Nie ma już ulicy Braci Nalazków w Rybniku. Kto za nich?

Stało się! Kolejne trzy ulice w Rybniku zmienią swoją nazwę. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wydal kolejne trzy zarządzenia zastępcze i zmienił nazwy ulic: Józefa Wieczorka, 26 Marca i Braci Nalazków. O nazwę tej ostatniej ulicy od dłuższego czasu toczył się bój. Mieszkańcy boguszowickiej ulicy nie palili się zbytnio do wymiany dokumentów dlatego chcieli za wszelką cenę ocalić Braci Nalazków. Wymyślili, że można Braci Nalazków – młodych ludzi, którzy zginęli w walce z okupantem niemieckim, ale pochodzili z lewackiej rodziny, zastąpić ... ulicą Braci Nalazków. Ci drudzy „Nalazkowie” to sportowcy, siatkarze reprezentacji Polski pochodzący z Olsztyna. Ale takie rozwiązanie nie przeszło.

Wojewoda zdecydował, że Nalazków – czy to braci z lewackiej rodziny, czy siatkarzy należy wyciąć. - W opinii (Instytutu Pamięci Narodowej – red.) podniesiono, iż „Bracia Jan i Wacław Nalazkowie byli działaczami komunistycznej konspiracji przed wojną i w czasie wojny. Najbardziej znanym z rodzeństwa za sprawą działań propagandowych był Jan Nalazek (1919-1943) pseud. „Janek”, „Waśka”, „Janek Kolejarz” - od 1936 roku działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, Komunistycznej Partii Polski, Wszechzwiązkowego Leninowskiego Komunistycznego Związku Młodzieży. Także: żołnierz Armii Czerwonej, działacz Polskiej Partii Robotniczej, dowódca Okręgu Radomskiego komunistycznej Gwardii Ludowej. W 1942 r. wraz z innymi członkami rodziny znalazł się w szeregach komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej. Członkami stalinowskiej konspiracji w ramach PPR byli także jego rodzice - Stanisław i Stefania – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody śląskiego.

Nowym patronem ulicy w Boguszowicach – po decyzji Jarosława Wieczorka – będzie Marian Rejewski. Kim był? To polski matematyk i kryptolog, który w 1942 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Porucznik Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów. W uzasadnieniu rozporządzenia wojewody – wkradł się jednak błąd. Napisano iż Rejewski Enigmę rozszyfrował już w 1932 roku, czyli na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej. To pokazuje w jakim tempie powstają kolejne rozporządzenia zastępcze.

A jakie nazwy nosić będą pozostałe ulice? Od teraz ulica Józefa Wieczorka zmieniona została na Serdeczną, a ulica 26 Marca na Bolesława Leśmiana.

4

Komentarze

  • DonPedro Braci Nalazkow 15 marca 2018 11:33Jak to pieknie bedzie brzmialo: Polak, katolik po milo spedzonej niedzieli wzial udzial w strzelaninie przy dawnej ulicy Nalazkow, aktualnie Rejewskiego. Nawiazal w ten sposob do wojennej przeszlosci patronow ulicy i obowiazek czujnosci i walki z wrogiem otaczajacym nasza ojczyzne. Bleeeee
  • Marcin Kłus tak sądzę 15 marca 2018 10:55Nie mam nic przeciwko Marianowi Rejewskiemu, ale uważam że dekomunizacja w obecnej formie to absurd. Władza zagania się do narożnika z którego już nie będzie wyjścia. Jedynym będzie napisanie całej historii XX wieku od nowa...
  • max Panie radny kłosek 15 marca 2018 09:10Zaangażował się pan w tą sprawę. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie: Ile osób mieszka na Nalazków? Ile podpisów przeciwko zmianie nazwy zebraliście?
  • Hajer z Erebor Czy władze Rybnika pracują? 09 marca 2018 08:24A co zrobiły władze Rybnika? Miały masę czasu na wymyślenie jakiejś normalnej nazwy, na konsultacje, a wygląda na to że po prostu siedziały z założonymi rękami. Tylko nie piszcie że wojewoda jest z PiS a nasze władze z PO, bo dla mnie władze miejskie powinny być apolityczne i powinny umieć dogadać się z każdą władzą. Tak postępowali poprzedni prezydenci Rybnika.

Dodaj komentarz