Stowarzyszenie Oligos na rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Absolwentów Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Wszystko zaczęło się od wolontariatu wakacyjnego, do którego zgłosiła się sama szefowa z synem Adamem. Oboje ukończyli szkolenie dla wolontariuszy, po czym pracowali z osobą niepełnosprawną. Teraz właścicielka firmy w razie potrzeby udostępnia stowarzyszeniu transport, podarowała również odzież jego podopiecznym.

Wyróżnienia odebrali: Jakub Szymańczak, Emilia Buchalik i Anna Macionczyk z Gimnazjum nr 3, Sylwia Skorupa (przewodnicząca szkolnego koła Caritas z Gimnazjum nr 3), Marta Niewelt i Kamil Dziwoki ze Stowarzyszenia Oligos oraz Agnieszka Widenka. Agnieszkę zgłosiła mama niepełnosprawnej córki, która dzięki jej pomocy po raz pierwszy od niepamiętnych czasów mogła wyjechać na wczasy!

– Wolontariat to taka furtka do dorosłego życia dla młodych. Chociaż wśród wolontariuszy mamy już bardzo dorosłych, którzy być może szukają tego, na co nie mieli czasu w młodości. To piękna sprawa, możemy wykazać się bez jakichkolwiek konsekwencji, bo tylko czynimy dobro. Wolontariusz to taki anioł na ziemi – powiedziała Elżbieta Piotrowska, szefowa stowarzyszenia Oligos, które jest organizatorem konkursu i gali. Ambasadorem tegorocznej edycji był zespół wokalny 6 na 6, a w części artystycznej wystąpił Łukasz Drozd, czyli OZD.

Dodajmy jeszcze, że Mariusz Watoła skorzystał z okazji i zaprosił wszystkich zebranych na trzecią edycję Rybnickiego Bowlingowego Turnieju Drużyn Integracyjnych, która odbędzie się 17 grudnia na kręgielni w Plazie, początek o godzinie 11.

Komentarze

Dodaj komentarz