Jedno ze zdjęć Maksymiliana Rigamonti / Maksymilian Rigamonti
Jedno ze zdjęć Maksymiliana Rigamonti / Maksymilian Rigamonti

Premiera książki „Echo” Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich odbędzie się w niedzielę, 25 marca, o godzinie 14 w punkcie informacji miejskiej Halo! Rybnik. W spotkaniu wezmą oczywiście udział autorzy. Premiera jest częścią 15. Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

Książka dotyczy miejsc w zachodniej Ukrainie, na Wołyniu, gdzie autorzy jeździli przez cztery lata. Dziś są tam tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach, bo prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć tylko na starych mapach, ale tam materialna jest tylko pustka. Książka jest próbą opowiedzenia historii Wołynia – krainy skażonej śmiercią.

Magdalena Rigamonti – dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”. W 2014 r. uzyskała Nagrodę Grand Press w kategorii "wywiad" za wywiad „Zasady są jasne: wygrała ta partia i morda w kubeł” (przeprowadzony z Marcinem Wolskim). W 2017 r. przyznano jej Nagrodę im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Często można ją oglądać w „Loży prasowej” TVN24.
Opublikowała kilka książek: “Bez strachu. Jak umiera człowiek” (współautor: Adam Ragiel); “Straty. Żołnierze z Afganistanu” (współautor: Maksymilian Rigamonti); “Zatrzymać czas. Sekrety medycyny estetycznej” (współautor: Krzysztof Gojdź).

Maksymilian Rigamonti – fotoreporter, od 2005 roku współpracował z tygodnikiem “Newsweek” Polska. Od 2011 do 2015 roku fotoreporter tygodnika “Wprost”. Obecnie fotograf “Dziennika Gazety Prawnej”. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę Banku w konkursie BZ WBK Press Foto przyznaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 roku jego projekt „Bykownia. Archeologia zbrodni" został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Przy współpracy Press Club Polska powstał katalog i wystawa plenerowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski objął ten projekt swoim patronatem, a ten wygrywał główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 - Zdjęcie Roku - zdobywając równocześnie 1. miejsce w kategorii Fotoreportaż „Życie codzienne”.

W 2013 roku opublikował książkę „Afganistan jest w nas” z tekstami m. in. Ewy Rubinstein, Jana Grarupa i Pawła Reszki. Projekt był finansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W 2014 roku otrzymał roczne stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze

Dodaj komentarz