Stażyści w zakładzie pracy / Fundacja Imago
Stażyści w zakładzie pracy / Fundacja Imago

 

Szukasz pracy, a nie możesz znaleźć takiej, która by ci odpowiadała, bo nie masz doświadczenia? Skorzystaj z możliwości odbycia stażu w Niemczech.

 

Znalezienie dobrej pracy jest trudne szczególnie wtedy, jeśli nie ma się żadnego doświadczenia, oprócz szkolnych praktyk. Jak zatem zwiększyć swoje szanse? Rozwiązań jest kilka, a jednym z atrakcyjniejszych jest wyjazd za granicę – na staż, co może ułatwić realizację planów, które do tej pory wydawały się nieosiągalne. Z myślą o osobach, które postanowiły podjąć takie wyzwanie, powstało szereg programów autorstwa najlepszych specjalistów w tym zakresie.

Młodzi Ślązacy mogą wziąć udział w programie mobilności ponadnarodowej obejmującym branże produkcyjne i techniczne z terenu Saksonii realizowanym przez Fundację IMAGO z Wrocławia we współpracy z PUP w Zabrzu oraz PUP w Chorzowie, a także z dwoma firmami w Niemczech: RONAL oraz Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft GmbH. Udział w projekcie "Jadę na staż! – Zagraniczne doświadczenia zawodowe szansą na rynku pracy dla osób w wieku 18-35 lat ze Śląska" jest bezpłatny i bezpieczny oraz gwarantuje zdobycie dobrego doświadczenia zawodowego – mówią w fundacji IMAGO.

Pomysłodawcy projektu bazują na najlepszych doświadczeniach niemieckiego programu IdA- "Integration durch Austausch", czyli "Integracja poprzez wymianę". Najważniejsze jest tutaj założenie, że uczestnicy praktyczne umiejętności zawodowe – czasami swoje pierwsze w życiu – zdobywają na międzynarodowym rynku pracy w południowych Niemczech. Multikulturowość w pracy wzbogacają dodatkowe zajęcia językowe oraz integracyjne. W wolne popołudnia oraz weekendy jest czas na relaks: wycieczki, zwiedzanie okolicy, udział w grach i zabawach, wyjścia na mecze sportowe.

Zainteresowani mają zapewniony bezpłatny dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Przed wyjazdem przechodzą bezpłatne kursy języka niemieckiego (także od podstaw, jeśli zachodzi potrzeba). Dla chętnych są kursy dokształcające, np. obsługa i programowanie obrabiarek CNC ze sterowaniem HEIDENHAIN; spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG, operator wózków widłowych, gospodarka magazynowa, uprawnienia elektryczne SEP do 1 kV. Co ważne, można uzyskać nieodpłatnie certyfikaty uwzględniane przez krajowych oraz zagranicznych pracodawców.

– Ja jestem zadowolony z całego kursu – mówi Patryk Chmielowiec, uczestnik drugiej grupy stażowej. – Dzięki zagranicznemu stażowi dostałem szansę na przyszłość, uzyskałem możliwość pracy w Niemczech. Ukończyłem kurs języka niemieckiego, wziąłem udział w kursie operatora CNC, a teraz idę jeszcze na kurs spawanie metodą TIG. Mam certyfikaty po tych wszystkich szkoleniach, które przydadzą mi się w pracy. Wszystko uzyskałem nieodpłatnie w ramach projektu "Jadę na staż". To bardzo duża pomoc. To świetny pomysł dla młodych – dodaje Patryk.

Staż trwa sześćdziesiąt dni. Dotychczas z oferty skorzystały 23 osoby w trzech grupach w firmach m.in. sektora maszynowego, mikrotechniki, elektrotechniki, informatycznego i usług okołobiznesowych z Saksonii. Obecnie w Chemnitz jest ośmiu polskich stażystów. Pozostało jeszcze 31 wolnych miejsc, w kolejnych grupach, które wyjadą do Niemiec w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Ze stanowisk, jakie proponuje firma Bildungswerk der Sächsischen Wirtschaft GmbH, największym zainteresowaniem cieszą się m.in. operator maszyn przemysłowych, ślusarz, spawacz, operator maszyn CNC, spedytor – logistyk, monter – serwisant paneli fotowoltaicznych.

Nad całością czuwa mentor zagraniczny oraz mentor krajowy, który daje uczestnikom bieżące wsparcie. Stażyści mają indywidualnie dobrane miejsce stażowe, opracowany plan na utrwalenie kompetencji, ale także opiekę, wsparcie psychologiczne i emocjonalne. – Projekt jest ogromną szansą dla ludzi młodych do 35. roku życia, zarówno z doświadczeniem zawodowym, jak i bez – podkreśla mentor grupy Łukasz Nos. – Wyjazd do Niemiec na staż to bardzo dobra okazja dla uczestników poznania m.in. innej kultury pracy, jak również nowoczesnych technologii. Jestem przekonany, że zagraniczne doświadczenie zaowocuje u uczestników budową kariery zawodowej na polskim rynku pracy – dodaje Łukasz Nos.

Na wyjazd mogą zapisać się osoby, które mieszkają na terenie subregionu zachodniego i centralnego województwa śląskiego w wieku od 18 do 35 lat, nie pracują i nie uczą się. W ramach projektu uczestnicy dostają m.in. dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości staż zawodowy w Niemczech, bezpłatny kurs języka niemieckiego oraz szkolenia i kursy, a także po powrocie dla chętnych jest staż krajowy. Na wszystkich etapach towarzyszy im mentor oraz polskojęzyczni opiekunowie.

Informacji można zasięgać pod numerem telefonu: 504-565-301 oraz w biurze projektu w Rybniku (ulica Floriańska 1, pokój 32) i w Zabrzu (ulica Wolności 262, pokój 310).

Komentarze

Dodaj komentarz