Leśnicy razem z dziećmi posadzili tzw. ekoton / Adrian Karpeta
Leśnicy razem z dziećmi posadzili tzw. ekoton / Adrian Karpeta

Ta wycinka drzew kilka tygodni temu zbulwersowała mieszkańców Rybnika, Radlina i Marklowic. I wszystkich, którym los przyrody nie jest obojętny. Pod topór poszło kilkaset starych drzew na powierzchni ponad hektara w Radlinie. Wycinkę ochrzczono Radlińską Masakrą Piłą Mechaniczną. Kilka dni temu na ogołoconym miejscu rozpoczęła się odbudowa lasu!

Do wycinki doszło na przełomie lutego i marca. - Skrzyknęliśmy się jako mieszkańcy okolicy, członkowie różnych stowarzyszeń i klubów, np. Radlinioki w Biegu, Górnik Radlin. Uderzyła nas ta wycinka, nagle powstała tu potężna wyrwa – mówił Łukasz Kohut, fotograf i społecznik, felietonista „Nowin”.

Łukasz, razem z innymi fotografami, dokumentował to, co się stało. - Przejeżdżałam samochodem i zobaczyłam wycinkę. Zatrzymałam samochód, wyjęłam aparat i zaczęłam robić zdjęcia. Na początku próbowano na przegonić... - wspominała Justyna Faber.

Nadleśnictwo chyba wystraszyło się reakcji ludzi. Samych 100-letnich drzew wycięto około 300-400! - Tak zwany zrąb całkowity, jak to określono w Nadleśnictwie, nastąpił w ciągu jednego czy dwóch dni. Był to dla wszystkich szok. Oj, bolało bardzo. Często korzystałam z tego lasu, chodząc z kijkami, jeżdżąc na rowerze. Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego przy dzisiejszym smogu pozwolono na taką wycinkę na tak wielkiej powierzchni. Przecież Radlin też nie jest czystym, ekologicznym miastem – powiedziała nam Romana Radowska-Polnik.

- Ja akurat mieszkam w Marklowicach, ale Marklowice graniczą z tym lasem, więc dla nas to też był duży szok, że tak ogromna część lasu została wycięta do zera – mówiła Dorota Radowska, prezes Górnika Radlin.

Ludzie byli przerażeni, bali się, że na ogołoconym terenie powstanie osiedle mieszkaniowe albo, co gorsza, jakiś market. Napisali do Nadleśnictwa. - Usłyszeliśmy, że na miejscu wyciętych drzew zostanie zasadzony nowy las, ale dopiero za dwa lata – opowiadał Łukasz Kohut.

Po kilku spotkaniach udało się przyspieszyć sprawę. Kilka dni temu las posadzono na nowo. Przy okazji Nadleśnictwo wyjaśniło powód wycinki. - Drzewa osiągnęły wiek rębny. Kiedy poszczególne gatunki osiągają określony wiek, przychodzi czas na wycinkę, która uprzedza okres obumarcia drzewa. Przykładowo brzoza żyje maksymalnie 90 lat, potem atakują ją grzyby, zgnilizna. Trzeba posadzić nowe pokolenie – wyjaśniał Grzegorz Adamczyk z Nadleśnictwa Rybnik.

- Cała powierzchnia jest do odnowienia. Dzisiaj razem z dziećmi będziemy tu zakładali tzw. ekoton z krzewów miododajnych i owocodajnych. To szeroki na około 9 metrów pas, który powoduje, że drzewa są oddalone od drogi i budynków mieszkalnych i gałęzie nie powodują zagrożenia – wyjaśniał Grzegorz Adamczyk.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie, która sąsiaduje z wyciętym lasem, dostali do ręki sadzonki 25 różnych gatunków krzewów, m.in. róże wielokwiatowe i tarninę. Dzieci pod okiem specjalistów Nadleśnictwa wysadzały sadzonki, ubijały ziemię. Miały żywą lekcję przyrody. - Mamy łopateczki, rękawice. Jesteśmy gotowi do pracy. Nasza placówka określana jest szkołą w lesie, chcemy włączyć się w nasadzanie drzew, by było tu tak pięknie, jak dawniej – powiedziała Gabriela Kiełkowska, wicedyrektor radlińskiej „szkoły w lesie”. W sumie wysadzono 288 sadzonek krzewów!

- Te krzewy kwitną, wydają owoce, pięknie wyglądają. Ptaki będą miały gdzie wić gniazda – tłumaczył Grzegorz Adamczyk.

Na reszcie powierzchni sadzimy gatunki lasotwórcze: buki, modrzewie, świerki. Zgodnie z typem siedliskowym lasu. Tym zajmowała się już profesjonalna firma. Wysadziła 1800 sadzonek buka zwyczajnego, 500 sadzonek świerka, 800 sadzonek modrzewia europejskiego. To pokazuje skalę wycinki. Niestety, zanim drzewa wyrosną, potrzeba nawet stu lat!

- Mamy nadzieję, że daliśmy przykład. Że ludzie będą obserwować takie wycinki i interweniować. Pokazaliśmy, że reakcja lokalnej społeczności coś daje – podsumowała Dorota Radowska.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz