W dawnym Świerklańcu miały miejsce ważnie wydarzenia w dziejach Rybnika / Ireneusz Stajer
W dawnym Świerklańcu miały miejsce ważnie wydarzenia w dziejach Rybnika / Ireneusz Stajer

 

Wreszcie doczekaliśmy się plebiscytu na najważniejszą postać i wydarzenie w historii miasta. Można zgłaszać do 10 propozycji w obu kategoriach. Termin mija 10 września.

 

Muzeum w Rybniku ogłosiło plebiscyt na najważniejszą postać i wydarzenie w dziejach miasta. – Można zgłaszać postaci i wydarzenia nawet z ostatnich 15-10 lat. Wiadomo, że propozycje będą efektem subiektywnych ocen uczestników konkursu i o to chodzi – mówi dr Ewa Kulik z muzeum, która zajmuje się projektem. Dodaje, że pomysł zrodził się podczas pisania monografii Rybnika. – Chcemy zobaczyć, jak mieszkańcy oceniają dzieje miasta, jak reagują na postaci, które odgrywały w nim różne role. Kto i co budzi pierwsze skojarzenie bez specjalnego przygotowania historycznego. Interesuje nas punkt widzenia przeciętnego Kowalskiego – zaznacza pani Ewa.

Według historyków konkretne osoby i wydarzenia miały ogromne znaczenie. Przeciętni ludzie nie zawsze traktują je tak samo. Wszystko zależy od tego, na ile one przełożyły się na ich życie. Nawet pierwsza i druga wojna światowa są różnie odbierane. – Chcemy pod tym kątem przeanalizować wyniki plebiscytu. Dowiemy się, czy i jaki istnieje rozdźwięk między tym, co ustalają historycy, a tym, co myślą rybniczanie – podkreśla dr Ewa Kulik. Każdy z uczestników może zgłosić aż do 10 postaci i wydarzeń. Jeżeli chodzi o ludzi, to mogą być propozycje ze świata polityki, gospodarki i kultury. – Im bliżej czasów współczesnych, tym więcej pojawia się nazwisk, ale jest też więcej kanałów przekazu – stwierdza dr Kulik.

Faworytów można poszukiwać np. w rodzie von Lobkovitz (Lobkowicz), w którego czasach Rybnik stał się miastem prywatnym. Znamienną rolę wypełniali proboszczowie Schneider czy Reginek. Byli też też ludzie, którzy odgrywali rolę w mniejszej skali. Znaleźli natomiast uznanie we współczesnych dzielnicach (dawnych gminach i wsiach). Wydarzeń przełomowych też jest sporo. Przez pewien czas miasto było stolicą wydzielonego księstwa, by od 1526 roku nosić status państewka. W 1818 roku stało się siedzibą pruskiego powiatu. Dokładnie 104 lata później znalazło się w granicach Polski jako ważny ośrodek powiatowy.

Muzeum prosi o krótkie uzasadnienie swojego wyboru. Zgłoszenia na specjalnie przygotowanych formularzach należy wrzucać do urny w siedzibie placówki. W drugim etapie konkursu, od 11 września do 30 listopada, będzie można oddać głos na jedną z 12 zakwalifikowanych do finału postaci oraz na jedno z 12 najważniejszych wydarzeń. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 1 grudnia. Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody – monografie historyczne Rybnika, z których redakcją muzeum właśnie finiszuje. Formularz oraz regulamin plebiscytu na stronie: www.muzeum.rybnik.pl.

Komentarze

Dodaj komentarz