Szyb kopalni Jankowice w Rybniku / Iza Salamon
Szyb kopalni Jankowice w Rybniku / Iza Salamon

 

W lutym rusza eksploatacja nowej ściany w kopalni Jankowice. Będą wstrząsy, pęknięcia budynków i osiadanie gruntu.

 

Mieszkańcy pogranicza Świerklan i Marklowic są szczególnie zaniepokojeni, bo w związku z fedrunkiem w tym rejonie mogą wystąpić podziemne wstrząsy, osiadanie terenu i co gorsze uszkodzenia budynków. Na razie trwa wyczekiwanie, zaś na stronie internetowej gminy Świerklany można przeczytać informację przesłaną przez Polską Grupę Górniczą – oddział kopalni ROW Ruch Jankowice o planowanym w tym miesiącu rozpoczęciu eksploatacji ściany M-1a w pokładzie 505.

– Eksploatacja prowadzona będzie na głębokości około 240-300 metrów, a furta eksploatacyjna wynosić będzie około 2 metrów. Będziemy fedrowali systemem ścianowym z zawałem stropu – informują przedstawiciele kopalni. Ściana rozpocznie swój bieg w rejonie ulicy Świerkowej w Marklowicach. Kopalnia ostrzega, że na tym terenie na powierzchni mogą ujawnić się wpływy I-IV kategorii szkód górniczych, przy maksymalnych obniżeniach do 0,7 m. Część obszaru w zasięgu prognozowanych wpływów projektowanej eksploatacji znajduje się w granicach odpowiedzialności za usuwanie szkód górniczych kopalni ROW Ruch Marcel. Z kolei w Świerklanach skutki będą odczuwalne w okolicy ulic Hutniczej i Szklarni (na tej ostatniej powstało akurat w niedawnym czasie sporo nowych i nieprzygotowanych do szkód górniczych domów).

W świerklańskim urzędzie gminy jest mapa zasięgu prognozowanych wpływów eksploatacji. Szczegółowe informacje na temat szkód górniczych można uzyskać w oddziale obsługi i nadzoru szkód górniczych, mieszczącym się w budynku administracyjnym kopalni ROW Ruch Jankowice, pokój nr: 319, 320, 321 i 328. W sprawach szkód w obiektach budowlanych można też dzwonić pod numery telefonów: (32) 7392683, 7392038, 7392538, zaś w sprawach szkód w gruntach i uprawach pod numery (32) 7392003. Ponadto ze strony internetowej www.pgg.pl (zakładka Likwidacja szkód górniczych) można pobrać wnioski o naprawienie szkody. 

Galeria

2

Komentarze

  • ggość koszta 06 lutego 2017 21:11czy węgiel z tej ściany starczy choć na wypłatę za zniszczenie jakie spowoduje eksploatacja?
  • Ludwik Paranoja 06 lutego 2017 16:48W dzisiejszych czasach (mamy XXI wiek - przypominam) eksploatacja na zawał powinna być całkowicie zakazana. Czy my do cholery mieszkamy w trzecim świecie, żeby stosować tak mocno ingerujące w powierzchnię metody wydobycia?

Dodaj komentarz