Na placu budowy sklepu odkopano schron z czasów II wojny światowej ZDJĘCIA

Na terenie placu budowy przy ulicy Dąbrówki, gdzie powstaje market sieci Aldi odkopano schron z czasów II wojny światowej. Obiekt w całości był przysypany ziemią. Teraz kiedy na działce, na której wcześniej stały zabudowania m.in. garaż, prace rozpoczęły koparki schron udał się zlokalizować. Na miejscu odbyła się wizja lokalna z udziałem inwestora, pracowników muzeum, Miejskiego Konserwatora zabytków, przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz członków stowarzyszania Zapomniany Rybnik. Na miejscu byliśmy także i my i mogliśmy obserwować jak po wielu latach przerwy po raz pierwszy komuś udało się do schronu wejść.

- Wiedzieliśmy, że gdzieś w tym rejonie może znajdować się schron, bo byliśmy między innymi w posiadaniu mapki urzędowej chyba z lat 60-tych, na której obiekt jest zaznaczony – mówi Remigiusz Michalik ze stowarzyszenia Zapomniany Rybnik.


Już po wojnie schron (takie obiekty są na terenie miasta Rybnika) został zasypany, a jego dach służył właścicielowi działki jako wylewka pod garaż. Przy okazji wyrównywania terenu pod budowę sklepu, obiekt udało się wykopać. Schron nie jest w dobrym stanie, ale jest w całości. - . Wygląda na to, że w środku musiało coś wybuchnąć. Może granat – mówią członkowie Zapomnianego Rybnika, którzy jako pierwsi weszli do schronu. I to oni proponują, by schron został przeniesiony w inny punkt naszego miasta. Zgadza się z tym dyrektor rybnickiego muzeum Bogdan Kloch. - To rozsądne rozwiązanie, jeśli oczywiście są ku temu techniczne możliwości. Niewiele takich obiektów fortyfikacji jest zachowanych – mówi. Stowarzyszenie, które opiekuje się już niemal identycznym schronem na Wawoku, mogłoby przygarnąć pod swoje skrzydła także i ten obiekt.

Przedstawiciele firmy Aldi, którzy także uczestniczyli w wizji lokalnej podkreślali, że o tym iż na działce może znajdować się schron nie wiedzieli. Nie był on bowiem naniesiony na żadne, miejskie dokumenty. Póki co decyzja co do przyszłości schronu nie zapadła. Swoje zdanie musi wyrazić bowiem konserwator zabytków. Tymczasem na Facebooku już ruszyła akcja Ratujmy Rybnicki Schron. - Naciskajmy więc na urzędników, służby konserwatorskie, miejskie, muzealników, by zrobili wszystko aby schron został zachowany dla potomnych! - czytamy.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt
2

Komentarze

  • Gość ...to nie jest schron, 14 czerwca 2019 21:25...jest to przedwojenny ( ok. lipiec-sierpień, może wcześniej, 1939 roku ), schron piechoty. Podobne schrony stoją w Rybniku, przy Rondzie Levin i przy ul. Rudzkiej. Wymienione, miały wejść w pozycję obronną, "Rybnik", ale samej "pozycji" nie ukończono. Z treści Państwa "artykułu", wynika, że z chwilą nastania roku 1939, zaczęła się wojna.......: "( ..) odkopano schron z czasów II wojny światowej....."
  • Adaś schron bojowy 11 stycznia 2019 21:22miał bronic przed Niemcami (w 1939) a teraz Niemcy go rozwala i postawia na nim sklep :(

Dodaj komentarz