Archiwum / Grzegorz Matusiak
Archiwum / Grzegorz Matusiak

Kształtowanie się polskiej polityki społecznej rozpoczęło się wraz z utworzeniem Królestwa Polskiego w dniu 3 stycznia 1918 r. Powołano wówczas pierwsze Ministerstwo Opieki Społecznej i Ochrony Pracy.

W ramach jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję poświęconą polskiej polityce społecznej. Wśród licznych dyskusji, zwrócono uwagę, na zróżnicowanie rodzajów instrumentów polityki rodzinnej jako elementu składowego polityki społecznej, w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

W polskim wymiarze prawnym, dobro rodziny stanowi jedną z podstawowych zasad konstytucyjnych. Uważam, że obecnie organy państwa w sposób odpowiedzialny realizują szereg działań prorodzinnych zarówno na poziomie polityki społecznej jak i gospodarczej. Jednak, krytyka określonych środowisk współczesnej polityki społecznej, rodzi refleksję nad jej stanem i rozwiązaniami prawnymi po 1989 r. Od blisko 30 lat czytaliśmy, że stan polskich rodzin decyduje o sile i żywotności społeczeństwa. Uwzględniając, iż w tym okresie trudność w dostępie do pracy bądź obawy o jej utratę, ograniczony dostęp do usług opiekuńczych, wysokie koszty utrzymania czy kształcenia dzieci, jako część wybranych czynników rozszerzających sferę ubóstwa, pod wątpliwość stawiają jakość odpowiedzialności państwa - w wybranych okresach - za ich realizację.

W pełni popieram stanowisko, że należy szukać rozwiązań, dzięki którym polskie rodziny będą mogły się rozwijać. Uważam, że obecnie prowadzona polityka społeczna jest należycie skierowana na ochronę rodziny i wspieranie jej pomyślności. Zapowiedź wprowadzenia programu pod umowną jeszcze nazwą "MAMA PLUS" stanowi kolejne istotne rozwiązanie dla rozwoju polskich rodzin.


Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. polityki społecznej i rodziny. Felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

Komentarze

Dodaj komentarz