TVP 3 Katowice we współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej nakręciła film dokumentalny o polskich dzieciach osadzonych przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Pogrzebieniu. 12 z nich było jeszcze niemowlętami.
Ireneusz Stajer
„Kinderlager Pogrzebin” to tytuł dokumentu, który pokazała niedawno premierowo TVP 3 Katowice. Film opowiada historię obozu dla wysiedlonych przez hitlerowców polskich rodzin oraz ich losy w czasach drugiej wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska z domu Kasprzyk, Anna Szafraniec z domu Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie w podraciborskim Pogrzebieniu.
Filmowcy skupili się na okresie, gdy Niemcy przekwalifikowali go we wrześniu 1943 roku na kinderlager, czyli obóz koncentracyjny dla dzieci. Nowe światło na dzieje Polenlagru Pogrzebin rzuciły odnalezione w zeszłym roku dokumenty, w tym listy transportowe wysiedlanych i aresztowanych Polaków. Były one schowane w domu, w którym mieszkał wówczas komendant obozu. Ujrzały światło dzienne przypadkowo w trakcie remontu. Wiadomo, że w obozie panowały bardzo trudne warunki sanitarne.
Scenariusz napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski, który również wyreżyserował obraz, oraz Piotr Kuliś. Konsultantem historycznym był Beno Benczew, pracownik katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który mieszka w Raciborzu. Film zrealizowała właśnie TVP 3 Katowice, a producentem był IPN w Katowicach i TVP S.A. Zagrały w nim dzieci chodzące na zajęcia do domów kultury w Raciborzu.
Beno Bneczew zaznacza, że Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 roku. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 roku. Osadzono w nim 220 małoletnich do lat 16 i 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 roku, przenosząc młodych więźniów do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach. Więcej o Kinderlager Pogrzebin przeczytacie w najbliższym dodatku historycznym „Nowin”.
Komentarze
Brak komentarzyTutaj dodasz i opłacisz
ogłoszenie drobne
do Tygodnika Regionalnego
NOWINY »
SPRAWDŹ, TO NIGDY NIE BYŁO ŁATWIEJSZE!
Przeglądaj ogłoszenia drobne »
Motoryzacja » Nieruchomości » Mieszkania » Lokale » Handel » Usługi » Finanse » Zdrowie i Uroda » Turystyka » Nauka » Praca » Szukam pracy » Zwierzęta » Podaruję » Różne »
- Łukasz Dwornik: Pieszy nie jest święty
- Piotr Masłowski: Cały ten syf
- Mirosław Górka: Wielkie oczy
- Łukasz Kohut: Imagine
- Łukasz Dwornik: Rezerwa
- Wiela mosz braterstwa
- Woda downi a dzisio
- A zaś mōmy Wielgi Tydziyń
- Widzieli żeście cosikej takigo?
- Do kupy abo przedsia
- Nocnice znad leśnego stawu
- Dlaczego w żorskich lasach nie ma węży cz. 2
- Dlaczego w żorskich lasach nie ma węży
- W tym domu coś straszy cz. 3
- W tym domu coś straszy cz. 2
- I kogo Pan w tym swoim komentarzu pyta o sprzątanie? Pisałem poniżej,...
- Wiadomo zbliżają się wybory a więc chcą się przypodobać. Po wyborach...
- Pan ,który pisze ten komentarz pochodzi chyba z ostatniej wsi zabitej...
- Pewnie muzułmańscy imigranci ze swoimi rumakami.
- Auto jechało szybciej niż działało myślenie u kierowcy.
- Emerytura górnicza a praca pod ziemią
- Renta po zmarłej żonie
- Renta czy emerytura? Co lepiej wybrać?
- Z renty na emeryturę
- Renta rodzinna dla syna i żony
- Urlop ojcowski
- Urlop a praca na wyjeździe
- Urlop a pierwsza praca
- Ile wynosi odprawa emerytalna
- Zakres obowiązków pracownika
- Wielka radość i trochę żalu
- Szkaciorze w europejskim srebrze
- Szkaciorze, na ME w Wiśle celujcie w złoto!
- Skatowy puchar posła Krząkały
- Podwójny skatowy memoriał
Reklama w portalu
Kontakt z działem reklamy
Katalog firm
2018 © Tygodnik Regionalny NOWINY